Konspekt skoliozy
Temat: Utrwalenie nawyku prawidłowej postawy w różnych pozycjach wyjściowych w ruchu
i w miejscu
Klasa:
Miejsce ćwiczeń: Sala gimnastyczna
Płeć: Dziewczęta i chłopcy
Cele główne:
- utrwalenie nawyku prawidłowej postawy
- wzmocnienie mm osłabionych brzucha, obręczy barkowej i prostownika grzbietu
Umiejętności:
- Uczeń potrafi przyjąć pozycję skorygowaną w różnych pozycjach wyjściowych
Wiadomości:
- Uczeń wie jakie są zalecenia i przeciwwskazania przy skoliozach
Przybory i przyrządy: kocyki, szarfy, pachołki, drabinki, laski gimnastyczne, ławeczki, piłki,
woreczki
Część toku |
Nazwa i opis ćwiczenia |
Czas |
Uwagi organizacyjno-metodyczne |
I Część wstępna 1. Ćwiczenia organizacyjno porządkowe
2. Zabawa ożywiająca
3. Ćw. oddechowe
II Część główna 1. Ćw. kształtujące
Ćw. RR
Ćw. NN
Ćw. T
Ćw. szyi
2. Ćw. RR i NN
3. Ćw. mm grzbietu - wydłużanie czynne
4. Ćw. rozciągające mm kl. piersiowej
5. Ćw. mm grzbietu
6. Ćw. mm pośladkowych
7. Ćw. oddechowe
8. Ćw. mm brzucha
9. Ćw. oddechowe
10. Ćw. równowagi i antygrawitacji
11. Ćw. na mm grzbietu na przyrządach
12. Ćw. oddechowe
13. Ćw. na mm brzucha na przyrządach
14. Ćw. oddechowe
15. Zwis czynny
16. Ćw. mm pośladkowych
III Część końcowa
1. Ćw. utrwalające nawyk prawidłowej postawy
2. Ćw. uspokajające
3. Zbiórka
|
Zbiórka, powitanie, sprawdzenie obecności, podanie tematu i zadań lekcji.
„Berek w siadzie na piętach na kocyku” Uczestnicy zabawy znajdują się na ograniczonym polu w pozycji siadu na piętach na kocyku. Na sygnał prowadzącego wszyscy uczestnicy zabawy ślizgają się na kocykach po wyznaczonym boisku, odpychając się dłońmi od podłogi. Berki gonią uciekających i przez dotknięcie ręką - belkują. Dziecko zberkowane przejmuje od dotychczasowego berka szarfę i staje się berkiem
P.w.: siad skrzyżny, w jednej dłoni szarfa, której wolny koniec wisi przed ustami Ruch: wdech nosem, a następnie silne dmuchnięcie na szarfę - szarfa powinna poruszyć się
Ćw. w truchcie: - wymachy RR w górę w skos - j.w. w bok - krążenia RR w przód - j.w. w tył - krok skrzyżny przodem do środka koła - j.w. tyłem - krok odstawno-dostawny - skip A - skip C - podskoki obunóż w przód Ćw. w marszu i w miejscu: - skłon T w przód co 3 krok - co 3 krok skręt T raz w prawo (odrzut PR) raz w lewo (odrzut LR) - krążenia nadgarstków - skłon głowy w przód, wyprost, skłon głowy w tył wyprost - krążenia głowy
P.w.: rozkrok, RR wzdłuż T Ruch: podskokiem rozkrok i zeskok, RR bokiem w górę
P.w.: stanie przodem przy drabince, RR chwyt szczebelka na wysokości barków Ruch: wspięcie na palcach stóp z wyciągnięciem kręgosłupa w górę
P.w.: siad na piętach, RR wyprostowane przed sobą, w dłoniach trzymana laska Ruch: unieść laskę wysoko górę-ugiąć RR, przełożyć laskę za głowę na plecy-oprzeć laskę na łopatkach i chwilę wytrzymać, podnieść laskę do góry i opuścić do p.w.
P.w.: leżenie przodem, kocyk zrolowany pod odc. lędźwiowym, czoło oparte na podłodze, laska trzymana w dłoniach na pośladkach, NN wyprostowane i złączone Ruch: ściąganie łopatek z równoczesnym uniesieniem głowy
P.w.: j.w., dłonie splecione na karku, łokcie odwiedzione w bok Ruch: uniesienie głowy i łokci w górę
P.w.: leżenie przodem, czoło oparte na dłoniach, piłka między stopami Ruch: uniesienie do góry NN wraz z piłką i powrót do p.w.
P.w.: leżenie tyłem, NN ugięte, stopy oparte na podłodze, na brzuchu umieszczona piłka trzymana oburącz Ruch: wdech nosem, z przeniesieniem rąk z piłką w górę - do położenia na podłodze za głową, a następnie wydech ustami z przeniesieniem rąk z piłką do p.w.
P.w.: leżenie tyłem, NN ugięte w kolanach, stopy oparte na podłodze, RR z piłką trzymaną oburącz wyprostowane za głową Ruch: przejście do siadu prostego, RR z piłką w przód przed siebie i wyciągnięcie się w górę, powrót do p.w.
