KONSPEKT ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW
GRUPA DZIECI 5 - LETNICH
TEMAT ZAJĘCIA: Zabawy matematyczne - zdobywamy „Dyplom Mądrej Główki”
CELE:
? doskonalenie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie 1 - 6;
? utrwalenie znajomości pojęć wielkości przedmiotów od najmniejszego do największego, pojęcia „para”, nazw kolorów;
? rozwijanie zainteresowania znakami graficznymi symbolizującymi liczbę;
? rozpoznawanie figur geometrycznych, nazywanie ich, umiejętne manipulowanie;
? rozumienie i rozróżnianie lewej i prawej strony ciała;
? kształtowanie logiki myślenia, umiejętności pokonywania trudności;
? zgodne współdziałanie dzieci podczas pracy w zespołach.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Wiersz „Pranie” i „Pajacyk”, zagadki o zwierzętach, wyrazy do zagadek, emblematy (pary skarpet), sznurek do bielizny, klamerki, cyfry, pudełko, kolorowe kulki, figury geometryczne w kopertach, kwiaty z brystolu, motyle, obrazki od najmniejszego do największego dla każdego dziecka, dyplomy.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Przywitanie rodziców.
2. Zaproszenie dzieci do wspólnych zabaw matematycznych - ustalenie zasad zdobywania punktów za wykonane zadania, zapowiedź niespodzianki - możliwości zdobycia „Dyplomu Mądrej Główki”.
3.Zabawa „Pranie” - wysłuchanie wiersza, dobieranie i rozwieszanie na sznurku skarpetek do pary wg wzoru, umiejętne manipulowanie klamerkami, przeliczanie liczebnikami porządkowymi, umieszczenie cyfr od 1 - 6..
„Pranie”
Zrobiłam porządki, zrobiłam pranie,
Czeka mnie tylko skarpetek rozwieszanie.
Tu kolorowe, tutaj w paseczki,
tu całe białe, a tu w gwiazdeczki.
Wszystkie skarpetki tak wymieszane.
Sama już nie wiem , czy są dwie takie same.
4. Zabawa „Zaczarowane pudełko” - losowanie kolorowych kulek przez każde dziecko, losowanie kulek prawą ręką, dobieranie się parami wg koloru kulek, zabawa ruchowa do piosenki „Chodź do mnie”.
5. Zabawa „Kolorowy pajacyk” - zadanie w parach, dzieci wyciągają z kopert figury geometryczne, nazywają poszczególne figury, zaproszenie dzieci do ułożenia obrazka z figur wg instrukcji zawartej w wierszu; uważne słuchanie wiersza przez dzieci.
„Pajacyk”
Przedszkolaczek Jacek to majster nie lada
Popatrzcie jak sprawnie mozaikę układa
Jedno koło, jeden kwadrat, cztery prostokąty,
Głowa, brzuszek, ręce, nogi, kapelusz trójkątny
Trzeba jeszcze zrobić butki z prostokątów małych
No i proszę - już pajacyk zrobiony jest cały.
6. Zabawa „Zgadnij, jaka to figura?” - zadanie z udziałem rodziców; ustawienie 6 krzeseł i zaproszenie chętnych rodziców do zabawy, wręczenie rodzicom kopert, a dzieciom figur, które muszą narysować palcem na plecach rodziców. Każde dziecko rysuje figurę, rodzic zgaduje, pokazuje wybraną figurę z koperty, porównuje z dzieckiem i nazywają swoją figurę. Zabawę można powtórzyć.
7. Zabawa „Zagadki z krainy zwierząt” - zadanie w 4 zespołach; dzieci dobierają się w zespoły po 6 osób wokół kwiatów ułożonych na podłodze, na kwiaty przyfruwają motyle z zagadkami, rozwiązanie przez cały zespół zagadek czytanych przez nauczycielkę, dzieci dobierają odpowiedni wyraz do rozwiązania zagadki. Zabawa ruchowo - naśladowcza : naśladowanie ruchem, głosem żabę, kota, pszczołę, konia.
Nie chodzą, lecz skaczą, Często w polu ciągnie pług
nad stawem mieszkają. kopytami stuka w bruk.
Gdy wieczór zapadnie Kowal w kuźni go podkuwa,
na głosy kumkają. (żaby) on po cukier łeb wysuwa.(koń)
Ma cztery łapki, ogonek, dwa Brzęczą sobie i fruwają, wonne
uszka. Gdy śpi, podobny jest do kwiaty odwiedzają. Kiedy przejdzie
kłębuszka. Gdy się obudzi, zawoła mina zła, plaster miodu słodycz da.
- Miau! Zimą przy piecu wciąż by Zgodnie żyją przyjaciółki,
się grzał. (kotek) zawsze pilne, małe... (pszczółki)
8. Zabawa „Układamy obrazki” - praca indywidualna dzieci przy stolikach; układanie i przyklejanie obrazków od najmniejszego do największego, zachowanie kierunku od lewej do prawej strony, umieszczenie cyfr pod obrazkami.
Zakończenie zajęcia - podsumowanie pracy dzieci, podliczenie punktów, ogłoszenie wyników, wręczenie dzieciom niespodzianki „Dyplomu Mądrej Główki”.