Scenariusz zajęć z informatyki ( gimnazjum - I rok nauki)
Temat zajęć : Struktura programu Word
Czas trwania: 2 * 45 min.
Metody pracy: pogadanka, pokaz, wykład, praca z tekstem
Środki dydaktyczne: sprzęt komputerowy, plansze lub ilustracje , podręcznik
„Informatyka 2000”do gimnazjum - I rok nauki.
Cel ogólny:
zapoznanie z konstrukcją programu Word
Cele szczegółowe:
Uczniowie:
potrafią uruchomić edytor tekstu Word dowolnym sposobem,
wiedzą z jakich elementów składa się okno edytora tekstu Word i do czego one służą,
wyjaśniają przeznaczenie klawiszy, nazywają podstawowe symbole i znaki na klawiaturze,
umieszczają w tekście polskie znaki,
piszą krótki niewyszukany tekst na podstawie wzorca,
wiedzą , jakie rozszerzenie przyjmuje dokument Worda,
prawidłowo zamykają dokument.
Przebieg zajęć
1. Pogadanka na temat edytorów tekstu.
- Co to jest edytor tekstu?
(Program przeznaczony do pisania, modyfikowania, i drukowania tekstów)
- Do czego służy?
(Sporządzanie prostych tekstów np. notatki, listu, szkolnego wypracowania jak i bardziej złożonych: artykułu prasowego, broszury, a nawet książki)
- Kto może go wykorzystywać?
(Dziennikarze, wydawcy, pisarze, pracownicy instytucji, prywatni użytkownicy)
- Jakie są zalety pisania w edytorze tekstu?
(Prosta czynność zajmująca mniej czasu niż przy użyciu długopisu czy maszyny do pisania, podgląd tworzonego tekstu na monitorze, możliwość poprawy na bieżąco bez konieczności przepisywania całego tekstu, kopiowanie i przenoszenie tekstu.)
- Jakie są inne możliwości edytora tekstu?
(Numerowanie stron, opracowywanie spisu treści i indeksu, sprawdzanie poprawności ortograficznej, korespondencja seryjna)
Informacja:
Wszystkie czynności związane z opracowaniem treści dokumentu, takie jak wpisywanie tekstu oraz wprowadzanie do niego różnego rodzaju poprawek i zmian nazywamy redagowaniem dokumentu.
Przekształcanie tekstu w celu nadania mu właściwego wyglądu to formatowanie dokumentu.
2. Uruchomienie edytora Word .
Przypomnienie sposobów uruchamiania innych programów pracujących w środowisku Windows, a więc i Worda.
wybranie ikony skrótu z pulpitu
utworzenie skrótu, jeśli go nie ma
skorzystanie z przycisku START i wyszukanie edytora w rozwiniętej grupie PROGRAMY.
3. Prezentacja okna edytora i omówienie jego elementów.
Pasek narzędzi standardowy- umożliwia szybki dostęp do najczęściej wybieranych poleceń.
Pasek narzędzi formatowania- umożliwia szybkie wprowadzanie zmian w wyglądzie tekstu.
Linijka pozioma- stosowana jest do zmiany szerokości marginesów oraz wcięć i tabulatorów.
Linijka pionowa- służy do ustawienia górnego i dolnego marginesu.
Obszar pisania tekstu.
Przyciski zmiany strony- służą do przełączania się między stronami dokumentu.
Pasek stanu- zawiera informacje na temat aktywnego dokumentu, np. numer strony. Pasek stanu- zawiera informacje na
Przyciski zmiany widoków-
umożliwiają wyświetlanie
dokumentu na różne sposoby.
4. Zapoznanie się z klawiaturą. Omawianie przeznaczenia klawiszy.
- Aby uzyskać:
* wielkie litery i znaki umieszczone w górnej części niektórych klawiszy - należy nacisnąć i przytrzymać klawisz SHIFT, a następnie nacisnąć klawisz z żądaną literą;
*odstęp między wyrazami, czyli spację - należy wcisnąć najdłuższy klawisz na klawiaturze;
*polskie litery, np. ą, ę, ó - należy nacisnąć i przytrzymać prawy ALT,
a następnie nacisnąć klawisz z odpowiednią literą np. a, e, o;
*kasowanie litery - należy umieścić kursor tekstowy przed literą i nacisnąć klawisz DELETE lub umieścić kursor tekstowy za literą i nacisnąć BACKSPACE.
- Przypomnienie zasad poprawnego pisania na klawiaturze(wyrabianie nawyku pisania dziesięcioma palcami).
5. Tworzenie pierwszego tekstu w edytorze.
*Omówienie roli kursora w tworzeniu dokumentu (dwa rodzaje kursorów: tekstowy i myszy).
*Przepisywanie fragmentu tekstu.
Ćwiczenie1
(Przed przystąpieniem do pisania załóż na dysku C: folder MOJE TEKSTY.
Przepisz tekst zwracając szczególną uwagę na poprawne napisanie wielkich liter oraz liter polskich, nie używając klawisza ENTER przy każdym zakończeniu linijki, używając go tylko raz po przepisaniu fragmentu.)
W październiku 1492 roku Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę. Po ponad miesięcznej żegludze jego trzy małe statki przybiły do jednej z wysp archipelagu Bahamów, którą Kolumb nazwał San Salwador.
6. Zapisywanie dokumentu w pliku na dysku.
(Jeśli zapisujemy po raz pierwszy: polecenie ZAPISZ JAKO, potem wskazać miejsce zapisu i podać nazwę pliku, a następnie przycisk ZAPISZ. Natomiast jeśli modyfikujemy dokument wystarczy kliknąć na ikonę z dyskietką.)
Informacja- edytor Word nadaje plikom rozszerzenie DOC.
Ćwiczenie 2
Zapisz dokument w pliku, w założonym przez siebie folderze MOJE TEKSTY.
Ćwiczenie 3
Dokończ tekst o wyprawie Kolumba, dopisując następujący fragment. Po przepisaniu zapisz go ponownie na dysku, wybierając polecenie ZAPISZ.
W czasie tej wyprawy podróżnik dotarł także na Kubę i Haiti. Co ciekawe, był przekonany o tym, że odkrył nową drogę do Indii. Na skutek jego pomyłki rdzennych mieszkańców Ameryki nazywa się Indianami.
7. Zamykanie dokumentu.
Uwrażliwienie uczniów na prawidłowe zamykanie dokumentu ( np. z menu PLIK wybrać polecenie ZAKOŃCZ lub przyciskiem sterującym ZAMKNIJ.
Ćwiczenie 4
Zamknij poprawnie swój dokument.