matematyczne dla 6 - latków, MATEMATYKA - SCENARIUSZE, Liczenie, dodawanie i odejmowanie


KONSPEKT ZAJĘĆ

Z ZAKRESU EDUKACJI MATEMATYCZNEJ W GRUPIE DZIECI 6 - LETNICH

MIEJSCE:  Przedszkole nr 25

PROWADZĄCA: mgr Ewa Kaźmierska

GRUPA: 6 - latki

TEMAT: „Raz, dwa, trzy…liczę ja, liczysz ty”  -  zabawa logiczno - matematyczna

Hasło programowe:

  1. Poznaję liczby naturalne i cyfry - rozumiem, że liczby można porządkować, porównywać, dodawać i odejmować

 - doliczanie i odliczanie jako praktyczne czynności dodawania i odejmowania w zakresie 10

rozwiązywanie prostych zadań matematycznych z użyciem znaków : +, - , =

  1. Poznaję figury geometryczne

- sprawne posługiwanie się nazwami : koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt

  1. Poznaję, tworzę, porządkuję i klasyfikuję zbiory przedmiotów na                            podstawie cech jakościowych

- klasyfikowanie przedmiotów według podanych cech jakościowych

CEL OGÓLNY: Stwarzanie sytuacji edukacyjnych motywujących dzieci do podejmowania

                           działań matematycznych

CELE OPERACYJNE : Po skończonym zajęciu dziecko:

          - zna kształt figur geometrycznych płaskich i nazywa je ( koło, kwadrat, trójkąt,

                                                               prostokąt)

          - przelicza w zakresie od 1 do 10

          - prawidłowo odczytuje kody

          - poprawnie rozwiązuje działania matematyczne i stosuje znaki: <, >, =, +, -

          - nabywa umiejętność posługiwania się wyrazem „nie” jako logicznym  - 

            zaprzeczeniem określonej cechy

          - zna miejsce liczby w ciągu liczb naturalnych wg . wartości wzrastającej

          - doskonali umiejętność przeliczania od początku do końca i od końca do początku

          - globalnie określa liczbę

METODY: według Kwiatowskiej - Łapińskiej

                    Czynna - praktyczna, słowa, ogłądowa

FORMY: z całą grupą, zespołowa, indywidualna

POMACE: figury geometryczne, plansza do gry, kostka do gry, mały samochodzik,

                    klocki logiczne, plakietki ilustrujące zaprzeczenia, plansza i plakietki

                    z kodami do „Loteryjki figurowej” , liczmany, tunel, kartki z punktami do

                    pracy indywidualnej, magnetofon

LITERATURA: „ABC... Program wychowania przedszkolnego XX  wieku”

<!--[if !supportLists]-->A.     <!--[endif]-->Łada - Grodziska

 „Dziecięca matematyka” E. Gruszczyk -Kolczyńska, E. Zielińska

 „Zabawy matematyczne i logiczne w przedszkolu”  M. L. Willinger

:

                                               PRZEBIEG ZAJĘCIA

  1. Układanie PAJACYKA z figur geometrycznych

Nauczycielka recytuje wiersz, w tym czasie wybrane dzieci układają PAJACYKA

na planszy

Przedszkolaczek Jacek, to majster nie lada

popatrzcie jak sprawnie pajacyka układa.

Duży kapelusz trójkątny,

jedno koło to jest głowa,

z boków dwa trójkąty.

Trzeba jeszcze zrobić z prostokątów dużych (mówią dzieci ) -

nogi, żeby pajacyk się nie oburzył.

Prostokąty małe to jego buciki i już jest gotowy żeby z nami liczyć.

Przeliczanie figur geometrycznych

Dzieci przeliczają figury geometryczne, z których został ułożony pajacyk.

Na przygotowanej planszy, zaznaczają - poprzez wpisanie lub naklejenie odpowiedniej liczby, ilość poszczególnych figur geometrycznych.

  1. Gra matematyczna „Szlak działań matematycznych”

Na dywanie znajduje się plansza do gry. Dziecko rzuca kostką, przelicza elementy na polu i przesuwa samochodzik o wyrzuconą ilość oczek. Następnie wykonuje działanie matematyczne na danym polu oraz przyporządkowuje kartonik z odpowiednim zapisem działania. Grę kontynuuje następne dziecko.

 

  1. Zabawa „ Loteryjka figurowa”

W zabawie biorą udział wszystkie dzieci, podzielone na dwie grupy (dziewczynki i chłopcy)

Dziecko losuje kartonik z kodem, odczytuje go i przyczepia na planszy w odpowiednim miejscu.

Najpierw kartoniki z kodem losują dziewczęta, rozwiązują zadanie, a potem chłopcy.

  1. Zabawa ruchowa   „ Jaka to figura”

Na środku Sali znajdują się rozsypane figury geometryczne. Dzieci w rytm muzyki poruszają się po sali. Na przerwę w muzyce wyszukują odpowiednie figury według polecenia nauczycielki np. podnosimy figury, które NIE SĄ kwadratami, albo np. figury, które NIE SĄ niebieskie itp.

  1. Rozwiązywanie działań matematycznych z wykorzystaniem liczmanów.

Każde dziecko otrzymuje liczman w kształcie lizaka, odczytuje cyfrę.

Nauczycielka pokazuje dzieciom na liczmanach zadania matematyczne - głośno je czytając np. 3>trzy jest większe od…(1,2)

Dzieci, które mają liczmany z odpowiednią cyfrą pochodzącą do nauczycielki.

  1. Tunel umiejętności matematycznych.

Dzieci tworzą grupy według wartości liczby (1 do 1, 2 do 2 itd…) ustawiają się według wzrastających liczb i kolejno przechodzą przez tunel.

  1. Praca przy stolikach.

Dzieci wspólnie przeliczają od 1 - 10 i w odwrotnej kolejności

Dzieci łączą na kartach punkty oznaczone liczbami w kolejności od największej do najmniejszej.

  1. Rekapitulacja zajęcia.

Zebranie kart pracy

Analiza przez nauczycielkę kart pracy po skończonym zajęciu. Ocena poprawności wykonania zadania jako punkt wyjścia do pracy indywidualnej z dzieckiem.


