Scenariusz zajęcia z zakresu pedagogiki zabawy.
Grupa wiekowa: 6- latki
Treść programowa:
- umiejętność nazywania swoich części ciała
- przezwyciężanie nieśmiałości w kontaktach z innymi osobami
- posługiwania się wyobraźnią twórczą
- prawidłowego wykorzystania materiałów technicznych
- planowania i organizacji pracy
- zachowania ładu i porządku w miejscu pracy
- aktywnego uczestnictwa w grach i zabawach ruchowych
- rozpoznawania i nazywania barw podstawowych
- prawidłowego wykonania określonego ruchu
Temat zajęcia: Kto obudzi Śpiącą Królewnę? - zajęcia z elementami pedagogiki zabawy.
Cele ogólne dydaktyczne:
- rozwijanie sprawności manualnej, pomysłowości, wyobraźni,
- planowanie pracy wspólnej,
- rozwijanie współpracy,
- zwinność,
- reagowanie na polecenia nauczycielki,
- nauka tańca,
Cele terapeutyczne:
- dziecko uczy się współpracy z grupą,
- możliwość wyrażenia siebie w ruchu i pracy plastycznej,
- dziecko wzmacnia swoją motywację do pracy w grupie,
- rozwijanie poczucia bezpieczeństwa, akceptacji, poczucia własnej wartości
- przezwyciężanie nieśmiałości w kontaktach z innymi ludźmi;
Cele operacyjne (dziecko potrafi:)
- rozpoznawać kolory,
- wykonywać polecenia nauczyciela,
- zatańczyć taniec pokazany przez nauczyciela,
- wydzierać kawałki papieru,
- nauczyć sie słów piosenki,
- skupić uwagę na zadaniu,
- korzystać z kleju,
- przestrzegać zasad bezpieczeństwa podczas zabaw ruchowych
Metody:
- słowna:
* opowiadanie nauczyciela
* instrukcja
- praktycznego działania:
* zadania do wykonania
* ćwiczenia utrwalające
* nauka tańca
- oglądowa:
* pokaz
* obserwacja
- elementy pedagogiki zabawy
Formy:
Indywidualna:
Sukienka
Relaksacja z chustą
Zimowa opowieść
Zespołowa:
Potwór
Smok
Wyklejamy plakat
Sałatka owocowa
Zatańcz ze mną
Grupowa:
Powitanie
Miło mi Cię widzieć
Zatańcz ze mną
Zatrute jabłko
Środki dydaktyczne:
- kolorowe kółeczka z papieru,
- chusta animacyjna,
- 4 koperty z zadaniami do wykonania,
- sylwetki Księcia i Czarownicy,
- rysunek sukienki,
- arkusz szarego papieru,
- kolorowe czasopisma,
- bibuła,
- klej, nożyczki,
- kredki,
- karteczki z narysowanymi mandarynkami, pomarańczami, kiwi i bananami,
- jabłka czarne i zielone,
- koszyk,
- chusty,
- odtwarzacz CD,
- płyta z muzyką,
- medale w kształcie krasnali,
- obrazki z głową i ogonem smoka,
Przebieg zajęcia:
WSTĘP - część wstępna
Dzieci wchodząc do sali otrzymują od nauczyciela kolorowe kółeczka, które im przykleja na bluzkę.
1 „ Powitanie”
Dzieci stoją w rozsypce. Nauczyciel machając do dzieci mówi:
- witam wszystkich, którzy mają czerwone kółeczka na bluzce,
- witam wszystkich, którzy mają zielone kółeczka na bluzce,
- witam wszystkich, którzy mają czarne kółeczka na bluzce,
- witam wszystkich, którzy chcą się dobrze bawić.
2. „Miło mi Cię widzieć”
Dzieci chodzą powoli po całej sali z zamkniętymi oczami. Starają się nikogo nie potrącić. Jeśli jednak kogoś dotkną otwierają oczy i kłaniają się z uśmiechem.
