Konspekt zajęć zintegrowanych ze szczególnym uwzględnieniem
edukacji polonistycznej
Temat: Uwierz w siebie 05.06.2008
Klasa: II
Cele ogólne:
Kształtowanie umiejętności uważnego słuchania tekstu czytanego przez nauczyciela,
Doskonalenie umiejętności opowiadania o losach bohaterów
Rozwijanie umiejętności czytelniczych
Wdrażanie uczniów do budowania dłuższych spójnych wypowiedzi na określony temat
Doskonalenie umiejętności ortograficznych
Cele szczegółowe:
Uczeń:
Rozumie czytany tekst
Rozumie przesłanie płynące z opowiadania
Odpowiada pełnymi zdaniami na pytania związane z treścią lektury
Potrafi słuchać i wyciągać wnioski
Umie na podstawie własnych doświadczeń i zgromadzonego słownictwa zbudować logiczną wypowiedź na określony temat
Stosuje zasady ortograficzne w zleconych zadaniach
Metody:
Podające: rozmowa, odczyt, pogadanka
Praca z kartą pracy
Formy:
Indywidualna
Zbiorowa
Środki dydaktyczne:
Podręcznik
Karty pracy
Krzyżówka
Wykreślanka
Przebieg zajęć
Czynności nauczyciela i uczniów |
Uwagi....................... |
N: Witam Was wszystkich bardzo serdecznie. Żeby dowiedzieć się jaki jest temat dzisiejszych zajęć wykonajcie następujące zadanie. Dostaniecie karteczki z literami. Waszym zadaniem jest odczytanie hasła poprzez skreślenie co drugiej litery. Te, które zostaną, utworzą rozwiązanie. U: Wykonują zadanie. N: A teraz przeczytamy sobie krótkie opowiadanie. Otwórzcie podręczniki na stronie 158. Słuchajcie uważnie tego opowiadania. U: Słuchają.
N: Kto jest bohaterem tego opowiadania? U: Pszczółka Miodułka. N: Tak, i kto jeszcze? U: Truteń Miodojad, pszczoła Miodolińska, truteń Ulepek, pszczoła Mądromioda N: Zgadza się, a kto mi powie o czym jest to opowiadanie? Co się miało zdarzyć w ulu? U: Miały się odbyć Miodowe Igrzyska. N: Tak, a jakie konkurencje były przewidziane? U: Ślizganie się na brzuchu po miodzie, rzut miodem do celu, skok przez dziurę w plastrze miodu. N: Tak, a jaka była nagroda? U: Miodowy medal i miesiąc Nektarowych Wakacji. N: A dlaczego pszczółka Miodułka denerwowała się przed igrzyskami? U: Ponieważ inne pszczoły mówiły jej, że sobie na pewno nie poradzi. N: Co w takiej sytuacji zrobiła Miodułka? Do kogo poszła po radę? U: Do pszczoły Mądromiody. N: I co jej poradziła pszczoła? U: Dała jej czarodziejski płatek, który sprawia, że ten kto go ma zawsze wygrywa. N: Czy ten płatek pomógł Miodułce wygrać? U: Miodułka wygrała, ale nie dzięki płatkowi, tylko dlatego, że uwierzyła, że ona też może zostać Miodowym Mistrzem. N: Zgadza się, powiedzcie mi czy pokonywanie trudności jest rzeczą prostą? U: Nie. N: Czy znacie jakieś inne postacie z bajek, osoby, może jacyś sportowcy, albo po prostu koledzy z podwórka, którzy tak jak pszczoła uwierzyli w siebie i w swoje możliwości? U: Odpowiadają. N: Czy w trudnych sytuacjach możemy się do kogoś zwrócić? Czy możemy liczyć na czyjąś pomoc? U: Odpowiadają N: A jak Wy radzicie sobie z wykonywaniem trudnych zadań? Czy są takie rzeczy z którymi macie, albo mieliście jakiś problem? U: Odpowiadają. N: I jak sobie poradziliście? Czy ktoś Wam pomógł? U: Odpowiadają. N: Dostaniecie teraz karteczki z krzyżówką do rozwiązania. Spróbujcie ją rozwiązać i odczytać hasło. U: Rozwiązują krzyżówkę. N: Sprawdźmy teraz hasła, kto przeczyta pierwsze i wpisze rozwiązanie na tablicy? U: Wpisują.
N: Otwórzcie teraz karty pracy nr 158. Kto przeczyta polecenie do zadania nr 1?
N: Wykonajcie to zadanie samodzielnie. Czy wszyscy wiedzą co trzeba zrobić? N: Sprawdźmy to zadanie. N: Na koniec chciałabym abyście napisali kilka zdań na temat ,, jak sobie poradziliście w trudnej sytuacji, może to być historia o Was albo o kimś kogo znacie. U: Piszą N: A teraz przeczytajcie proszę co napisaliście. U: Czytają.
|
|
ZAŁ.1
R U H W B I A E K R M Z J W P S L I D E J B T I T E
Zał.2
Słodzisz nim herbatę
Mały wóz
Grany na trąbce w Krakowie
Możesz pisać nim w zeszycie
Pracowity jak
Na przybory szkolne
Może być włoski albo laskowy
Stary drewniany dom