SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat: Wprowadzenie litery : „ I , i ” na podstawie wiersza „ Tańcowała igła z nitką” Jana Brzechwy
Cel ogólny:
Zapoznanie z obrazem graficznym małej i wielkiej litery „i , I”
Określenie głoski „ I „ jako samogłoski
Cele szczegółowe: Uczeń
potrafi dzielić wyrazy na sylaby
potrafi głoskować
potrafi doskonalić umiejętności budowania dźwiękowej struktury wyrazów
Zna małą i wielką literę „I”
Potrafi rozpoznać głoskę „ I” jako samogłoskę
Potrafi ułożyć schemat wyrazu
Potrafi napisać literę „ I , i”
Potrafi opowiedzieć o kształcie litery : „I, i”
Metody:
Podająca ( rozmowa)
Środki dydaktyczne:
Wiersz Jana Brzechwy „ Tańcowała igła z nitką”
Nakrywki ( białe , czerwone i niebieskie kartoniki)
Formy:
Zbiorowa jednolita
Indywidualna jednolita
Grupowa jednolita
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Wzorowe czytanie wiersza „ Tańcowała igła z nitką” Jana Brzechwy przez nauczyciela.
Sprawdzenie stopnia zrozumienia wiersza przez swobodne wypowiedzi uczniów.
O czym był wiersz?
Co robiła igła z nitką?
Co uszyły w trakcie kiedy tańczyły?
Kto tańczył z nitką?
Wyłonienie wyrazu podstawowego „ igła”
Podział na sylaby / i- gła/
Podział na głoski / i-g-ł-a/
4 . Modelowanie wyrazu z głosek ( Głoski to białe kartoniki)
5 Zastępowanie modelu wyrazu „igła „ samogłoskami i spółgłoskami. ( samogłoski- czerwone kartoniki, spółgłoski - niebieskie kartonik)
Z ilu samogłosek składa się „ igła” ?
Z ilu spółgłosek składa się „ igła” ?
6.Zastąpienie nakrywek znanymi literami.
g ł a
7. Wprowadzenie nowej samogłoski „ i”
i g ł a
8. Zapoznanie się z kształtem drukowanej litery : „I” , „ i”
Dzieci oglądają plansze z drukowaną literką „i”, następnie układają literę ze swoich ciał (kilkoro dzieci może tworzyć jedną literę ”i”), dzieci które nie są literą, opowiadają o jej wyglądzie , z jakich elementów się składa)
Podawanie wyrazów przez dzieci w których literka „i” występuje na początku , w środku i na końcu wyrazu
Uczniowie głoskują i sylabizują następujące wyrazy z „i” ; Irenka, Iza, bibuła, buraki, biedronki itp.
9. Zapoznanie się z zapisem litery : „ I” , „i”
Nauczyciel staje tyłem do dzieci i pisze palcem w powietrzu mała literkę „ i” dzieci powtarzają ruchy za nauczycielem.
Pisanie litery „ I” , „i” na plecach kolegi lub koleżanki
Zapisanie przez nauczyciela litery „B, b” w liniaturze na tablicy z jednoczesnym tłumaczeniem wykonywanych czynności i omawianiem kształtu ( wszystkie dzieci spoglądają na tablicę).
Zapis litery w zeszycie .
Rozwiązywanie kart pracy
10. Rozwiązywanie karty ewaluacyjnej