SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE II
Małgorzata Etmańska
Temat ośrodkowy: Jesień dookoła
Temat dnia: Przyszła do nas jesień
Zapis w dzienniku: Określanie nastroju utworu „Jesień u fryzjera”. Układanie i zapisywanie zdań o jesieni. Liczby w zakresie 20. Dodawanie liczb typu 6 + 7. Akompaniament w rytmie ósemek do powtarzającej się części piosenki „Jesień”. Praca plastyczna - wyklejanie miski z owocami. Chwytanie i rzucanie piłki do stojącego naprzeciwko kolegi.
Cel ogólny: Utrwalenie dodawania z przekraczaniem progu dziesiątkowego
Cele szczegółowe:
Uczeń:
wysłucha wiersz;
wypowie się na dany temat;
zaśpiewa piosenkę „Jesień”;
stworzy akompaniament;
wypełni karty pracy;
współpracuje w grupie;
policzy działania w pamięci.
Metody: podająca, praktyczna, eksponująca
Formy: indywidualna, zbiorowa, grupowa
Środki dydaktyczne: podręcznik, karty pracy, karty pracy dane przez nauczyciela, płyta CD „Wesoła szkoła”, wycinanki, kartki z bloku rysunkowego, klej
Tok zajęć:
Słuchanie recytacji wiersz „Jesień u fryzjera”.
Sprawdzenie rozumienia tekstu. Nauczyciel zadaje pytania:
Jaką porę roku przedstawiła poetka i w jaki sposób?
Dlaczego jesień chciała mieć rude włosy?
W jaki sposób zapłaciła fryzjerowi?
Określenie nastroju utworu:
Jakie uczucia towarzyszą wam, gdy słuchacie tego wiersza?
Dobieranie odpowiednich wyrazów, określając nastrój utworu - karta pracy dana przez nauczyciela.
Głośne indywidualne czytanie fragmentów wiersza, które są zdaniem dzieci najładniejsze.
Utrwalenie piosenki „Jesień”.
Przypomnienie wartości nut: cała nuta, półnuta, ćwierćnuta, ósemka, szesnastka.
Akompaniament w rytmie ósemek do powtarzającej się części tekstu „Jesień”.
Drama: Jesień u fryzjera.
Stosowanie zwrotów grzecznościowych: proszę, przepraszam, dziękuję, dzień dobry, itd.
Modne kolory jesienią. Różne formy wyrazu „rudy” - K. 39 ćw. 1, 2.
Zaznaczanie jesiennych miesięcy - K. 39 ćw. 3.
Układanie i zapisywanie zdań o jesieni - K. 39 ćw. 4.
Praca plastyczna. Uczniowie rysują miskę z owocami zbieranymi jesienią i wyklejają prace wycinanką.
MATEMATYKA
Rachunek pamięciowy:
przykłady na utrwalenie dodawania do 9, 8, 7;
porównywanie różnicowe - nauczyciel podaje dwa działania, a dzieci mówią, które z nich ma większy wynik. Przykłady można zapisać na tablicy.
Rozwiązywanie Samodzielne rozwiązanie zadania - K.M. 24 ćw. 1.
Wspólne rozwiązanie zadania - K.M. 24 ćw. 2:
Pokaż 6 dymówek i 7 oknówek.
Ile oknówek siedzi na górnym, a ile na dolnym drucie?
Jakie działanie wykonać, by obliczyć, ile jest jaskółek siedzących wyżej?
Jakie działanie, by obliczyć liczbę wszystkich jaskółek?
Wykonanie obliczenia, podanie odpowiedzi.
Samodzielne rozwiązanie zadań - K.M. 24 ćw. 3, 4, 5, 6.
Podział dzieci na grupy 4-osobowe.
Rozwiązywanie w grupach zadań tekstowych - karta pracy dana przez nauczyciela.
Podsumowanie dnia i samoocena.