Przyk adowe konspekty , Studia - resocjalizacja - Tarnów, I,II,III semestr, Sesja


1.

CEL ZAJĘĆ:

• zwiększenie świadomości uczniów na temat: czym jest agresja i przemoc?;
• analizę przyczyn zachowań agresywnych,
• poszukiwanie sposobów przeciwdziałania agresji i przemocy,
• uświadomienie młodzieży  różnorodności zachowań agresywnych jakie 
  są przez nią stosowane i jakie wywołują one skutki u ofiar;
• zapoznanie ze sposobami radzenia sobie z agresją i zapobiegania jej;
• wskazanie pozytywnych sposobów i technik hamowania i rozładowania agresji,
• ćwiczenie umiejętności rdzenia sobie z własną złością
• skłonienie do refleksji nad swoim zachowaniem,


           
METODY:   praca w grupach, burza mózgów, praca indywidualna, mini wykład , dyskusja, scenki, rundka
 

POMOCE:  kartki papieru, pisaki, załączniki (nr 1, 2, 3, 4, 5, 6)


UCZESTNICY: uczniowie klasy techników.

PRZEBIEG   ZAJĘĆ:

1. Przywitanie z grupą i zapoznanie z tematyką zajęć.

„Co nowego mnie spotkało, o czym chciałbym powiedzieć na spotkaniu? Czy mam jakieś oczekiwania, jeśli tak to jakie?”.

2. Zabawa integracyjna.
Wychowawca   proponuje, aby wszyscy opowiedzieli, co dobrego spotkało ich w minionym tygodniu.

3. Burza mózgów :„Z czym kojarzy nam się słowo AGRESJA i PRZEMOC?”
Prowadzący zapisuje na tablicy słowa „agresja” i „przemoc”, a uczniowie metodą „burzy mózgów” podają swoje skojarzenia z tymi pojęciami. Wszystkie hasła zostają zapisane na tablicy. Nauczyciel podsumowuje na podstawie załącznika 1 i 2.
 
4. Mini wykład: „Rodzaje zachowań agresywnych”  na podstawie załącznika 3. 

Które z nich występują w szkole/w klasie?
    
5. Praca na forum klasy: „Dlaczego młodzi ludzie zachowują się agresywnie, dlaczego stosują przemoc?”
Wspólne wypracowanie powodów zachowań agresywnych. Uczniowie zgłaszają swoje pomysły, nauczyciel zapisuje je na arkuszu zbiorczym lub tablicy  i uzupełnia odpowiedzi uczniów na podstawie załącznika 4.

6. „Jakie formy agresji/przemocy można spotkać w klasie?” - praca w małych grupach.
Uczniowie w 4 grupach wypisują jakie formy agresji i przemocy można spotkać w klasie; nauczyciel tworzy na arkuszu tabelę (patrz załącznik 5).

7. Co robi człowiek, gdy się złości? Co mogę zrobić, gdy ktoś wobec mnie zachowuje się agresywnie?- praca w grupach.
Uczniowie zastanawiają się nad tym, jak ludzie rozładowują negatywne uczucia: złość, gniew, wściekłość? Nauczyciel zapisuje na  tablicy  wypowiedzi uczniów.
Wspólnie z prowadzącym określają, które z nich są niebezpieczne, które pozytywne i bezpieczne. Które z bezpiecznych sposobów rozładowania trudnych emocji są możliwe do zastosowania w szkole? Dyskusja.
W ten sposób powstaje wykaz radzenia sobie z agresją.             
Można te pomysły spisać na planszy i zawiesić w klasie, aby przypominały o tym,  jak można sobie poradzić w trudnych dla nas sytuacjach.

8. „Moje spotkania z agresją” - praca w 4 grupach.
Uczniowie losują po 1 scence (załącznik 6) i zastanawiają się, jak by się zachowali na miejscu bohatera scenki i ewentualnych świadków takiego zdarzenia. Dyskusja w grupach i na forum klasy.

9. Omówienie pracy w forum grupach. 
Wszyscy uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela, który zapisuje odpowiedzi na arkuszu zbiorczym wg wzoru:

Co czuje ofiara agresji?


