Scenariusz zajęć w grupie dzieci 4, 5-latnich.
Opracowanie i prowadzenie: Barbara Zagórowska
Temat: Jak bezpiecznie przejść przez ulicę?
Cele:
Dziecko określa zasady przechodzenia przez
Dziecko reaguje na zmiany zachodzące w muzyce
Dziecko wymienia zasady bezpiecznego zachowania się na drodze
Dziecko używa wyrazów dźwiękonaśladowczych
Dziecko wdraża się do zachowania szczególnej ostrożności na drodze oraz do przechodzenia przez jednię tylko w oznaczonych miejscach.
Środki dydaktyczne:
Ilustracje do opowiadania pt.: Zwierzęta na wycieczce” E. Piechy-Pietrzyk , Cd z nagraniem muzyki do zabawy .: „Jedziemy pociągiem do przedszkola”, Cd z nagraniem muzyki do zabawy .: „Rowery”, obrazek sygnalizatora świetlnego, krążki: czerwony i zielony, obrazek zebry-pasy z czarnego i białego kartonu, zawieszki z obrazkami emblematów samochodów i pieszych, krążki zielony i czerwony.
Przebieg:
Zabawa z opowiadaniem pt.: „Zwierzęta na wycieczce” E. Piechy-Pietrzyk z wykorzystaniem ilustracji.
Rozmowa na temat treści opowiadania.
Zabawa ruchowa pt.: „Jedziemy pociągiem do przedszkola”, przy muzyce (Muzyczna Akademia Przedszkolaka, cz.2, muzyka M. Staniek, s.33, CD 26).
Przed rozpoczęciem zabawy dzieci ustawiają się w długi pociąg, który zawiezie wszystkie dzieci do przedszkola. Dzieci stoją jedno za drugim i wraz z rozpoczęciem akompaniamentu piosenki wszyscy ruszają w długą drogę. Zabawa w pociąg polega na szybkim reagowaniu na zmiany, jakie będą zachodziły w muzyce.
Przebieg zabawy:
Podczas jazdy pociągiem dzieci będę przeżywały wiele przygód, które sygnalizowane będą zmianami, jakie usłyszymy podczas akompaniamentu, a mianowicie:
- melodia zagrana na dźwiękach wysokich - pociąg jedzie po wysokim moście (dzieci puszczają ramionka swojego kolegi i unoszą rączki wysoko do góry)
- melodia zagrana na dźwiękach niskich - pociąg wjechał do tunelu (wszystkie dzieci poruszają się w przysiadzie)
- tempo wolne lub szybkie - pociąg zwalnia lub przyspiesza (dzieci dostosowują swoje kroki do tempa utworu).
4. Omówienie ilustracji sygnalizatora świetlnego, zasad jego działania i zastosowania.
5. Zabawa gimnastyczna „Rowery” - dzieci wraz z akompaniamentem wykonują ruchy pedałowania, wolno lub szybko wg propozycji z książki Muzyczna Akademia Przedszkolaka, cz. 2., s.31, piosenka nr 25. Zabawa w pozycji leżącej oraz stojącej.
6. Rozwiązanie zagadki
W kostiumiku czarno-białym w ZOO ją zobaczyć możesz.
Przejść przez jezdnię krokiem śmiałym także ci pomoże (zebra)
Układanie przejścia dla pieszych z pasków białego papieru i czarnego.
7. Zabawa dydaktyczna: „Przejście przez ulicę”.
N-el dzieli dzieci na dwie grupy. Pierwsza grupa to samochody, druga -piesi. Gdy prowadzący pokazuje grupie I światło zielone - „samochody” jadą, gdy pokazuje światło czerwone - „samochody” się zatrzymują, a przez ulicę przechodzą piesi.
8. Zabawa „Myjnia samochodowa” wg Muzycznej Pedagogiki zabawy, cz.2, s.37,
Cd 29