Scenariusz zajęć - wychowanie przedszkolne - Katarzyna Grzelachowska
Grupa : 6-latki
Krąg tematyczny : Dziecięcy świat wyobraźni
Temat dnia :Bal karnawałowy
Zapis w dzienniku : Rozmowa na temat elementów strojów karnawałowych na podstawie ilustracji oraz zebranych rekwizytów. Praca plastyczna - wykonanie rysunku „Maska karnawałowa” w programie Paint. Ćwiczenia oddechowe „Balonik”. Analiza i synteza wyrazów z literą B,b. Tworzenie zdań. Zabawa matematyczna „Domino sześciokątne” ćwiczenia utrwalające 0 jako zbiór pusty . Zabawa ruchowa „Wesołe sylaby”.
Zapoznanie dzieci z polką.
Cele ogólne : - rozwijanie umiejętności poprawnego wypowiadania się
utrwalenie poznanych liter drukowanych
rozwijanie słuchu fonematycznego
utrwalenie podziału wyrazów na sylaby
kształcenie umiejętności czytania prostych wyrazów i zdań
zachęcanie do wspólnego śpiewania i zabaw przy muzyce
utrwalenie poznanych cyfr
Cele szczegółowe : - wypowiada się na temat ilustracji i zebranych rekwizytów
dokonuje syntezy i analizy omawianych wyrazów z literą B, b
układa zdanie z podanych wyrazów
układa domino tak, aby klocki łączyły się bokami, na których jest zero kropek
tańczy podstawowe kroki polki
wykonuje maskę karnawałową na bazie „leniwej ósemki”
Metody : - słowne - rozmowa, pogadanka
oglądowe - pokaz, obserwacja
oparte na działaniu - ćwiczenia, gra dydaktyczna, praca z tekstem, rozwiązywanie zadań
Formy pracy : - zbiorowa jednolita
grupowa jednolita,
indywidualna zróżnicowana
Środki dydaktyczne : płyta CD z nagraną piosenką „ Buli” oraz tańcem - polka .
Płyta CD z plikiem „leniwa ósemka”. Balony, sznurki, tamburyn, ruchomy alfabet, domino szęściokątne, karty pracy, kartoniki z sylabami, rekwizyty - korona, czapka wróżki, maski zwierząt .
Czas trwania zajęć obejmuje dwa zajęcia dydaktyczne po 30 minut .
W przypadku zmęczenia dzieci danym zadaniem lub chęcią przedłużenia zabawy , zadania niezrealizowane przenosimy na następny dzień.
Przebieg zajęć
Część wstępna
Powitanie .
Śpiewanie piosenki „ Buli”- opowieść ruchowa .
Ćwiczenia według Dennisona - punkty na myślenie, ruchy naprzemienne, leniwa ósemka .
Część właściwa
Rozmowa kierowana na temat elementów strojów karnawałowych, na podstawie ilustracji, wiersza „Bal” i zgromadzonych rekwizytów( korona, czapka wróżki itp.)Zabawa „Zgadnij kim jestem”.
Praca plastyczna „ Maska karnawałowa”- wykonanie rysunku w programie Paint-kreślenie leniwej ósemki i ozdabianie powstałej maski .
Ćwiczenia oddechowe „Balonik”- na środku sali wiszą napompowane baloniki. Dzieci maszerują jedno za drugim po okręgu . Na sygnał ( jedno uderzenie w tamburyn) dmuchają w wiszące balony nabierając powietrze nosem, a wypuszczając ustami. Dwa uderzenia w tamburyn - dzieci maszerują dalej .
Analiza i synteza wyrazów . Tworzenie zdań . Wykonanie ćwiczeń pod kierunkiem nauczyciela - karty pracy - wyrazy z literą B, b (praca indywidualna zróżnicowana). Naklej litery na prostokąty tak , aby kolor balonu był taki sam jak kolor prostokąta , a dowiesz się kto tańczy na balu Przeczytaj zdania.Ocena w postaci znaczka „BRAWO”
Analiza i synteza wyrazów . Budowa modelu i schematu wybranego wyrazu z wykorzystaniem ruchomego alfabetu . Samodzielne wykonanie ćwiczenia - połącz ze sobą przedmioty , w których nazwach głoskę b słyszysz na początku.
