SCENARISZ ZAJĘĆ Magiczna mikstura, scenariusze


SCENARISZ ZAJĘĆ

Temat bloku: W świecie fantazji

Temat ośrodkowy: Magiczna mikstura

Zapis w dzienniku:

Rozmowa na temat fragmentu lektury „Alicja w krainie czarów”. Bogacenie słownictwa: mikstura, eliksir, etykieta. Projektowanie etykiety i dekoracji butelki. Odmierzanie milimetrem pojemności. Układanie opowiadania „Wypadek z magiczną miksturą”.

Cel ogólny:

Rozwijanie zainteresowań światem fantazji.

Cele szczegółowe:

Uczeń w grupie:

Metody:

- podająca - rozmowa;

- problemowa - burza mózgów;

- praktyczna;

- Eksponująca.

Formy:

- grupowa;

- zbiorowa.

Środki dydaktyczne:

- butelki;

- klej;

- nożyczki;

- bibuła i kolorowy papier;

- flamastry;

- menzurki;

- opakowania po lekach;

- fragment lektury;

- karty pracy;

- sznureczki;

- kartki do podziału na grupy.

Tok zajęć

I Część wstępna:

I Etap

  1. Zawarcie z klasa kontraktu

- „Słuchajcie, aby nam się lepiej i sprawniej pracowało przygotowałam kontrakt. Chciałabym, abyśmy teraz wspólnie go przeczytali.”

    1. Nie będę przeszkadzać w prowadzeniu zajęć.

    2. Będę aktywnie uczestniczyć w zajęciach.

    3. Gdy będą mówić inni będę ich słuchał.

    4. Jeżeli będę chciała/ał zawrzeć głos podniosę rękę.

  1. Rozmowa z dziećmi na temat samopoczucia.

II Część właściwa:

I Etap

  1. Zaprezentowanie dzieciom stołu, na którym znajdują się: kolorowe papiery, bibuła, kleje, nożyczki, butelki, menzurki i puste opakowania po lekach. Stół ten pełni funkcję hurtowni, z której dzieci będą korzystały podczas zajęć.

  • „Zobaczcie co znajduje się na tym stole?”

  • „Stół ten będzie pełnił na dzisiejszych zajęciach funkcję hurtowni.”

  1. Wyjaśnienie pojęcia menzurka i mililitr.

- „Popatrzcie mam tu taki pojemnik. Czy wiecie jak on się nazywa?” (Jest to mezurka)

- „Czy wiecie do czego on służy?” (Służy do odliczania wody, i nie tylko, w mililitrach.)

- „Czy wiecie co to jest mililitr?”

II Etap

  1. Nauczyciel czyta fragment książki „Alicja krainie czarów”.

„Usiądźcie wszyscy na dywanie w kręgu. Przeczytam wam fragment książki. Posłuchajcie jej uważnie i powiedzcie mi jaki ona ma tytuł.”

  1. Nauczyciel zadaje pytania.

  • Czy już wiecie jaki tytuł ma ta książka?

  • Powiedzcie mi, jakie czarodziejskie przedmioty występowały w przeczytanym przeze mnie fragmencie?

  • W przeczytanym fragmencie występowały magiczne przedmioty. Wiecie jak one się nazywają?

  • A czy znacie jeszcze jakieś inne bajki lub filmy, w których używane są mikstury?

  • Co czyni ten świat magiczny?

  • Jakie znacie inne czynniki magiczne?

  • Z czego składają się takie magiczne mikstury?

III Etap

5. Podział dzieci na grupy ze wzglądu na kolor rozdanych kartek.

„ Teraz rozdam wam kartki. Dobierzcie się grupami tak, aby każda grupa miała jeden kolor. Jak widzicie, na tych karteczkach napisane są jakieś sylaby. Postarajcie się ułożyć z nich jakiś napis.”

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
Ho kus , Po kus !

  1. Przydzielanie miejsc poszczególnym grupom.

„Teraz niech każda z grup usiądzie przy innym stoliku.”

  1. Wybranie lidera grupy. Przypomnienienie o zasadach pracy w grupie.

  1. Tworzenie mikstury.

  • „Domyślam się, że każdy z was chciałby stworzyć taką miksturkę. Dziś będziemy to robić.”

Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy nr 1.

  • „Teraz niech każde grupa utworzyć miksturę. Musicie napisać na kartach pracy jak ona będzie się nazywała i do czego będzie służyła. Musicie podać także jej skład, dawkowanie, działanie i skutki uboczne. Nie zapomnijcie również, aby podać pojemność opakowania.”

  • „Chcę, aby każda grupa wzięła po 1 menzurce z hurtowni i odmierzyła w mililitrach poszczególne składniki eliksiru. Składniki te wlewajcie w odpowiednich proporcjach do butelki.

IV Etap

  1. Tworzenie opakowania czarodziejskiej mikstury.

  • „Teraz niech każda grupa weźmie jakieś rzeczy, aby zrobić jakieś ładne opakowanie bluetki. Macie do dyspozycji wszystkie przedmioty z hurtowni. Macie na to 15 minut.”

  1. Tworzenie etykiety.

  • „Jeżeli już zrobiliście opakowanie, należy na nim umieścić etykietę.”

Nauczyciel rozdaje karty pracy nr 2.

  • „Weźcie z hurtowni jedno opakowanie jakiegoś leku i zobaczcie co znajduje się na etykiecie. Jeżeli już się z tym zapoznaliście to należy teraz zabrać się za wykonywanie etykiety do waszej mikstury. Pamiętajcie, że musi się na niej znaleźć jej nazwa, działanie, skład i dawkowanie.”

  1. Wspólne układanie przez grupy opowiadania pt. „Wypadek z magiczną miksturą”.

Nauczyciel rozdaje karty pracy nr 3.

  • „Jeżeli już wszystko wykonaliście to teraz będziemy tworzyć opowiadanie pt. „Wypadek z magiczną miksturą”. Proszę przeczytajcie uważnie polecenie na karcie nr 3 i poniżej napiszcie opowiadanie.”

V Etap

  1. Prezentacja przez grupy mikstur i głośne odczytanie opowiadania. (na dywanie)

- „Weźcie teraz swoje miksturki i wszystkie karty pracy i usiądźcie w kręgu na dywanie tak, aby każda grupa siedziała razem.”

- „Teraz po kolei każda grupa będzie prezentowała swoją butelkę z miksturą i przeczyta opowiadanie.”

  1. Tworzenie wystawy klasowej.

„Niech każda grupa postawi buteleczki w kąciku twórczości. A opowiadania dajcie mi, a ja po ich sprawdzeniu powieszę je na tablicy nad miksturami.”

III Część końcowa

V Etap

  1. Podsumowanie zajęć:

„Czego dziś się dowiedzieliśmy?”

  • Co musi znaleźć się na etykiecie.

  • Co to jest menzurka.

  • Poznaliśmy nowe słowa: menzurka, eliksir, mikstura, etykieta.

  • Poznaliśmy nową jednostkę miary.

  • Co jest ważne przed zażyciem jakiegokolwiek lekarstwa?


