IV.CZŁOWIEK WALCZĄCY O WOLNOŚĆ I PRAWA, 40. ...przed wybuchem powstania styczniowego., Marek Biesiada


Marek Biesiada 11. 04. 2007

Konspekt lekcji historii

w klasie II A

Temat: Królestwo Polskie przed wybuchem powstania styczniowego.

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

Po zakończonych zajęciach uczeń

pamięta:

rozumie:

potrafi:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Jakie były przyczyny wybuchu Wiosny Ludów w Europie i na ziemiach polskich?

    • Jaki przebieg miała rewolucja we Francji?

    • Jaki przebieg miała rewolucja w Niemczech?

    • Jaki przebieg miała rewolucja w Austrii?

    • Dlaczego Polacy w zaborach austriackich i pruskim wzięli aktywny udział w Wiośnie Ludów?

    • Jaki przebieg miała Wiosna Ludów w Wielkopolsce?

    • Jaki przebieg miała Wiosna Ludów w Galicji?

    • Którzy Polacy i w jakich państwach brali udział w Wiośnie Ludów?

    • Dlaczego Polacy chętnie uczestniczyli w Wiośnie Ludów?

    • Jaki był bilans Wiosny Ludów w Europie?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Królestwo Polskie przed wybuchem powstania styczniowego.

    1. Carska polityka w Rosji i w Europie

    • Jaką politykę prowadził car w Rosji?

    • Jaką politykę prowadził car w Europie?

    2. Klęska Rosji w wojnie krymskiej i jej wpływ na zmiany Imperium Rosyjskim

    • Kiedy miała miejsce wojna krymska?

    • Z kim prowadziła wojnę Rosja w wojnie krymskiej?

    • Jak klęska w wojnie krymskiej wpłynęła na zmiany w Rosji?

    3. Sytuacja w Królestwie Polskim po wojnie krymskiej

    • Jakie wydarzenia w Europie skłoniły Polaków do podjęcia walki o odzyskanie niepodległości?

    • W jaki sposób Polacy wyrażali swoje uczucia patriotyczne?

    • Jak władze carskie reagowały na manifestacje patriotyczne Polaków?

    4. Organizacje konspiracyjne w Królestwie Polskim - Komitet Centralny Narodowy

    • Jakie powstały konspiracyjne organizacje w Królestwie Polskim?

    • Kto był członkiem organizacji konspiracyjnych?

    • Jaki był główny cel Komitetu Centralnego Narodowego?

    • Kim byli czerwoni i jaki mieli program polityczny?

    • Kim byli biali i jaki mieli program polityczny?

    5. Polityka Aleksandra Wielopolskiego

    • Dlaczego władze carskie postawiły Aleksandra Wielopolskiego na czele administracji Królestwa Polskiego?

    • Jakie poglądy miał Wielopolski?

    • Jakie zmiany w Królestwie Polski wprowadził Wielopolski?

    • Jak społeczeństwo polskie odnosiło się do polityki i poglądów Wielopolskiego?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 185. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    1. Carska polityka w Rosji i w Europie

    • tłumienie dążeń niepodległościowych w Imperium Rosyjskim - „Rosja więźniem narodów”

    • interwencje wojskowe Rosji w okresie Wiosny Ludów (tłumienie powstania węgierskiego w Cesarstwie Austriackim oraz likwidacja Rzeczpospolitej krakowskiej) - „Rosja żandarmem Europy”

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 185. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    2. Klęska Rosji w wojnie krymskiej i jej wpływ na zmiany Imperium Rosyjskim

    • złagodzenie cenzury

    • ogłoszenia ukazu o uwłaszczeniu

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 185-186. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    3. Sytuacja w Królestwie Polskim po wojnie krymskiej

    • sytuacja międzynarodowa obudziła w społeczeństwie polskim nowe nadzieje (np. zjednoczenie Włoch w latach 1859-1861)

