Matma-m.kruszenia


Konspekt lekcji matematyki metodą kruszenia”

Klasa: III

Prowadzący

Temat: Kolejność wykonywania działań. Rozwiązywanie zadań tekstowych metodą „kruszenia”.

Cel główny: Rozwijanie aktywności twórczej i myślenia matematycznego. Doskonalenie umiejętności rozwiązywania zadań tekstowych metodą „kruszenia”.

Cele operacyjne:

Uczeń:

- potrafi sprawnie konstruować działania na podstawie tekstu bazowego.

- rozumie związki między danymi i szukanymi w podanej sytuacji zadaniowej

- rozumie tekst matematyczny

- potrafi rozwiązać zadanie danego typu

- potrafi wykorzystać w praktyce wiadomości o kolejności wykonywania działań

- potrafi współpracować w grupie

- rozumie konieczność dbania o nasze środowisko naturalne

Metody pracy:

- pogadanka i rozmowa

- poszukujące - metoda problemowa - „kruszenia”

- działania praktycznego

Formy pracy:

- praca zbiorowa jednolita - z całą klasą, w grupach

- praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

- karty pracy dla każdego ucznia oraz dla grup

- magnetofon

- nagranie przebiegu zebrania koła przyrodniczego

- tekst zadania bazowego na arkuszu

Plan lekcji

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Cel czynności

Ćwiczenia

w rachunku pamięciowym.

Rozdaje dzieciom karty pracy. Podaje ustne polecenie:

Przyporządkuj wynikom podane litery. Odczytaj hasło.

U

N

S

I

L

J

C

M

Ś

A

Z

E

81

25

12

5

54

70

24

50

88

100

4

36

I wyraz:

5x5=

35:7=

6x6=

II wyraz

16:4=

80+5x4=

100-4x3=

4x9+14=

5 x 9 - 40 =

5 x 5 + 11 =

3 x 4 + 3 x 4 =

50 + 50 =

8 x 8 + 6 =

III wyraz

40 + 2 x 7 =

20 + 30 +50 =

2 x 6 =

9 x 9 =

Uczniowie wykonują działania matematyczne

z zachowaniem zasady kolejności wykonywania działań., Następnie odczytują ukryte hasło.

Utrwalenie wiadomości

o kolejności wykonywania działań

Nawiązanie

do tematu lekcji.

Podaje ustnie polecenie:

Wczoraj uczestniczyłam w zebraniu koła przyrodniczego. Uczniowie prowadzili rozmowę

na temat lasów. Posłuchajcie jej fragmentu:

Jest coraz mniej lasów na Ziemi. Kiedyś lasy pokrywały większą część lądów. Po wielu z nich nie pozostał żaden ślad. Zostały wycięte, by dać miejsce uprawom rolnym i miastom.

Zanieczyszczenia przemysłowe również odby się negatywnie na stanie lasów.

Drzewa pochłaniają zawarty w powietrzu dwutlenek węgla. Im mniej drzew, tym więcej tego gazu pozostaje w powietrzu, a nam gorzej się oddycha. My możemy pomóc drzewom kupując na Boże Narodzenie drzewko w donicy ,a nie ścinając je w lesie. Od tego zacznijmy naszą pracę dla Ziemi.

Wypowiadają się na temat ochrony lasów.

Zachęcanie do ochrony lasów.

Nawiązanie do treści zadania.

Podanie zadania lekcji.

Zapowiada pracę nad rozwiązywaniem zadania tekstowego:

Niekre szkoły już od pewnego czasu zajmują się ochroną swych lasów. Przeczytajcie, jak zajęła się tym problemem klasa III a..

Słuchają wyjaśnień.

Uświadomienie uczniom tematyki pracy.

Zapoznanie

z treścią zadania.

Odsłania tekst:

„Uczniowie klasy III a z okazji Dnia Ziemi postanowili posadzić nowe drzewka wokół swojej szkoły. Zakupili 7 świerków po

9 złotych i 5 brzóz po 4 złote.”

Czyta cicho.

Zrozumienie tekstu po cichym odczytaniu.

Ćwiczenia śródlekcyjne

Prowadzi ćwiczenia dłoni, ramion, szyi i ćwiczenia oddechowe.

Naśladują ruchy wskazane przez nauczyciela.

Rozluźnienie, przygotowanie dłoni do pisania.

Samodzielne rozwiązanie zadania.

Podaje zadanie do rozwiązania:

Teraz samodzielnie należy rozwiązać zadanie:

Uczniowie klasy III a z okazji Dnia Ziemi postanowili posadzić nowe drzewka wokół swojej szkoły. Zakupili 7 świerków po

9 złotych i 5 brzóz po 4 złote. Ile zapłaciła za drzewa klasa III a ?

Zapisuje na tablicy poprawne rozwiązanie zadania.

7x9+5x4= 63+20=83

Odp. Klasa III a zapłaciła za zakupy 83 złote.

Samodzielnie rozwiązują zadanie

w zeszycie i zapisują odpowiedź.

Sprawdzają poprawność swoich obliczeń patrząc na poprawny zapis na tablicy.

Wyszukiwanie danych, zapis poprawnego działania,

poprawne obliczenia, zapis odpowiedzi.

Podsumowanie lekcji

Dziękuje dzieciom za aktywność.

Zadaje dzieciom pracę domową:

Wybierz dowolne działanie i pytanie, ułóż nowe zadnie tekstowe o tej samej lub innej tematyce. Zapisz zadanie, rozwiązanie i odpowiedz w zeszycie.

Zapisują zadanie domowe.

Praca samodzielna w domu.


