Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I
(zajęcia poprzedzone były wycieczką do ośrodka zdrowia)
Blok tematyczny programu: Bezpieczeństwo w życiu codziennym.
Temat kręgu: Chcę być zdrowy!
Temat dnia: Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach.
Zapis w dzienniku: Opowiadanie o niebezpiecznej przygodzie chłopca na podstawie historyjki obrazkowej. Nauka udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Opaska PCK cięcie i łączenie papieru. Rozwiązywanie zadań tekstowych na dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie 9.
Cel ogólny: Poznawanie sposobów udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach
Cele operacyjne:
uczeń zna:
części swego ciała,
zasady bezpiecznej zabawy,
uczeń potrafi:
ułożyć historyjkę obrazkową według kolejności zdarzeń,
udzielić pomoc w nagłych wypadkach (wezwać pomoc),
łączyć papier za pomocą zszywacza,
uczeń rozumie:
potrzebę udzielania pomocy osobie poszkodowanej,
konieczność zachowania bezpieczeństwa w czasie zabaw,
uczeń umie:
odczytać podpisy pod ilustracjami,
rozwiązać proste zadanie tekstowe,
odróżnić zabawy bezpieczne od niebezpiecznych.
Metody pracy:
słowna - pogadanka, rozmowa kierowana,
oglądowa - pokaz, obserwacja,
zabawa dydaktyczna,
działań praktycznych .
Formy pracy:
zbiorowa jednolita,
indywidualna jednolita,
indywidualna zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
Wiersz J. Tuwima Raz, dwa, trzy, historyjka obrazkowa, podpisy do ilustracji, plakaty na temat zdrowia, apteczka pierwszej pomocy, liczmany, karty pracy, ilustracje do kolorowania, duży karton, flamastry
Przebieg zajęć
Odczytanie wiersza J. Tuwima Raz, dwa, trzy!.
Raz!
Pierwsza rzecz - to wstawać rano!
Dwa!
Kto o krzepkie zdrowie dba,
ten się długo myje co dzień,
mydłem, szczotką, w zimnej wodzie,
pluska, pryska, parska, rży!
Trzy!
Trzyj ręcznikiem suchym ciało,
żeby aż poczerwieniało.
Spraw mu bracie, mocne wciery,
aż we krwi poczujesz skry!
Raz-dwa-trzy!
Cztery!
Gdy chcesz czerstwej nabrać cery,
żywym, bystrym być jak rtęć,
wiedz, że sprawią to spacery!
A codziennie rano:
Pięć!
Musisz się gimnastykować!
Ciało w ruch rytmiczny wprowadź,
ćwicz je prężnie i miarowo,
bo to pięknie, bo to zdrowo,
a dopiero potem:
Sześć!
Jeść!
Analiza treści wiersza.
Ilustrowanie ruchem treści
Rozmowa na temat zachowania zdrowia i kondycji.
Zwrócenie uwagi na to, jak wpływa ruch na utrzymanie dobrego stanu zdrowia.
Przypomnienie o zachowaniu bezpieczeństwa w czasie zabaw.
Wypowiedzi uczniów na temat historyjki obrazkowej.
Porządkowanie ilustracji według kolejności zdarzeń.
Dobieranie podpisów do poszczególnych ilustracji.
Opowiadanie o zdarzeniu przedstawionym w historyjce obrazkowej.
Dorysowywanie elementu zwiększającego bezpieczeństwo podczas zabawy (ogrodzenie wokół boiska).
Rozmowa na temat sposobów udzielania pierwszej pomocy.
Poznanie wyposażenia apteczki,
Poznanie środków opatrunkowych,
Bandażowanie palca koledze,
Przypomnienie numeru pogotowia ratunkowego.
Improwizowanie czynności związanych z wezwaniem pogotowia ratunkowego.
powitanie,
przedstawienie się,
poddanie miejsca, adresu wypadku,
podanie co się stało, kto uległ wypadkowi.
Uczulenie dzieci, że pogotowie można wzywać jedynie w ostateczności (kiedy nie ma w pobliżu dorosłych, a zdarzył się wypadek)
Rozmowa na temat organizacji Czerwony Krzyż i Polski Czerwony Krzyż.
Pokaz i objaśnienie symbolu PCK (czerwony krzyż na białym tle).
Wykonanie opaski PCK.
oglądanie opaski,
opisywanie przez uczniów jej wyglądu,
proponowanie sposobu jej wykonania,
samodzielna praca uczniów.
Zabawa W gabinecie lekarskim.
Grupę dzieci dzielimy na kilka zespołów. Każdy zespół wybiera spośród siebie lekarza i pomoc medyczną (pielęgniarkę lub pielęgniarza), do których przychodzą po pomoc chorzy. Pomoc medyczna zakłada przygotowane opaski PCK.
Lekarze i pielęgniarki (pielęgniarze) udzielają chorym pierwszej pomocy (bandażują palce, ręce, kolana, głowy, przemywają rany, zakładają opatrunki na rany itp.) Po pewnym czasie chorzy zamieniają się rolami z lekarzami i pomocą medyczną.
Rozwiązywanie zadań tekstowych.
Zadanie 1
W przychodni zdrowia na parterze jest 6 gabinetów lekarskich, a na piętrze 3.
Analiza treści zadania, rozwiązanie metodą syntetyczną.
O czym jest zadanie?
Co wiadomo z zadania?
Co trzeba obliczyć?
Ułóżcie pytanie?
Powtórzcie całe zadanie?
Jak to obliczyć?
Jaka będzie odpowiedź?
Zadanie 2
Pielęgniarka zaszczepiła rano troje dzieci, w południe jedno, a po południu pięcioro.
Analiza treści zadania, rozwiązanie metodą symulacji na konkretach.
O co zapytacie w zadaniu?
O czym jest zadanie?
Co wiadomo z zadania? (Nauczyciel zapisuje na tablicy dane: 3, 1, 5).
Co trzeba obliczyć? (Nauczyciel notuje na tablicy: razem - ?)
Przedstawcie to za pomocą patyczków i powiedzcie, jak układaliście.
Jaka będzie odpowiedź?
Zapisz na tablicy rozwiązanie. Jak liczyłeś?
Ewaluacja zajęć.
Dzieci otrzymują duży karton. Rysują na nim swoje ciało i zakreślają kółkiem miejsca, które najczęściej bolą, ulegają uszkodzeniom w czasie zabaw itp. Po wykonaniu zadania prezentują swoje prace. Wysuwają propozycje, jak należy się bawić, aby uniknąć wypadków. Oglądają i czytają ulotki na temat zdrowia.