    • wyrazem nastrojów patriotycznych Polaków były manifestacje i uczestnictwo w mszach w intencji ojczyzny podczas, których śpiewano Mazurka Dąbrowskiego i Boże coś Polskę

    • masakra dokonana przez wojska carskie w kwietniu 1861 r. na placu Zamkowym w Warszawie, gdzie zginęło około 200 osób

    • wprowadzenie przez władze carskie w październiku 1861 r. stanu wojennego w celu złamania oporu społeczeństwa

    • represje carskie, np. za noszenie polskiego stroju narodowego groził sąd wojenny i zesłanie

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 186. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    4. Organizacje konspiracyjne w Królestwie Polskim - Komitet Centralny Narodowy

    a) czerwoni (partia ruchu)

    • w ich skład wchodzili głownie ludzie młodzi (uczniowie szkół średnich i studenci)

    • jednym z najsłynniejszych przywódców był Jarosław Dąbrowski

    • byli zwolennikami walki zbrojnej o odzyskanie niepodległości

    • rozwiązanie sprawy chłopskiej - zniesienie pańszczyzny i uwłaszczenie

    • zachęcenie chłopów do udziału w powstaniu

    b) biali

    • stronnictwo składające się głownie z burżuazji i właścicieli ziemskich

    • przywódcami tego stronnictwa byli Andrzej Zamoyski i Leopold Kronenberg

    • uważali powstanie za zbyt ryzykowane i byli przeciwni walce zborojnej

    • sądzili, że ustępstwa można wymusić za pomocą pokojowych manifestacji oraz legalnej działalności

    • jeżeli miało wybuchnąć powstanie to tylko po to aby zbrojnie zwrócić uwagę Francji i Wielkiej Brytanii

    • hamowali przeprowadzenie uwłaszczenia i powołanie chłopów do walki zbrojnej

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 187. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    5. Polityka Aleksandra Wielopolskiego

    • prowadził politykę lojalizmu (posłuszeństwa) wobec władz carskich, która wynikała z przekonania, że powstanie zbrojne zakończy się tylko katastrofą i niepotrzebnymi ofiarami

    • dzięki zgodzie Petersburga przeprowadził kilka reform

      • umożliwił chłopom zmiany pańszczyzny na czynsz

      • zlikwidował ograniczenia praw ludności żydowskiej

      • przywrócił język polski w szkolnictwie i administracji

      • utworzył Szkołę Główną w Warszawie

    • społeczeństwo było wrogo nastawione wobec postawy Wielopolskiego

    • Wielopolski odrzucał możliwość współpracy z białymi przy wprowadzaniu reform

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Jaką politykę prowadził car w Rosji?

    • Jaką politykę prowadził car w Europie?

    • Kiedy miała miejsce wojna krymska?

    • Z kim prowadziła wojnę Rosja w wojnie krymskiej?

    • Jak klęska w wojnie krymskiej wpłynęła na zmiany w Rosji?

    • Jakie wydarzenia w Europie skłoniły Polaków do podjęcia walki o odzyskanie niepodległości?

    • W jaki sposób Polacy wyrażali swoje uczucia patriotyczne?

    • Jak władze carskie reagowały na manifestacje patriotyczne Polaków?

    • Jakie powstały konspiracyjne organizacje w Królestwie Polskim?

    • Kto był członkiem organizacji konspiracyjnych?

    • Jaki był główny cel Komitetu Centralnego Narodowego?

    • Kim byli czerwoni i jaki mieli program polityczny?

    • Kim byli biali i jaki mieli program polityczny?

    • Dlaczego władze carskie postawiły Aleksandra Wielopolskiego na czele administracji Królestwa Polskiego?

    • Jakie poglądy miał Wielopolski?

    • Jakie zmiany w Królestwie Polski wprowadził Wielopolski?

    • Jak społeczeństwo polskie odnosiło się do polityki i poglądów Wielopolskiego?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    Zadania: 1,2,3/107.

    P Zadania: 1/191.

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.


