Scenariusz zajęć
w zakresie pojęć matematycznych w grupie dzieci 5-letnich
Temat: Kłopoty choinki - posłuchaj opowiadania i powiedz jak można rozweselić drzewko?
Cele ogólne:
Wdrażanie do przeliczania liczby elementów zbioru w zakresie opanowanym przez dzieci;
Utrwalanie liczebników porządkowych i posługiwanie się nimi;
Określanie o ile jest więcej poprzez układanie w pary;
Wdrażanie do czekania na swoja kolej podczas odpowiedzi;
Cele szczegółowe:
przelicza elementy zbioru w opanowanym przez siebie zakresie;
stosuje liczebniki porządkowe,
porównuje gdzie jest więcej a gdzie mniej elementów i o ile?;
zgłasza się i czeka na swoja kolej przy odpowiedzi;
Metody: samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do wykonania;
Forma: praca zbiorowa i indywidualna;
Pomoce: choinka z kartonu, ozdoby: bombki, dzwoneczki, gwiazdki, karty ksero dla każdego dziecka, klej…
Przebieg:
Opowiadanie nauczycielki: pewnego razu pewna rodzina tuż przed świętami wybrała się na targ po choinkę. Stwierdzili, że w tym roku będą mieli prawdziwe drzewko. Agatka i jej brat Maciek długo wybierali drzewko aż udało się znaleźć piękny świerk. Tata przyniósł go do domu ustawił w największym pokoju. Ale drzewko było jakieś dziwne…smutne, gałęzie wisiały smutno ku podłodze. Agatka wymyśliła, aby je podlać. Trochę to pomogło, ale smutek ogarnął wszystkich. Pomyśleli, że może uda się rozweselić drzewko śpiewając piosenkę
Piosenka „Wesołe święta” i dopiero jak zaśpiewali piosenkę wiedzieli, dlaczego drzewko jest smutne.
Rozmowa z dziećmi na temat: Co myślą o prawdziwych choinkach? Dlaczego są wycinane? Kto decyduje, które drzewko wyciąć?
W co można przystroić choinkę
Przeliczanie, porównywanie, określanie, czego jest więcej i wieszanie na gałązkach;
Zabawa ruchowa: przy muzyce podskoki po sali na przerwę ustawienie się w kółeczka po 4, 5, 6 dzieci
Praca przy stolikach: przyklej tyle bombek, dzwoneczków na choince ile jest na twojej kartce i w takim samym kolorze.
Opracowała: B.Michniewicz
Świnoujście, dnia 12.12.2005r.