Lekcja poświęcona ćwiczeniom w redagowaniu zaproszeń.Wykorzystałam ten konspekt wielokrotnie i zawsze się sprawdza.Uczniowie są aktywni i wychodzą z zajęć z wiedzą.A przecież o to nam chodzi.
Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie I gimnazjum
Opracowała mgr Justyna Kozłowska
Gimnazjum Publiczne w Mikołajkach
TEMAT:"Mam zaszczyt zaprosić…", czyli jak sformułować zaproszenie.
Czas realizacji: 1 godz. lekcyjna
I. Cele operacyjne:
uczeń wie, czym jest zaproszenie
uczeń zna schemat zaproszenia
uczeń gromadzi słownictwo potrzebne do napisania zaproszenia
uczeń redaguje zaproszenie
uczeń wnioskuje i uogólnia
uczeń kształci umiejętność pracy w grupie
II. Formy i metody:
praca w grupie, zbiorowa
analiza tekstu, wnioskowanie, heureza
III. Środki dydaktyczne:
arkusze szarego papieru, plansze pomocnicze, markery, kredki, blok techniczny, karta pracy
IV. Przebieg zajęć:
Sala przygotowana- rozwieszone w różnych miejscach zaproszenia, uczniowie siadają w grupach.
Zagajenie w sposób nieco żartobliwy:
Mam zaszczyt zaprosić klasę I na lekcję języka polskiego w dniu… w sali… naszego gimnazjum o godzinie…. dotyczącą…? Właśnie jak myślicie, o czym będziemy mówić na dzisiejszych zajęciach?
Zapis tematu zajęć.
Heureza:
W jakim celu wysyłamy zaproszenia? W jakich okolicznościach korzystamy z zaproszeń?
Odsłonięcie przykładowego zaproszenia zapisanego na arkuszu szarego papieru. Analiza tekstu, szukanie schematu:
Uczniowie klasy I c serdecznie zapraszają Szanowną Panią Dyrektor na spotkanie z poezją z cyklu"Jesienne ogrody poetyckie" w piątek 12 października bieżącego roku o godz .18.00 w auli naszego gimnazjum
Organizatorzy
Uczniowie podają elementy składowe zaproszenia. Na tablicy zawieszam plansze :
SCHEMAT:
KTO?
ZAPRASZA JAK?
KOGO?
JAKIEJ OKAZJI?
GDZIE? KIEDY?
Gromadzenie słownictwa: Jakiego słownictwa używamy w zaproszeniach? Czy zawsze jest to ton oficjalny? Kiedy możemy użyć form mniej oficjalnych?
Uzupełnienie kolumn( karta pracy przygotowana przez nauczyciela, uczniowie mają wkleić później do zeszytu):
Ton oficjalny Ton nieoficjalny
Praca w grupach: redagowanie zaproszeń, przygotowanie plastycznej strony zaproszenia
( przypominam o estetyce wykonania i poprawności ortograficznej, interpunkcyjnej i stylistycznej).
GRUPA 1:
Zaproście kolegę na przyjęcie urodzinowe koleżanki. Pamiętajcie, ze bardzo dobrze się znacie. Jakiego tonu użyjecie? Zaprojektujcie stronę tytułową.
GRUPA 2 :
Zaproście Pana Burmistrza na wystawę prac plastycznych .pt."Mikołajki przyszłości". Pamiętajcie o formie grzecznościowej. Zaprojektujcie stronę tytułową.
GRUPA 3 :
Zredagujcie zaproszenie do wybranej osoby na otwarcie nowego skrzydła szpitala w Warszawie. Dostosujcie formę zaproszenia do adresata. Zaprojektujcie stronę tytułową.
GRUPA 4 :
Zredagujcie zaproszenie na bal karnawałowy do wybranej przez siebie osoby. Powiadomcie ją, że to bal maskowy i każdy przychodzi w przebraniu. Dostosujcie formę zaproszenia do adresata. Zaprojektujcie stronę tytułową
Prezentacja prac, ocena pracy w grupach, omówienie wykonanych zadań
Praca domowa:
Zredaguj zaproszenie na premierę przedstawienia pt.,, Romeo i Julia". Powiadom w nim, kto odegra główne role. Wypowiedź skieruj do mieszkańców Kopydłowa.
Proponowany scenariusz dotyczy zagadnień języka reklamy, jej świata i mechanizmów działania - uzmysławia, do jakich potrzeb ludzkich odwołuje się reklama.
Temat: Reklama- informacja, manipulacja czy kłamstwo?