P.w.: siad klęczny, w RR piłka trzymana oburącz Ruch: wdech nosem z uniesieniem RR z piłką trzymana oburącz w górę a następnie wydech ustami z przejściem do pozycji niskiej Klappa i maksymalnym wyciągnięciem rąk w przód
P.w.: stanie w postawie skorygowanej przed ławeczką, na głowie ćwiczącego znajduje się woreczek Ruch: przejście po ławeczce wzdłuż, z zachowaniem postawy skorygowanej
P.w.: zwis tyłem na drabince na ugiętych RR, z oparciem głowy na szczeblu trzymanym rękoma na wys. barków Ruch: wytrzymanie
P.w.: postawa Ruch: wdech nosem z uniesieniem RR w górę a następnie wydech ustami ze skłonem T w przód
P.w.: leżenie tyłem głową w dół na skośnie ustawionej ławeczce, zaczepionej o 2 - 3 szczebel drabinki. NN ugięte stopy zaczepione o szczebel drabinki. RR wyprostowane leżą na ławeczce przy głowie Ruch: skłon T w przód
P.w.: siad na ławeczce, dłonie splecione na karku Ruch: wdech nosem z cofnięciem łokci, ściągnięciem łopatek i uwypukleniem kl. piersiowej a następnie wydech ustami z opadem T w przód
P.w.: zwis tyłem do drabinki na wyprostowanych RR Ruch: podciąganie kolan do kl. piersiowej
P.w.: leżenie przodem, RR oparte o pierwszy szczebel drabinki Ruch: unoszenie wyprostowanych NN - „nożyce pionowe”
P.w.: marsz w postawie skorygowanej z woreczkiem na głowie Ruch: na sygnał przejście do przysiadu z dotknięciem dłońmi podłogi i powrót do p.w.
P.w.: marsz na palcach w postawie skorygowanej z woreczkiem na głowie Ruch: wznos RR bokiem w górę - wdech, opust RR - wydech
Podsumowanie lekcji, posprzątanie sprzętu, pożegnanie
|
1min
3min
1min
7min
4x
6x
6x
5x
4x
6x
4x
5x
5x
2x
3x
4x
2x po 2 serie
8x
4x
4x
2min
2min
2min
|
Kontrola stroju, obuwia, biżuterii, przypomnienie o bezpieczeństwie. N XXXXXXXX M. zabawowo-klasyczna Zwracam uwagę na bezpieczeństwo uczni. Wyznaczam pole zabawy za pomocą pachołków, wyznaczam dwóch berków i oznaczam ich szarfą, nie można berkować tego, kto przed chwilą był berkiem. Zberkowanie po niepoprawnym ślizgu (asymetryczna praca rąk) nie liczy się. Jeżeli zawodnik uciekający przed berkiem wykonuje nieprawidłowe ślizgi lub przekroczy linie ograniczające boisko, uważany jest za zberkowanego.
M. zadaniowa ścisła, forma frontalna Plecy wyprostowane podczas ćwiczenia
M. zadaniowa ścisła, forma frontalna Zwracam uwagę na poprawne wykonywanie ćwiczeń
Cz. N - koryguje i nadaje tempo ćwiczeń O.k. - wzmocnienie mm obręczy barkowej, wzmocnienie mm NN i RR Cz. N - nadaje tempo ćwiczeń, koryguje błędy O.k. - wydłużenie czynne kręgosłupa Metoda i forma j.w.
Cz. N - j.w. O.k. - wzmocnienie mm rozciągających kl. piersiową
Cz. N - koryguje i nadaje tempo ćwiczeń O.k. - wzmocnienie mm ściągających łopatki, wzmocnienie mm prostownika grzbietu i mm karku
Cz. N - koryguje błędy i nadaje tempo ćwiczeń, Zrolowany kocyk pod odc. lędźwiowym O.k. - wzmocnienie mm pośladkowych
Cz. N - koryguje błędy i nadaje tempo ćwiczeń, O.k.: wzmocnienie mm oddechowych, zwiększenie ruchomości kl. piersiowej
Cz. N - koryguje błędy i nadaje tempo ćwiczeń, O.k. - wzmocnienie mm brzucha
Cz. N - koryguje błędy i nadaje tempo ćwiczeń, O.k. - wzmocnienie mm oddechowych, zwiększenie ruchomości klatki piersiowej, rozciąganie mm piersiowych, elongacja kręgosłupa
Cz. N - koryguje błędy, zwracam uwagę na bezpieczeństwo i nadaje tempo ćwiczeń, O.k. - kształtowanie nawyku postawy skorygowanej
Cz. N - koryguje błędy, zwracam uwagę na bezpieczeństwo i nadaje tempo ćwiczeń, O.k. - wzmacnianie mm prostownika grzbietu odcinka piersiowego i mm karku, wzmocnienie mm ściągających łopatki, elongacja kręgosłupa
Cz. N - koryguje błędy i nadaje tempo ćwiczeń, O.k. - wzmocnienie mm oddechowych M. zadaniowa, forma pracy w zespołach (2 zespoły) Cz. N - koryguje błędy, zwracam uwagę na bezpieczeństwo i nadaje tempo ćwiczeń, O.k.: elongacja kręgosłupa, wzmocnienie mm brzucha
M. zadaniowa ścisła, f. frontalna Cz. N - koryguje błędy i nadaje tempo ćwiczeń, O.k. - wzmocnienie mm oddechowych, zwiększenie ruchomości kl. piersiowej, wzmocnienie mm ściągających łopatki, rozciąganie mm piersiowych
Cz. N - koryguje błędy i nadaje tempo ćwiczeń, O.k.: elongacja kręgosłupa, rozciąganie mm piersiowych
Cz. N - koryguje błędy i nadaje tempo ćwiczeń O.k. - wzmocnienie mm pośladkowych
Cz. N - koryguje błędy i nadaje tempo ćwiczeń O.k. - kształtowanie nawyku postawy skorygowanej
Cz. N - koryguje błędy i nadaje tempo ćwiczeń O.k. - wzmocnienie mm oddechowych
Wyznaczone osoby zbierają przybory i przyrządy i odnoszą je na miejsce
|