KONSPEKT ZAJĘĆ
I część statyczna
DATA: 23.02.2010
GRUPA WIEKOWA: 6 -latki
ZAGADNIENIE PROGRAMOWE:
Rytmy i rytmiczna organizacja czasu
- Układanie szeregów według podanego rytmu.
- Wychwycenie sekwencji i kontynuowanie rytmu, np. wyklaskiwanie, wyśpiewywanie, wygrywanie.
Układanie szlaczków zgodnie z instrukcją.
TEMAT ZAJĘĆ:
Zabawa matematyczna „Ułóż rytm”
CELE ZAJĘĆ:
Dziecko:
potrafi wychwycić i zastosować dostrzeżoną regularność - rytm
umie ułożyć schemat rytmu, ochotnicy podają swoje rytmy
potrafi cierpliwie czekać na swoją kolej w zabawie
umie samo ocenić wykonanie zadania - samokontrola
METODY PRACY:
Słowne: instrukcja,
Oglądowe: pokaz
Praktycznego działania: metoda ćwiczeń
FORMY PRACY:
indywidualna, zbiorowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
figury geometryczne w różnych kolorach, klocki, pałeczki
LITERATURA:
Andrzejewska J., J. Wierucka Razem w przedszkolu Program wychowania przedszkolnego WSiP Wa-wa 2009
Gruszczyk-Kolczyńska E., Zielińska E. Dziecięca matematyka. Edukacja matematyczna dzieci w domu, w przedszkolu i szkole Wa-wa 1997
10)PROWADZĄCA
II część dynamiczna
Tok zajęć |
Czynności nauczyciela |
Czynności dzieci |
Część wstępna
Uświadomienie celu zajęć |
1. Powitanie dzieci przez przekazanie iskierki Jakie znacie figury geometryczne? Czy potraficie odszukać figury geometryczne w swojej sali przedszkolnej?
Dzisiaj będziemy układać ryt
|
Dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym przed nauczycielką. |
Część główna 1. Ćwiczenia sprzyjające dostrzeganiu regularności |
Nauczycielka układa na dywanie rytm z figur geometrycznych: koło, kwadrat, trójkąt. -1-1-1 -2-1-2 |
Dzieci dokańczają podany rytm. |
2. „Patysie” leżące, stojące, ukośne - zabawa logorytmiczna
|
Osoba prowadząca zabawę układa na dywanie 2 drążki: pierwszy pionowo - drugi poziomo. Następnie pyta: teraz tak, a dalej jak? Następnie układamy 3 drążki - leżący - stojący - ukośny… |
Dzieci kontynuują rytm układając drążki według podanego wzoru ; stojący - leżący - stojący - leżący….
|
3. Praca w grupach |
Nauczycielka daje dzieciom klocki. Jedno z dzieci układa rytm. Kolejne dokładają po kolei. |
Dzieci podzielone są na dwie grupy. Zadaniem ich jest kontynuowanie rytmu. |
|
Nauczycielka inscenizuje ruchem rytm. -koło- klaśnięcie -kwadrat- tupnięcie -trójkąt-podniesienie rąg w górę |
Zadaniem dzieci jest odgadnięcie i dokończenie. |
Część końcowa
|
Podsumowanie zajęć. Ocena zajęć przez dzieci. |
|