Scenariusz zajęć w grupie dzieci 6 - letnich
Temat:„Zamczyska, zamki i zameczki”
Cele operacyjne:
Dziecko:
- zna różnicę znaczenia jednego słowa;
- wie, jaką funkcję pełnił zamek dawniej, a jakie ma zastosowanie dziś;
- wymieni kilka zamków w Polsce i umiejscowi je na mapie;
- rozwija uwagę i spostrzegawczość;
- odpowiednio reaguje na sygnały dźwiękowe;
- samodzielnie dokonuje wyborów w proponowanych przez n-la zabawach;
- dba o estetykę swojej pracy plastycznej.
Cele wychowawcze:
Dziecko:
- jak należy zachowywać się w muzemu; galerii.
Środki dydaktyczne:
laptop; płyta z nagraniem, ilustracje zmaków.
Przebieg:
1. Wprowadzenie do tematu - zabawa słownikowa: „Co to jest zamek?”
Dzieci wyjaśniają znaczenie słowa „zamek” i samodzielnie dobierają obrazki w pary: drzwi-zamek do drzwi; kurtka-suwak; piasek-zamek z piasku; zamek jako budowla. Zabawa ze słowem „zamek” - tworzenie zdrobnień.
2. Prezentacja wiersza M. Strzałkowskiej pt. „Rach! Ciach! Ciach!”
3. Zabawa ruchowa przy muzyce z elementami liczenia: „Wybiła północ”
Dzieci kładą się na podłodze w różnych miejscach sali. Naśladują mieszkańców zamku, którzy zasnęli głębokim snem. Obudzą się wówczas, gdy na zegarze wybije godzina 12. Zabawie towarzyszy cicha muzyka. Nauczyciel naśladuje bicie zegara, uderzając w talerze. Gdy zegar wybije godzinę 4 - leżące dzieci podnoszą głowę, rozglądają się i ponownie się kładą. Gdy zegar wybije godzinę 8, dzieci siadają, przeciągają się, po chwili kładą się i śpią dalej. Gdy zegar wybije godzinę 10, dzieci podnoszą się robią skłony w przód, po chwili kładą się i śpipą.Mieszkańcy zamku wstają i poruszają się po sali dopiero wtedy, gdy zegar wybije godzinę 12.
4. Zabawa dydaktyczna -„Zamki w Polsce” - prezentacja multimedialna
Rozmowa na temat wyglądu zamków, zastosowania dawniej i dziś;zwrócenie uwagi na róznicę pomiędzy zamkami a pałacami. Przypopmnienie dzieciom o zasadach obowiązujących w muzeum. Poznanie kilku najciekawszych zamków w Polsce - zamek na Wawelu, zamek królewski w Warszawie, Zamek w Łańcucie, Zamek w Pieskowej Skale, Zamek krzyżacki w Malborku - umiejscowienie zamków na mapie Polski.
5. Zabawa orientacyjno - porządkowa: „Wartownik”
Nauczyciel układa ze skakanek koło (obóz; zamek). W środku koła stoi „wartownik”
z zamkniętymi oczami i wsłuchuje się w szmery mogące zdradzić zbliżajęce się do niego dziecko. Gdy wartownik pozna kolegę z grupy, woła „stój” i wskazuje kierunek, z którego doszły szmery. Wygrywa osoba która bez szelestnie dojdzie do „wartownika”, zostaje wtedy „nowym wartonikiem”. Zabawę można urozmaicić - następna osoba zbliżająca się do wartownika może podchodzić na czworakach, na kolanach, na piętach…
6. Ćwiczenie graficzne - „Zamki”
Prace są zróznicowane i dostosowane do mozliwości indywidualnych dzieci:
dziecko łączy kropki; dorysowuje drugą połowę zamku; kończy rysować rysunek zamku. Skończoną pracę należy pokolorować; pomalować farbami, albo wykleić kolorowym papierem i bibułą - wybór należy do dzieci.
7. Podsumowanie zajęć - „Galeria zamków”
Dzieci przypominają tematykę zajęć i wspólnie z nauczycielem oceniają powstałe prace.
Po sali poruszają się jak po galerii.