ROZWINIĘCIE - część główna
Nauczyciel bierze do ręki obrazek Księcia i następnie mówi dzieciom, że odwiedził je smutny Książę. Powiedział, że jego ukochana zapadła w głęboki sen i nie może jej dobudzić. Zła Czarownica rzuciła na nią urok i powiedziała, że Królewna Śnieżka obudzi się tylko wtedy, gdy dzieci wykonają prawidłowo wszystkie zadania znajdujące się w kopertach.
Nauczyciel stawia obrazek Księcia i Czarownicy w widocznym miejscu, aby widzieli jak dzieci wykonują zadania.
Nauczyciel otwiera pierwszą kopertę z napisem „ Zadanie numer 1” i mówi:
3. „Potwór”
Pierwszym ćwiczeniem dla was jest zabawa z chustą animacyjną. Wszystkie dzieci łapią za koniec chustę i kręcą się dookoła z zamkniętymi oczami. Natomiast jedno dziecko jest potworem i wchodzi pod chustę. Zadaniem potwora jest w trakcie kręcenia się dzieci, porwać jedno z nich. Zadaniem grupy jest odgadnięcie, kogo brakuje.
Dzieci wykonują zadanie. Po zakończeniu wszyscy odkładają chustę w dane miejsce.
4. „Smok”
Waszym zadaniem jest dobranie się w pary i stworzenie smoka. Musicie ustalić kto będzie głową smoka, a kto ogonem. Podczas, gdy gra muzyka- rozdzielacie się i biegacie w rozsypce po całej sali. Kiedy muzyka zamilknie, pokaże Wam obrazek głowy- dzieci, które są głowami uciekają, i gonią je dzieci, które są ogonami i na odwrót. Musicie mnie uważnie obserwować. Kiedy muzyka znowu zacznie grać, biegacie po sali.
Ponieważ zadanie wykonaliście prawidłowo otwieram wam kopertę z napisem „ Zadanie numer 2 ”
5. „Wyklejamy plakat”
Nauczyciel mówi :
Teraz zrobimy dla czarownicy piękny plakat. Niech każdy wydrze z gazety coś co mu się podoba i naklei to na kawałek bibuły, następnie przyklei na papier w dowolnym miejscu. To będzie nasze wspólne dzieło.
Grupa może zastanowić się, jaki tytuł nadać wspólnemu dziełu.
6. „Sałatka owocowa”
Nauczyciel mówi : zróbmy sałatkę owocową dla złej czarownicy, na pewno jej zasmakuje i będzie chciała odczarować Śpiącą Królewnę. Pozostańcie w kole.
Nauczyciel dzieli grupę na mandarynki, banany, kiwi i pomarańcze. Dzieci przyczepiają sobie karteczki z narysowanym owocem na rękę. Na polecenie nauczycielki do koła wchodzą same mandarynki i się „mieszają”, następnie po kolei wchodzą banany, kiwi i pomarańcze.
Jestem bardzo z was zadowolona i mam nadzieję, że Czarownica i Książę też. Otwieram Wam kopertę „Zadanie numer 3”.
7. „Zatańcz ze mną”
Nauczyciel mówi: Waszym zadaniem jest teraz taniec w parach. Proszę dobierzcie się w pary.
Taniec do muzyki: L.M. Bzowscy „Folkowa zabawa” track 6 (Jedlinok)
Cz. 1
8 taktów biegną w parach (drobnymi kroczkami na palcach) po obwodzie koła tańczą w parach w prawo.
Takty 1-4 tańczą w parach prawo, takty 5-8 tańczą w parach w lewo.
Przez 8 taktów na „raz” klaszczą w swoje dłonie, na „dwa” w dłonie partnera.
Cz. 2
8 taktów (pojedynczo ustawione w parach) naśladują zrywanie kwiatów na łące ,na „raz” chwytanie ręką, na „dwa” klaśnięcie.
Takty 1-4 tańczą w parach w prawo, takty 5-8 tańczą w parach w lewo.
Przez 8 taktów na „raz” klaszczą w swoje dłonie, na „dwa” w dłonie partnera.
Cz. 3
8 taktów biegną w parach (drobnymi kroczkami) po obwodzie koła naśladując motyle.
Przez 8 taktów na zmianę na „raz, dwa” ręce w górę i ręce w dół (4X).
