SCENARIUSZ LEKCJI DLA KLASY V
Dział programu: Morze Bałtyckie - słonowodne środowisko życia.
Autorskie opracowanie konspektu, Rogolin, luty 2006r.
mgr Jolanta Kruślińska
nauczyciel przyrody
w Publicznej Szkole Podstawowej im H. Sienkiewicza w Rogolinie
Temat lekcji: Poznajemy wielokomórkowe glony morskie.
Cele lekcji:
Wiadomości - uczeń:
Wymieni grupy glonów występujące w Morzy Bałtyckim;
Wyjaśni pochodzenie nazw: zielenice, brunatnice, krasnorosty;
Umiejscowi na schemacie dna morskiego poszczególne grupy glonów.
Umiejętności - uczeń:
Wykaże związek zabarwienia glonów z miejscem ich występowania i dostępnością światła;
Przewidzi granice występowania glonów;
Uzasadni, że brązowe i czerwone zabarwienie glonów jest przystosowaniem do życia na określonej głębokości.
Postawy - uczeń:
Aktywnie uczestniczy w lekcji;
Chętnie, samodzielnie zdobywa wiedzę.
Metody nauczania:
Słowne: pogadanka, praca z tekstem, metody aktywizujące
Formy pracy: indywidualna, grupowa.
Środki dydaktyczne:
Podręcznik, zeszyt ćwiczeń (cz. I)
Karta pracy
Zdjęcia glonów
Przebieg zajęć:
I. Faza wprowadzająca
1. Zadanie na dobry początek: Uczniowie w parach w ławkach odpowiadają na pytania zapisane na tablicy, nawiązujące do poprzedniej lekcji ( 4min.)
Jakie czynniki mają wpływ na życie w Morzu Bałtyckim?
Które z nich mają decydujące znaczenie dla roślin?
Jakie znasz sposoby odżywiania się organizmów?
Jak odżywiają się rośliny?
2. Czynności organizacyjno porządkowe.( kiedy uczniowie pracują)
3. Uczniowie metodą ”runda bez przymusu” odpowiadają głośno na zadania przypominające i utrwalające wiadomości z ostatniej lekcji. ( 4 min.)
Podanie tematu i celów lekcji.
II. Faza realizacyjna
Nauczyciel stwierdza: Rośliny występujące na Ziemi można podzielić na dwie grupy. Te dwie grupy organizmów to plechowce i organowce. Korzystając z podręcznika str. 89, poszukajcie, co oznaczają pojęcia: plechowce i organowce i uzupełnijcie tekst w zadaniu 1 w karcie pracy (5min.)
(Karty pracy są dwupoziomowe: I - trudniejsza, II - łatwiejsza)
Podział klasy na grupy 2-osobowe, które będą pracować metodą wzajemnego odpytywania się.
Uczniowie przygotowują się indywidualnie, korzystając z tekstu w podręczniku s. 89-91.
( 8 min)
Następnie w grupach opracowują zestaw pytań (minimum 4) do przykładowych zagadnień: ( 10 min) ( zad. nr 2)
Podział na nowe grupy 2- osobowe: teraz ustalcie, która osoba w parze będzie nazywać się A, a która B. Osoby A pozostają na swoich miejscach a osoby B szukają sobie innej pary. W nowej parze osoba B zadaje 3 pytania przygotowane przez swój poprzedni zespół, osoba A na nie odpowiada. Następnie osoba A zadaje swoje pytania a odpowiada osoba B. ( 6 min.)
Metodą „runda bez przymusu” zebranie od chętnych uczniów odpowiedzi na zadawane przez nich pytania.
III. Faza podsumowująca
Uczniowie wykonują zadania podsumowujące ( zad. nr 3) (4 min.) Sprawdzenie poprawności wykonania zadań.
Ocena uczniów, (ewentualne pochwalenie za to, że chętnie, samodzielnie pracowali, zdobywali wiedzę)
Ewaluacja: dokończenie zdania „Dzisiaj na lekcji podobało mi się …”.
Praca domowa
Wykonaj w zeszycie ćwiczeń zad. 8, 9, 12 i 13 str. 56 - 57.
Dla chętnych
Zadanie 10 i 11 str. 56 -57.
Karta pracy I
Temat: Wielokomórkowe glony morskie
Zadanie 1.
Korzystając z podręcznika str. 89 uzupełnij tekst: (5 min.)
Do plechowców należą rośliny, które nie mają …………………, ……………............., ani …………………….. . Takimi roślinami są ………………… .
Organowce to rośliny mające organy, czyli ……………………. , ………………………
i …………………… , np. kasztanowce, lipa, stokrotka, trawa.
Glony są organizmami samożywnymi, pokarm zdobywają w procesie ……………………
Zadanie 2.
Korzystając z tekstu w podręczniku str.90 - 91 opracujcie w parach pytania do następujących zagadnień, możecie to zrobić pisemnie na tej kartce
Przenikanie światła przez powierzchnię wody;
Głębokość zanikania barwy czerwonej;
Głębokość zanikania barw zielonej i fioletowej;
Głębokość docierania światła w Bałtyku;
Pochodzenie nazwy - zielenice
Wyjaśnienie, dlaczego krasnorosty rosną najgłębiej
Budowa ciała morszczynu
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Zadanie nr 3.
Wykorzystując podane określenia uzupełnij zdania.( głębokości, zielenic, fotosyntezy, brunatnic, plechowcami, krasnorostów, światła.)
Glony należą do grupy roślin zwanych ………………………. , a ich ciało nazywamy plechą. Plecha glonów morskich - …………………………., ………………………………. i …………………………… zbudowana jest z wielu komórek. Każda z tych grup glonów ma różne zabarwienie umożliwiające wykorzystanie w procesie ……………………………… różnych barw …………………………. docierających na różne ………………………………. .
Praca domowa
Wykonaj w zeszycie ćwiczeń zad. 8, 9, 12 i 13 str. 56 - 57.
Karta pracy II
Temat: Wielokomórkowe glony morskie
Zadanie 1.
Korzystając z podręcznika str. 89 oraz podanych określeń, uzupełnij tekst:
( korzenia, łodygi, liści, glony, korzeń, łodygę, liście, fotosyntezy)
Do plechowców należą rośliny, które nie mają …………………, ……………............., ani …………………….. . Takimi roślinami są ………………… .
Organowce to rośliny mające organy, czyli ……………………. , ………………………
i …………………… , np. kasztanowce, lipa, stokrotka, trawa.
Glony są organizmami samożywnymi, pokarm zdobywają w procesie ………………….
Zadanie 2.
Korzystając z tekstu w podręczniku str.90-91 opracujcie pisemnie w parach odpowiedzi do następujących zagadnień:
Jak nazywają się grupy glonów morskich?
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Do jakie głębokości przenika światło w Bałtyku?
………………………………………………………………………………………………….............................................................................................................................................
Jak nazywa się najbardziej znana brunatnica występująca w Morzu Bałtyckim?
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Zadanie 3.
Narysuj glon wielokomórkowy. Podpisz elementy budowy ciała glonu.
Praca domowa
Wykonaj w zeszycie ćwiczeń zad. 8 i 12 str. 56 - 57.