Cele:
— wymienianie mediów, w których są zamieszczane reklamy
— uświadomienie roli i miejsca reklamy społecznej w świecie informacji
— znajomość pojęć: reklama, hasło reklamowe, slogan reklamowy
— badanie języka reklamy
— dostrzeganie zalet i wad reklamy jako komunikatu perswazyjnego
— odnalezienie przekazu zawartego w reklamie
— samodzielne zbieranie informacji i prezentowanie tematu
— budowanie świadomości odbioru komunikatu reklamowego
— wypowiadanie swojego sądu o reklamie we współczesnym świecie
Metody: dyskusja, ankieta, burza mózgów
Formy: indywidualna, grupowa, zbiorowa
Środki dydaktyczne: podręcznik do kształcenia językowego, plansza z pojęciami, arkusz papieru z wypisanymi opiniami o reklamie, przykładowe reklamy wycięte z kolorowych czasopism, arkusze szarego papieru i flamastry
Przebieg lekcji:
1. Wprowadzenie- burza mózgów: zapis na tablicy wszystkich skojarzeń związanych z pojęciem ,, reklama''.
2. Następnie nauczyciel prosi uczniów o samodzielne wyjaśnienie pojęcia ,, reklama''- potem wywiesza na tablicy planszę z pojęciem znalezionym w słowniku- następuje porównanie.
3. W kolejnej części lekcji uczniowie podają przykłady znanych im reklam i określają, gdzie są one zamieszczane ( telewizja, radio, prasa, billboardy, w kinie przed właściwym filmem )
4. Następuje prezentacja i omówienie ankiety- arkusz papieru z wypisanymi opiniami o reklamie:
1. Podstawowa reguła biznesu reklamy głosi, że nieważne, co się sprzedaje- ważne, jak to się robi.
2. Reklama nadaje wartość wszystkiemu, co składa się na nasz świat zewnętrzny, na naszą osobowość, wyznacza cele życiowe.
3. Reklama to płatna forma propagowania towarów.
4. Reklama pomaga zorientować się, jakie produkty znajdują się na rynku.
5. Reklama nie służy interesom nabywców, lecz kreuje ich potrzeby.
6. Dzięki reklamie wiemy, co powinniśmy kupować.
każdy uczeń stawia flamastrem kropkę przy tej opinii, którą uważa za najtrafniejszą. Opinie opatrzone największą liczbą kropek wskażą, jak większość uczniów postrzega reklamę: jako informację, manipulację czy kłamstwo.
5.W kolejnej części lekcji klasa zostaje podzielona na 6 grup, z których każda ma za zadanie dokonać opisu wylosowanej przez siebie reklamy, zwracając uwagę na wszystkie jej elementy:
a) kto jest nadawcą reklamy- jakie instytucje lub znane osoby firmują tę reklamę?
b) kto jest adresatem / do kogo jest skierowana?
c) treść reklamy ( postacie- wiek, płeć, przestrzeń, uczucia i postawy, kompozycja- spokojna czy dynamiczna )
d) graficzna strona reklamy- kolory, światło, barwy ( ciepłe czy zimne), treść napisu i jego umiejscowienie, kolor i wielkość czcionki
e) aluzje i skojarzenia ( z motywami literackimi, kulturowymi )
f) jaką funkcję ma pełnić ta reklama / jakie wartości są przywoływane?
( na arkuszach papieru grupy przygotowują plakaty )
6. Prezentacja pracy w grupach- grupy przedstawiają:
— informację wstępną ( czego dotyczy, co jest jej tematem, jakie są cechy rzucające się w oczy, na jakim pomyśle się opiera )
— dokładny opis według podanych wskazówek
— własną interpretację
7. Podsumowanie- wniosek końcowy:
Reklama jest skierowana do odbiorcy masowego, jej zadaniem jest zwrócenie uwagi na szczególnie istotny problem społeczny lub zagrożenie, a także promowanie dobrych wzorców.
Przekazuje treści ważne społecznie i ma charakter edukacyjny. Odwołuje się do emocji, by nie pozostawić odbiorcy obojętnym.
8. Praca domowa
a) Znajdź trzy przykłady innych reklam i napisz w kilku zdaniach, jakie cele wyznaczyli sobie ich twórcy.
b) Dla chętnych- wymyśl hasło reklamowe:
— reklama wskazanej lektury szkolnej, którą warto przeczytać
— zbiórka pieniędzy potrzebnych na zakup strojów dla zespołu tanecznego
— reklama otwarcia nowej sali gimnastycznej przy gimnazjum
Opracowała:
Jadwiga Wojtkiewicz
Gimnazjum w Janówce