SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZYCH „JESTEŚMY KLASĄ”
Szanowna Koleżanko, Szanowny Kolego!
Przedstawiam propozycję scenariusza zajęć do klasy IV szkoły podstawowej
w ramach dwóch jednostek lekcyjnych. Są to zajęcia integrujące zespół klasowy.
W scenariuszu wykorzystuję metodę dywanik pomysłów, której celem jest poszukiwanie
i wybór najlepszego rozwiązania, burzę mózgów i zabawy integracyjne. Dzięki tym metodom wykorzystam aktywność i chęć poruszania się dzieci w tym wieku.
Sądzę, że scenariusz umożliwi realizację celów operacyjnych i ułatwi dzieciom zrozumienie tego, jak ma wyglądać dobra klasa.
mgr Bernadeta Ungeheuer
temat zajęć
Jesteśmy klasą.
poziom nauczania
szkoła podstawowa, klasa IV
cele
uczeń:
jest otwarty na poznanie swojego kolegi z klasy,
potrafi nawiązać kontakt z każdą osobą z klasy,
rozumie co to znaczy, że tworzą klasę,
dba o dobrą atmosferę w klasie.
metody
dywanik pomysłów, burza mózgów, zabawy integracyjne
środki dydaktyczne
dwa duże arkusze papieru w całości, kartki z bloku rysunkowego, małe karteczki, kredki, tablica, klej.
formy pracy
praca indywidualna, praca w grupach, praca z całym zespołem klasowym
czynności nauczyciela i uczniów |
metody |
formy |
materiały |
wskazówki |
uwagi |
Powitanie uczniów, wprowadzenie do zajęć. N. Powiedz uczniom jak będą wyglądać zajęcia i czym będą się zajmować. Poproś uczniów by usiedli w kręgu i zapytaj, dlaczego „tak siedzą”. U. Uczniowie udzielają spontanicznie odpowiedzi na postawione pytanie. Każdy uczeń zapisuje odpowiedzi na dużej planszy. N. Przypomnij kontrakt zawarty z uczniami na początku zajęć mówiący o zasadach współpracy i dyskusji. (załącznik nr 1). U. Jeden z uczniów odczytuje głośno kontrakt. Ćwiczenia integracyjne przełamujące onieśmielenie.
N. Rozdaj uczniom karteczki U. Obrysowuje swoją rękę; po ukończeniu rysunku dziecko udaje się do pięciu wybranych osób, które wpisują w narysowane paluszki zdanie na temat tego, co lubią w jego zachowaniu. N. Zaproś uczniów do przedstawienia się w zabawie „Indiańskie znaki” U. Każdy uczeń mówiąc swoje imię pokazuje na sposób pantomimiczny jakąś czynność, która jest dla niego charakterystyczna.
|
dywanik pomysłów
zabawa integracyjna „Moja ręka”.
zabawa integracyjna „Indiańskie znaki”
|
praca
praca indywidualna
praca
praca indywidualna
praca
praca |
załącznik nr1 - duża plansza na tablicy
karteczki A5 |
Zadbaj o to, aby każdy uczeń zapisał swój pomysł na planszy.
Zapytaj, czy nic nie chcą zmienić
Zadbaj o to, aby wszyscy uczniowie uzupełnili swoje ręce.
Uczniowie pokazują kolejno; nie można nikogo pominąć. |
Sprawdź, czy wszyscy czują się dobrze. |
Bliższe przedstawienie się danej osoby całemu zespołowi klasowemu. N. Uczniowie nadal stoją w kole. Poproś, aby każdy za pomocą pantomimy przedstawił się bliżej - niech opisze swoje zainteresowania, znaki zodiaku itp. -pozostali odgadują. U. Uczniowie naśladują ruchy przedstawiającej się osoby i odgadują jej zainteresowania. Niedokończone zdania.
N. Podaj uczniom na kartkach zdania, które potrafią bez zastanowienia uzupełnić (zał. nr 2) U. Uczniowie na otrzymanych kartach pracy udzielają odpowiedzi na postawione im pytania. N. Zbierz od uczniów uzupełnione karty pracy i poproś, aby usiedli w parach. Zaproponuj im zabawę „Ludzie ludziom”.
U. Uczniowie stoją w parach
N. Rozdaj uczniom kolorowe kartki jednakowej wielkości U. Uczeń wykonuje rysunek - całą postać lub tylko twarz. N. Po wykonaniu polecenia poproś uczniów, aby każdy kolejno pokazywał swój rysunek i powiedział, co ładnego w nim można dostrzec. U. Uczeń pokazuje wszystkim swój portret i mówi, co w nim jest ładnego. N. Pokazuje duży arkusz papieru z napisem „Nasza klasa” i prosi uczniów o wklejenie na nim swoich portretów. U. Podchodzi do planszy i wybranym przez siebie miejscu przykleja swój portret. N. Porozmawiaj z uczniami, co to znaczy, że są klasą? U. Uczniowie spontanicznie udzielają odpowiedzi na postawione pytanie. |
zabawa integracyjna
niedokończone zdania
zabawa integracyjna „Ludzie do ludzi”
„Mój portret”
burza mózgów |
praca
praca indywidualna
praca
praca
praca indywidualna
praca
praca indywidualna
|
karta pracy dla każdego ucznia
kolorowe kartki
duży arkusz papieru, pisak
|
Bardzo ważne jest pokazanie wszystkich rysunków, nie można pominąć żadnej pracy. |
Liczba uczestników musi być parzysta. |
Ewaluacja, ocena N. Podziękuj uczniom za miłą zabawę, pomysły i otwartość. Oceń ich wysiłek pochwałą. Poproś uczniów o wypełnienie ankiety. (Zał. nr 3). Zakończenie zajęć. N. Poproś, aby wszyscy stanęli w kręgu i chwycili się za ręce.
U. Uczniowie stają w kręgu |
|
praca indywidualna
praca |
ankiety
|
Koniecznie pochwal cały zespół klasowy. |
|
Załącznik nr 1
KONTRAKT
Mówimy do siebie po imieniu.
Słuchamy się nawzajem.
Bierzemy aktywny udział w zajęciach.
Jesteśmy wobec siebie szczerzy.
Stosujemy język „ja”.
Nie oceniamy innych.
Nie mówimy o nieobecnych.
Jesteśmy wobec siebie tolerancyjni i dyskretni.
Dbamy o miłą atmosferę w naszym zespole.
Milczymy, gdy inni mówią.
Jesteśmy otwarci i służymy innym pomocą.
Załącznik nr 2
NIEDOKOŃCZONE ZDANIA
Mój ulubiony dzień tygodnia to....................................
Lubię następujące filmy ....................................................
Na wakacje chciał(a)bym pojechać ...............................
Zupa którą uwielbiam to ...............................................
Mój ulubiony napój to ..................................................
Najsmaczniejsze słodycze to ..........................................
Jest mi smutno, gdy .......................................................
Najciekawszy przedmiot w szkole to ...........................
Mój przyjaciel to ...........................................................
Siedzę w ławce z ...........................................................
Najchętniej bawię się z .................................................
Często odwiedzam ........................................................
W mojej klasie podoba mi się .......................................
Mój kolega to ................................................................
Załącznik nr 3
EWALUACJA
Zajęcia były:
nudne niezbyt ciekawe ciekawe bardzo ciekawe
Czy podczas zajęć dobrze się bawiłeś?
nie nie wiem tak sobie tak
Czy lubisz swoją klasę?
nie nie wiem tak sobie tak
Nauczyciel podczas zajęć był:
zły niezbyt miły miły bardzo miły
2