Cz. 4
Przez 8 taktów wiążą koło drobnymi kroczkami poruszając się po obwodzie koła w jedną stronę.
Przez 8 taktów w kole wykonują 8 kroków do środka i 8 na zewnątrz koła machając uniesionymi rękoma.
Przez 8 taktów w siadzie klęcznym kołyszą się z rękami na biodrach na zmianę na „raz, dwa” w lewo i na „raz, dwa” w prawo.
8. „Zaczarowany krąg”
Dzieci siedzą w kręgu. Podnoszą i opuszczają ramiona w rytm muzyki: L.M. Bzowscy „Folkowa zabawa” track 2 (Owczareczek).
CZ.1
Przez 8 taktów na „raz” podnoszą i opuszczają rytmicznie prawe ramię, na „dwa” -lewe ramię
CZ.2
Przez 8 taktów na „raz” podnoszą i opuszczają obydwa ramiona, na „dwa” klaszczą w dłonie
Nauczyciel otwiera ostatnią kopertę z napisem „Zadanie numer 4”, a dzieci siedzą w kole.
9. „Zatrute jabłko”
Nauczyciel czyta dzieciom polecenie: Macie przed sobą koszyk. W nim znajdują się jabłka. Niektóre z nich są zatrute. Te zatrute jabłka są koloru czarnego, a dobre, niezatrute, są koloru zielonego. Waszym zadaniem jest znalezienie zatrutych jabłek i wyjęcie ich z koszyka.
10. „Sukienka”
Nauczyciel czyta: Już tylko jedno zadanie dzieli was od uratowania Królewny Śnieżki. Aby tego dokonać musicie pokolorować jej sukienkę.
Nauczyciel bierze do ręki sylwetkę Czarownicy i mówi: Gratuluję Wam, ponieważ wszystkie zadania wykonaliście prawidłowo. W nagrodę za dobre wykonanie zadań dostaniecie Medale Super Bohaterów w kształcie Krasnala, a Królewna Śnieżka obudzi się gdyż zdejmę z niej urok snu.
ZAKOŃCZENIE - ćwiczenia końcowe
11. „Relaksacja z chustą”
Nauczyciel mówi: Proszę, aby każdy z Was wziął teraz do ręki chustę. Usiądźcie w rozsypce tak, aby każdy miał swobodną przestrzeń dookoła siebie i dobrze mnie widział. Waszym zadaniem jest naśladowanie wszystkich moich ruchów.
Nauczyciel wykonuje powolne ruchy chustą w rytm muzyki ( P. Rubik- Tylko strach).
12. „Zimowa opowieść”
Dzieci leżą na podłodze. W tle leci cicha muzyka ( P. Rubik- Pożegnanie) Nauczyciel czyta:
Idziesz do lasu na spacer. Jest zima. Drzewa liściaste są ogołocone. Możesz dostrzec jedynie zieleń jodeł. Idziesz przez chwilę, aż odczujesz na nosie płatki śniegu. Spoglądasz w niebo i zauważasz, że ku ziemi szybują białe kryształki. Nasłuchujesz o czym opowiadają. Chcą one Ci powiedzieć, że pragną przykryć ziemię delikatną warstwą śniegu. Cicho, zupełnie cicho spadają na ziemię. Robisz wdech i wydech, wdech i wydech... Oddychasz bardzo regularnie i spokojnie. Obserwujesz, jak płatki śniegu otulają powoli drzewa, krzaki i trawę. Uważnie przysłuchujesz się nim. Każdy, który spada na ziemię pozwala Ci odczuć spokój. Robisz wdech i wydech, wdech i wydech... Powoli idziesz dalej. Na końcu lasu możesz rozpoznać pobielone śniegiem dachy domów. Wszystko jest spokojne i spokój jest także w Tobie. A ponieważ jesteś całkiem wyciszony, możesz też odczuć w sobie nowa silę. Wracasz znowu do szkoły, do klasy… Otwierasz oczy. Powoli się podnosisz. Zaciskasz pieści i wyciągasz się. Teraz jesteś świeży i rześki.