Zabawa ruchowa „Wesołe sylaby ” - dzieci chodzą po obwodzie koła i słuchają sylab wypowiadanych przez nauczyciela, gdy usłyszą sylabę „bu” podskakują .
Zabawy matematyczne - zero jako zbiór pusty .Policz i naklej na okienka cyfry przedstawiające liczbę elementów w pętlach. Układanie ilustracji i działań do zadań tekstowych . Dzieci ulepiły dwa bałwany . Zaświeciło słońce i bałwany roztopiły się. Ile bałwanów zostało ?
Zabawa matematyczna „Domino sześciokątne”- dzieci układają domino tak, aby klocki łączyły się bokami, na których jest zero kropek .
Zapoznanie dzieci z polką - odtwarzanie nagrania z płyty CD . Dzieci uważnie słuchają utworu .Rozpoznają instrumenty . Wypowiedzi na temat charakteru utworu, próby określenia metrum.
Układ ruchowy - pary stoją na obwodzie koła, trzymają się za ręce (dziewczynki po stronie zewnętrznej)
pary cwałem posuwają się po obwodzie koła w prawą stronę, w ósmym takcie trzy razy przytupują
dzieci w parach naśladują „ wyciąganie bielizny”
chłopcy stoją i klaszczą na każde „raz” w takcie, dziewczynki trzymają ręce pod boki, podskokami krążą wokół chłopców
dziewczynki stoją i klaszczą na każde „raz” w takcie, chłopcy trzymają ręce pod boki, podskokami krążą wewnątrz koła
pary w kółeczkach podskakują
taniec zakończony ukłonem
Część końcowa
Podsumowanie -zabawa ruchowa „Złap literkę”- dzieci stoją w kole. Jedno z nich stoi w środku koła, trzymając piłkę. Rzuca ją do wybranego dziecka, które odrzuca piłkę wypowiadając słowo zawierające głoskę „b”.
Scenariusz przygotowany na podstawie materiałów metodycznych dla nauczyciela - Ćwiczenia dla sześciolatka - wydawnictwo Juka. Program nauczania i ćwiczenia „Mój Kuferek” dopuszczony przez MEN nr 101/04 .
Obszary aktywności: polonistyczna, matematyczna, plastyczna, muzyczna, ruchowa
Ćwiczenia według Dennisona
1.Punkty na myślenie - ćwiczenie zwiększa jasność myślenia i poziom energii , odpręża, usprawnia ogólną koordynację wzroku .
2.Ruchy naprzemienne - ćwiczenie ułatwia komunikację między obiema półkulami mózgu i parzystymi organami : oczami , uszami, rękami, nogami. Poprawia mechanizm myślenia przyczynowo-skutkowego, ogólną koordynację ruchową , wzrok i słuch.
3.Leniwe ósemki - ćwiczenie doskonali ruch gałki ocznej, koordynację ręka - oko i oko-ręka, wzmaga koordynację pracy obu półkul mózgowych , poprawia pamięć krótko- i długoterminową.
Piosenka „Buli”
Muzyka : K.Jagiełło
Słowa : D.Jagiełło
1.Na dworze zawierucha ,
na dworze pada śnieg.
Wiatr mroźny mocno dmucha,
lecz nie przestraszy mnie.
Ulepię dziś bałwana ,
bo śniegu jest już dość.
Z węgielków zrobię oczy,
z marchewki zrobię nos.
Ref : Buli, Buli tak nazywają wszyscy mnie.
Buli, Buli zatańczyć z wami chcę.
Wiersz „Bal” Maria Terlikowska
Bal, bal,
Gra muzyka - rym - cym - cym!
Każdy maskę dziś nakłada,
Nie wiadomo - kto jest kim
Kim jesteście, moje maski?
Nie powiecie - to bez łaski.
Choć tu każdy jest w kostiumie,
Ja znajomych poznam w tłumie.