Scenariusz katechezy przeprowadzonej w klasie III Gimnazjum Specjalnego
Temat:
ZŁO DOBREM ZWYCIĘŻAJ
Cele ogólne:
Wskazanie na Biblię jako źródło wiedzy o istnieniu Boga
Ukazanie zła jako konsekwencji nieposłuszeństwa wobec Boga - Źródła Dobra
Formowanie umiejętności rozróżniania dobra i zła
Kształtowanie postawy asertywnej w stosunku do pokus zła
Wskazanie na konieczność zwyciężania zła dobrem
Cele operacyjne:
Wiadomości ucznia:
Uczeń zna ogólne przesłanie Biblii
Rozróżnia znane opisy wydarzeń biblijnych Starego Testament od Nowego Testamentu
Uczeń zna źródła biblijne wskazujące na przyczyny zła
Wie, że Biblia jest źródłem Słowa Bożego, niosącego orędzie dobra
Uczeń wie, że dobro jest podstawą do prawidłowego funkcjonowania świata, w tym jego własnego środowiska
Wie, co to jest legenda, zna legendę o głównym zabytku miasta
Umiejętności ucznia:
Uczeń potrafi wyszukiwać w Biblii wskazane fragmenty
Bezbłędnie odróżnia czyny dobre od złych
Potrafi podać przykłady zwycięstw dobra nad złem
Postawy ucznia:
Dobro traktuje jako najwyższą wartość, konieczną do prawidłowego funkcjonowania świata, w tym własnego środowiska
Wybiera dobro, nie z racji bojaźni przed kimś, ale jako swoją postawę życiową
Odpiera pokusy zła
Szerzy postawy dobra w środowisku klasy, szkoły, rodziny
Metody Pracy:
Oglądowe:
plakat lub widokówka Zamku Książąt Mazowieckich, egzemplarze Biblii Starego i Nowego Testamentu, teksty do uzupełnienia, rozsypanka wyrazowa
Werbalne:
legenda o Zamku Książąt Mazowieckich, pogadanka, rozmowa kierowana: zadawanie pytań do tekstów biblijnych, analiza tekstów
Praktycznego działania:
wyszukiwanie fragmentów biblijnych i ich odczytywanie - praca indywidualna i w grupach, metoda :skojarzeń słownych”, wyszukiwanie wyrazów przeciwstawnych, metoda „szyfru”, układanie wyrazów z rozsypanki literowej
Środki dydaktyczne:
Egzemplarze Pisma Świętego dla każdego ucznia, Biblia Starego i Nowego Testamentu, widokówka lub plakat Zamku Książąt Mazowieckich, tekst do uzupełnienia, rozsypanka literowa, kartka z zapisanym szyfrem (referencje biblijne)
PRZEBIEG KATECHEZY
Wprowadzenie:
Modlitwa na rozpoczęcie
Legenda o Zamku Książąt Mazowieckich
pokazanie widokówki
przekaz treści legendy
zagadka z szyfrem
rozwiązanie szyfru
Zapowiedź tematu lekcji
zapisanie tematu
wyjaśnienie w nawiązaniu do słowa testamentu: matki do syna, Chrystusa do ludzkości
Treść katechezy:
Historia dobra i zła
od kiedy istnieje dobro?
od kiedy istnieje zło?
pierwsze wzmianki o istnieniu dobra - Rdz 1, 31
pojawienie się zła - Rdz 3
Współczesny człowiek na temat dobra i zła
czy rozwój nauki, techniki ma wpływ na szerzenie dobra
Wyjaśnienie pojęcia dobra i zła
czym jest dobro - gra skojarzeń
miłość
niebo Bóg
Dobro
uprzejmość anioł
praca samodzielna: cechy złego kolegi
Czy mogłoby na świecie istnieć samo zło?
przykład klasy, gdzie istnieje samo zło
Czy mogłoby na świecie istnieć samo dobro?
przykład tej samej klasy z odwrotnym zachowaniem
Czy w przypadku samego zła w klasie można byłoby mówić o efektach nauczania czy wychowania?