Co czuje agresor? 

Jakie są skutki agresji?

                             
Podsumowanie:
Zwracamy uwagę jaki jest wpływ przeżywanych emocji na zachowanie człowieka?; jaki jest wpływ zachowań agresywnych na relację z drugim człowiekiem? (agresja rodzi agresję, agresja niszczy relacje, burzy poczucie bezpieczeństwa).
Uświadamiamy, że dużą rolę w przerwaniu agresji mają świadkowie. Każdy z nas może coś zrobić w przezwyciężaniu agresji , aby na świecie było mniej przemocy. NIE MOŻNA BYĆ OBOJĘTNYM!


10. Rundka: „Co daje mi w kontakcie z drugim człowiekiem poczucie 
bezpieczeństwa?                      
      

11.  Zakończenie zajęć.

- runda: odpowiedź, „Czy dzisiejsze zajęcia ukazały mi coś, czego do tej pory nie wiedziałem? Jeśli tak to co…?

- runda : dokończ zdanie „Uczestnictwo w zajęciach było dla mnie…”

2.

Cele:

stworzenie sytuacji korygujących zaburzenia związane z funkcjonowaniem społecznym

utrwalanie poczucia wspólnoty i solidarności grupowej

poznawanie swoich mocnych stron oraz innych uczestników

Pomoce: długopis, kartki z bloku.

Przebieg zajęć

1. Krąg rozpoczynający zajęcia - Zabawa „Wykrzykiwanie imion”: Każdy z uczestników jednocześnie krzyczy na głos swoje imię.

2. Rundka początkowa

Uczestnicy odpowiadają na pytanie „Jakie zdarzenie w ubiegłym tygodniu było dla mnie trudne?

3. Zabawa ruchowa „Zdobywanie kąta”

Kąt jest broniony przez kilka osób z jednej drużyny lub całą drużynę trzymającą się za ręce. Zdobywa go jedna osoba. Łańcuch rąk raz rozerwany nie może się złączyć. Gdy jedna osoba zdobędzie (ma na to dwie minuty) - próbują kolejne osoby z drużyny przeciwnej, aż spróbują wszyscy. Zwycięża ta drużyn, z której więcej osób zdobyło kąt przeciwnika.

4. Ćwiczenie „Świeca”

Uczestnicy kładą się na plecach i prostują nogi. Ręce kładą wzdłuż ciała. Robiąc duży wdech, unoszą obie złączone i wyprostowane nogi i przenoszą je daleko poza głowę. Podpierają biodra rękami i wykonują wdech, skierowując je wciąż wyprostowane do pionu. Starają się przy tym oddychać spokojnie i swobodnie. W trakcie wydechu opuszczają nogi powoli i ostrożnie do pozycji wyjściowej.

5. Zabawa „Nadajnik -zagłuszacz - odbiornik”

Grupa dzieli się na trzy równe zespoły. „Nadajniki” wymyślają krótkie hasło, które próbują przekazać „odbiornikom” stojącym po przeciwnej stronie sali. Zadaniem osób stojących w środku jest uniemożliwienie odbioru informacji. Zespoły zamieniają się rolami, aż do chwili, gdy każdy będzie w jednej z trzech ról. Po zabawie prowadzący zadaje pytanie „Co czułeś w każdej z ról...”

6. „Tworzenie kwiatu”

Prowadzący prosi, by grupa podzieliła się na podgrupki. Każda z nich ustala wspólne cechy. Następnie wpisuje się do narysowanego na kartonie kwiatka (każda podgrupa zapisuje jeden płatek), a następnie uczestnicy znajdką wspólne cechy grupy jako całości i wpisują do środka kwiatka.

7. Pantomima „kim chciałbym być?

Każdy z uczestników ma za zadanie w dowodny sposób (nie używając słów) przedstawić zawód, w którym chciałby pracować w przyszłości. Pozostali mają za zadanie odgadnąć jaki to zawód. Kiedy uczestnicy już odgadną, przedstawiający mówi, dlaczego wybrał ten zawód.

