autor:
Elżbieta Gilska
nauczyciel mianowany nauczania zintegrowanego
Szkoła Podstawowa nr 29
im. Jana Liszewskiego
w Olsztynie
Scenariusz zajęć do klasy III
Blok tematyczny: Poznajemy znaczenie tajemniczego słowa - astronomia.
Temat dnia: Dlaczego jest noc i dzień?
Temat: Wypowiedzi uczniów na temat „Dlaczego jest noc i dzień” na podstawie
własnych obserwacji i doświadczenia.
Cel główny: Poznanie i zrozumienie zależności pory dnia od ruchu Ziemi.
Cele szczegółowe
Uczeń:
zna i rozumie pojęcia „dzień” i „noc”;
zna długość dnia i nocy w różnych porach roku;
potrafi nazywać miesiące i pory roku;
wie kim był Mikołaj Kopernik;
odpowiednio gospodaruje swoim czasem;
wzbogaca słowniczek związany z astronomią;
Metody: doświadczenie, pogadanka.
Środki dydaktyczne: lampa, globus, karty pracy, napisy.
Przebieg zajęć
Powitanie. Wprowadzenie do tematu - wykonanie karty pracy i odczytanie hasła
(karta pracy nr 1).
Rozmowa na temat odpowiedniego wykorzystania czasu w ciągu dnia - zabawa, nauka i w nocy - sen.
Próba udzielenia odpowiedzi na pytanie „ Dlaczego po dniu następuje noc, a później znów nadchodzi dzień?”
Kiedyś wierzono, że Słońce obraca się wokół Ziemi. Ale jest zupełnie inaczej. Słońce nie porusza się. Nasza Ziemia obraca się wokół Słońca i wokół własnej osi.
Czy wiecie o kim powstało powiedzenie „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, polskie go wydało plemię” - Mikołaj Kopernik
Ziemia ma kształt kuli i obraca się dookoła własnej osi, ten obrót trwa 24 godziny. Obracając się nasza planeta wystawia na promienie słoneczne raz jedną, raz drugą stronę.
Na oświetlonej połowie jest dzień, na nieoświetlonej noc.
Wykonanie doświadczenia.
W klasie panuje półmrok. Jeden uczeń trzyma zapaloną lampę i stoi w miejscu.
Drugi ma globus i porusza się wokół lampy, wykonując jednocześnie obrót globusa wokół własnej osi.
Na podstawie doświadczenia uczniowie wykonują kartę pracy nr 2.
Przerwa śródlekcyjna
Czy długość dnia i nocy jest zawsze taka sama? (karta pracy nr 3)
Podsumowanie zajęć.
Podanie godziny wschodu i zachodu Słońca w dniu przeprowadzania zajęć - obliczenie długości dnia i nocy.
Ocena pracy uczniów.
Pożegnanie.
Karta pracy nr 1
Skreśl co drugą literę. Litery, których nie skreślisz, czytane kolejno, dadzą rozwiązanie.
N E O M C O D G Z F I U E C Ń J
.................... ........................
Karta pracy nr 2
Na podstawie doświadczenia zaznacz na rysunku kuli ziemskiej gdzie jest dzień, a gdzie noc.
Karta pracy nr 3
Wymień nazwy miesięcy poszczególnych pór roku. Zaznacz schematycznie długość dnia i nocy w każdej z nich, np. oznacza długi dzień i krótką noc.
wiosna |
lato |
jesień |
zima |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1
__________________________________________________________________________________________
Elżbieta Gilska - Scenariusz zajęć do klasy III - środowisko strona 3