Jakie byłyby relacje w klasie w przypadku istnienia samego dobra?
konsekwencje
wniosek: na fundamencie zła nie da się nic zbudować, zło jest niekonstruktywne; by klasa mogła funkcjonować część uczniów zachowuje się prawidłowo, a tylko nieliczni, i to nie zawsze, zachowują się źle; opinię pozytywną o klasie, o poziomie nauczania i zachowania, kształtuje ta dobrze zachowująca się część klasy
W jaki sposób walczyć ze złem?
Jak skutecznie eliminować z życia zło?
przykład klasy - pewnego dnia kolega zachowuje się bardzo źle
jak reaguje na zachowanie kolegi klasa?
postawa klasy, która może zmienić zachowanie kolegi
co łatwiej czynić - przyłączyć się do kolegi, do jego wygłupów czy przeciwstawić się jego postępowaniu?
Skąd czerpać siły do walki ze złem?
pytania pomocnicze: skąd czerpiemy siły do pracy, nauki?
Pokarm duchowy: modlitwa indywidualna, uczestnictwo we Mszy Św., częste korzystanie z sakramentu Eucharystii i pokuty
Podsumowanie:
Przypomnienie zakończenia legendy
skąd księżna Ludmiła zaczerpnęła słowa do swojego testamentu?
gdzie szukała sił do tak wspaniałomyślnej postawy?
Samodzielna praca: wyszukiwanie wyrazów (cechy dobrego człowieka) z rozsypanki wyrazowej
Modlitwa na zakończenie: „Chwała Ojcu…”
Załączniki:
W układance literowej ukryte zostały dobre cechy człowieka, dzięki którym możesz walczyć ze złem. Postaraj się odszukać ich jak najwięcej. Cech szukaj w kolumnach poziomych i pionowych.
W |
S |
T |
R |
Z |
E |
M |
I |
Ę |
Ź |
L |
I |
W |
O |
Ś |
Ć |
Y |
P |
O |
W |
Ś |
C |
I |
Ą |
G |
L |
I |
W |
O |
Ś |
Ć |
|
R |
R |
O |
Z |
T |
R |
O |
P |
N |
O |
Ś |
Ć |
S |
S |
S |
|
O |
A |
P |
O |
T |
W |
A |
R |
T |
O |
Ś |
Ć |
E |
Z |
K |
|
Z |
W |
R |
A |
Ż |
L |
I |
W |
O |
Ś |
Ć |
|
R |
C |
R |
W |
U |
I |
A |
D |
Y |
S |
K |
R |
E |
C |
J |
A |
D |
Z |
O |
Y |
M |
E |
C |
|
C |
Z |
U |
Ł |
O |
Ś |
Ć |
|
E |
O |
M |
T |
I |
D |
O |
S |
Z |
C |
Z |
E |
R |
O |
Ś |
Ć |
C |
D |
N |
R |
A |
L |
W |
|
L |
P |
I |
L |
N |
O |
Ś |
Ć |
Z |
R |
O |
W |
Ł |
I |
I |
W |
I |
E |
R |
N |
O |
Ś |
Ć |
|
N |
O |
Ś |
A |
O |
W |
T |
T |
W |
U |
P |
R |
Z |
E |
J |
M |
O |
Ś |
Ć |
Ł |
Ś |
O |
O |
A |
O |
U |
C |
Z |
C |
I |
W |
O |
Ś |
Ć |
|
O |
Ć |
Ś |
Ś |
K |
Ś |
|
P |
R |
A |
W |
O |
Ś |
Ć |
|
|
Ś |
|
Ć |
Ć |
T |
Ć |
|
C |
N |
O |
T |
L |
I |
W |
O |
Ś |
Ć |
Opracowała:
mgr Zofia Golianek