8. Ćwiczenie relaksacyjne „Powstanie z niczego”

Prowadzący prosi uczestników, aby zmniejszyli się tak bardzo jak tylko mogą lub po prostu mówi „skulcie się jak najbardziej pozostając na swoich miejscach. A teraz wyrastacie na wielkoludów...(np. wielkoludów, jakieś zwierzęta itp.) Uczestnicy powoli unoszą się na palce, ręce mocno wyciągają w górę.

9. Krąg kończący zajęcia

Uczestnicy kończą zdanie wypowiedziane przez prowadzącego „Dziś na zajęciach było mi dobrze gdy...”

10. Pożegnanie - „Iskierka” - Puszczanie prądu (uścisk dłoni niewidoczny dla innych), który ma dotrzeć do osoby rozpoczynającej uścisk puszczanie iskierki.

3.

Cele:

- zapoznanie się członków grupy ze sobą

- umiejętność wypowiadania się

- umiejętność mówienia o sobie i o swoich emocjach

- pokonywanie nieśmiałości poprzez wspólną zabawę

Uczestnicy:

- klasa VI szkoły podstawowej

Materiały:

- kartki papieru

- kolorowe pisaki

- kartoniki z buźkami ( , )

- krąg z krzeseł

Czas zajęć:

- 45 minut

Przebieg zajęć

- wszyscy siadamy w kręgu

Ćwiczenie I

prowadzący rozrzuca na podłogę karteczki z buźkami. Każde dziecko podnosi buźkę taką jaka odpowiada jego nastrojowi w tej chwili.

- rundka - „ Dzisiaj czuję się……. Bo…….”

Krótkie wprowadzenie prowadzącego w tematykę zajęć oraz przedstawienie znaczenia imienia w życiu człowieka

Ćwiczenie II

Prowadzący zaczyna - rundkę - „ Mam na imię….. to imię nadali mi rodzice ponieważ………”

„ Mam na imię……..moje imię pochodzi od………………….”

„ Mam na imię……..moje imię oznacza………………………”

Następnie każde dziecko po kolei stara się powiedzieć coś o swoim imieniu

Ćwiczenie III

Prowadzący rozdaje wszystkim kartki i mazaki. Każde dziecko wypisuje swoje imię od góry do dołu. Prowadzący prosi, aby każdy postarał się napisać swoje pozytywne cechy które będą się rozpoczynały od liter imienia np.:

A…… atrakcyjna

N…… nowatorska

N……niepowtarzalna

A……artystyczna

Na to ćwiczenie prowadzący poświęca 15 minut, aby każdy uczestnik mógł dokładnie zastanowić się nad swoimi pozytywnymi cechami.

Każdy uczestnik przedstawia siebie za pomocą zapisanych cech.

Ćwiczenie IV - rozluźniające

Uczestnicy chodzą swobodnie po sali . Na znak prowadzącego stają w kręgu i wykonują polecenie prowadzącego np.:

- piłujemy drzewo

- kujemy żelazo ciężkim młotem

- chwytamy się za ręce i robimy „ wichurę”

- łapiemy muchy

- płyniemy łodzią i wiosłujemy

- chwytamy się za ręce i robimy „falę”

- wrzucamy węgiel do piwnicy

- płyniemy dowolnym stylem

- chwytamy się za ramiona i wspólnie robimy przysiad

Polecenia wytłuszczone mają na celu przełamywanie wstydu i onieśmielenia oraz integrowanie się grupy

Ćwiczenie V - rozluźniające

Uczestnicy siedzą w kręgu a prowadzący mówi hasło:

Niech wstanie każdy:

- kto ma dzisiaj na sobie spodnie

- kto ma niebieskie oczy

- kto lubi lody

- czyje imię zaczyna się na literę B

- kto nosi kolczyki

- kto lubi się bawić itp.

Zakończenie

- Rundka - Każdy siedzący w kręgu wraz z prowadzącym mówią zdanie pokazując buźki:

„ Przyszłam tu dzisiaj… ( buźka ) a wychodzę…( buźka ), ponieważ……………………..

- Iskierka - „ Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech powróci do mych rąk”.


