Marek Biesiada 29. 09. 2006
Konspekt lekcji historii
w klasie I B Gimnazjum
Temat: Wierzenia i osiągnięcia naukowe Egipcjan.
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczniowie:
rozumieją i prawidłowo stosuje pojęcia: politeizm, mumia, piramida, hieroglify, sarkofag
znają głównych bogów egipskich
znają osiągnięcia z zakresu nauki, architektury i sztuki
rozumieją znaczenie odczytania hieroglifów dla poznania dziejów Egiptu
charakteryzują na przykładach osiągnięcia Egipcjan z zakresu budownictwa, sztuki i nauki
rozumieją i prawidłowo stosuje pojęcia: balsamowanie (mumifikacja), kalendarz słoneczny, kanon
rozumieją i dostrzega związki miedzy sferą religijną i dokonaniami artystycznymi danej społeczności
rozumieją rolę religii w życiu Egipcjan
określają wkład Egipcjan w rozwój kultury ogólnoludzkiej
wyjaśniają wpływ warunków życia w Egipcie na charakter wierzeń
samodzielnie interpretuje źródła historyczne
Metody:
rozmowa nauczająca, elementy opowiadania
Środki dydaktyczne:
podręcznik
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Wierzenia i osiągnięcia naukowe Egipcjan.
1. Religia a. charakter religii:
b. kapłani - najważniejsza grupa ludzi po faraonowie
c. bogowie egipscy
d. świątynie
2. Osiągnięcia naukowe Egipcjan
3. Sztuka egipska
4. Pismo egipskie
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
Uczniowie czytają tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002, s. 37. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 1. Religia a: charakter religii:
Uczniowie czytają tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002, s. 37. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: b. kapłani - najważniejsza grupa ludzi po faraonowie
Uczniowie czytają tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002, s. 37. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: c. bogowie egipscy
- Ra - bóg słońca, Horus - bóg całego państwa, patron władzy królewskiej, Ozyrys - bóg zmarłych, jego żona Izyda - pani nieba, Hator była boginią miłości, tańca i radości, Anubis - bóg zmarłych - każde miasto posiadało własnego boga opiekuna.
Uczniowie czytają tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002, s. 37. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: d. świątynie - każdemu bóstwu było poświecona świątynia, dlatego też kapłani nie stanowili również warstwy jednolitej, - świątynie były zarządzane przez kapłanów, do których tylko oni mieli wstęp, - bogom w świątyniach składano ofiary tj. jedzenie i picie wierząc, że mają takie same potrzeby jak ludzie.
Uczniowie czytają tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002, s. 38. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 2. Osiągnięcia naukowe Egipcjan a. matematyka b. geometria - budowa piramid czy kanałów nawadniających c. astronomia
d. medycyna
Uczniowie czytają tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002, s. 38. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 3. Sztuka egipska
Uczniowie czytają tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002, s. 38. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 4. Pismo egipskie a. hieroglify - pismo obrazkowe lub składające się z systemu znaków b. materiał pisarski:
|
|
|
|
|
V. Zadanie pracy domowej
|
W zeszycie ćwiczeń (G. Wojciechowski, Historia 1, Skoroszyt gimnazjalisty, Poznań 2002, s. 7-10.) uczniowie mają wykonać Zadania 4,6,7/20-21. Z Podręcznika (G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002) wykonaj Zadanie 5/39 |
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |
4