Duże koła, małe kółeczka - przeciwieństwa
Scenariusz zajęć rewalidacyjnych z dziećmi upośledzonymi w stopniu umiarkowanym
Cele: utrwalenie pojęcia koła,
kształtowanie pojęć mały - duży
ćwiczenie koordynacji wzrokowo - ruchowej
ćwiczenie schematu ciała
Pomoce: plastikowe szblony figur geometrycznych, okrągłe przedmioty, np. kapsel, piłka, lusterko, kubek, pokrywka, klocek, magnes; obrazki rzeczy zawierających okrągłe elementy, np. zegar, bałwan, głowa, rower; 3 różne wielkości kół z kartonu, tacka z kaszą, wykropkowane koło, włóczka, schemat kota
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I. Zajęcia wprowadzające
1. Przywitanie piosenką: „Witaj...., witaj ...., jak się masz, jak się masz?
Wszyscy cię witamy, wszyscy cię kochamy,
Bądź wśród nas, bądź wśród nas.
2. Ćwiczenia schematu ciała: „Jeden nos, dwoje oczu.
Jedna buzia, dwoje uszu.
Jedna broda, dwa policzki.
Jedno czoło, a dwie brwi.
II. Zajęcia właściwe
1. Wybranie przez dzieci spośród 3 figur (koło, trójkąt, kwadrat) koła. Określenie jego cechy - okrągłe
2. Wybranie spośród różnych przedmiotów na stole tylko okrągłych lub mających okrągłe elementy
3. Wyszukanie kół w wyposażeniu sali
4. Wskazywanie kół na obrazkach
5. Dopasowywanie kół do swoich cieni (3 różne wielkośći)
6. Wodzenie palcem po konturze koła
7. Rysowanie palcem koła w kaszy, flamastrem po konturze i po konturze kropkowanym
8. Wyklejanie krawędzi koła włóczką
III. Zajęcia końcowe
Rysowanie po szablonie kotka zgodnie z tekstem wierszyka:
„Małe kółeczko, duże koło.
Jedno ucho, drugie ucho.
Trzy wąsiki z lewej strony,
trzy wąsiki z prawej strony,
ogonek zakręcony
i jest kotek tyłem odwrócony.”