Marek Biesiada 01. 12. 2006
Konspekt lekcji historii
w klasie II A
Temat: W barokowo-sarmackiej Rzeczpospolitej
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczeń:
Po zakończonych zajęciach uczeń
pamięta:
pojęcia: Sarmata, sarmatyzm, kalwaria, ksenofobia
jakie cechy przypisywali sobie Sarmaci;
rozumie:
wyżej wymienione pojęcia
specyfikę sarmatyzmu, będącego wytworem kultury szlacheckiej w XVII w.
wpływ sztuki barokowej na ożywienie uczuć religijnych;
potrafi:
prawidłowo operować pojęciami poznanymi w trakcie lekcji
wskazać i zaprezentować zabytek architektury barokowej w swoim regionie
analizować źródła ikonograficzne i wskazać zabytki architektury baroku
rozpoznać i opisać strój szlachcica z XVII w.
Metody:
praca z podręcznikiem,
praca z tekstem źródłowym, pokaz,
Środki dydaktyczne:
podręcznik,
skoroszyt gimnazjalisty,
ilustracje,
teksty źródłowe opisujące życie szlachty i jej obyczaje,
oś czasu,
ilustracje,
pocztówki,
albumy,
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: W barokowo-sarmackiej Rzeczpospolitej
1. Cechy polskiego baroku w sztuce i architekturze
2. Obyczaje szlachty w epoce baroku
3. Sarmatyzm - ideologia i styl życia szlachty polskiej w XVII w.
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 93-94. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 1. Cechy polskiego baroku w sztuce i architekturze a) budownictwo sakralne
b) teatralizacja liturgii
c) pałace i rezydencje barokowe
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 94-95. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 2. Obyczaje szlachty w epoce baroku
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 95-96. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 3. Sarmatyzm - ideologia i styl życia szlachty polskiej w XVII w. a) ideologia
b) styl życia szlachty
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej
|
W zeszycie ćwiczeń uczniowie mają wykonać Zadania 3,4,5,6/53-54. W zeszycie wykonać z podręcznika Zadania 1,3,4/97. |
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |