KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU TERAPII ZAJĘCIOWEJ W PRACOWNI TERAPEUTYCZNEJ
Temat: Malowanie szklanego wazonu.
Prowadzący zajęcia:
Data realizowanych zajęć: 17.05.2011
Stanowisko pracy: praca przy stoliku w pracowni terapeutycznej.
Roman - trzydziestopięcioletni mężczyzna upośledzony umysłowo w stopniu umiarkowanym. Potrafi czytać i pisać. Jego ulubionym zajęciem jest malowanie na szkle. Prace wykonuje bardzo rzetelnie i starannie. Koncentruje uwagę na wykonywanej pracy. Ma ataki epileptyczne i problemy ze wzorkiem.
Uwagi i zalecenia:
Zajęcia powinny być prowadzone w spokojnym miejscu, aby uczestnik mógł realizować zadanie. Ważne są częste przerwy, aby nie przemęczać wzroku.
Cele:
- pomalowanie jesiennych liści na szklanym wazonie,
- kształtowanie umiejętności koncentracji uwagi,
- wydłużanie czasu koncentracji i uwagi,
- usprawnianie koordynacji wzrokowo - ruchowej,
- wyrabianie samodzielności, wytrwałości, cierpliwości, wiary w siebie i swoje możliwości,
- kształtowanie umiejętności bezpiecznego obchodzenia się ze szklanym przedmiotem,
- doskonalenie umiejętności dobierania kolorów do odpowiednich elementów,
Pomoce:
- stolik,
- krzesło dostosowane do wzrostu uczestnika,
- szklany wazon,
- farby do szkła,
- pędzle,
- czarna konturówka,
- ścierka,
- wzory liści,
- kubek z wodą.
Zwracamy uwagę na:
- dokładność wykonywanych czynności,
- staranność wykonywanych czynności,
- kolejność wykonywanych czynności,
- prawidłową postawę ciała uczestnika,
- zachowanie uczestnika (czy się nie nudzi lub nie denerwuje przy malowaniu małych elementów)
- dbałość o estetykę wykonywanego zadania i stanowiska pracy.
Przebieg zajęć:
- prowadzący wita się z uczestnikiem,
- prowadzący opowiada jaki zakres czynności będzie wykonywał uczestnik, pokazuje mu różne szklane pomalowane farbami przedmioty,
- przygotowuje stolik i krzesło,
- prowadzący i uczestnik ubierają fartuchy ochronne,
- prowadzący zachęca uczestnika do zajęcia miejsca przy stoliku, pokazuje szklany wazon, na którym czarną konturówką wykonuje elementy liści, pozostawia do wyschnięcia
- następnie prowadzący udziela wskazówek do pomalowania wzorów liści, proponuje, że można pomalować liście według swojego pomysłu lub użyć jesiennych barw,
- uczestnik maluje liście,
- podczas zmieniania kolorów zanurza pędzel w wodzie i oczyszcza go ścierką, następnie dobiera odpowiedni kolor,
- maluje wszystkie elementy liści,
- po skończeniu malowania sprawdzamy stan czystości stolika, porządkujemy miejsce pracy,
- pozostawiamy wazon do wyschnięcia
Wskazówki do pracy z uczestnikiem wymagającym dodatkowej pomocy:
Prowadzący dokładnie omawia czynności pracy. Chwali uczestnika i mobilizuje podczas malowania wazonu. Pomaga w pomalowaniu małych elementów.
Etap końcowy:
Prowadzący wraz z uczestnikiem odkładają wazon do wyschnięcia. Demonstrują go na półce w pracowni terapeutycznej.
Uwagi:
Aby uczestnik nie nudził się podczas pracy, można włączyć radio lub płytę z muzyką. Należy również uwzględnić kilkuminutowe przerwy.