KONSPEKT LEKCJI: 17
DATA: 02.10.2007r.
DYSCYPLINA: SIATKÓWKA
TEMAT: Doskonalenie odbić sposobem górnym i dolnym oraz zagrywki .
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Ilość uczestników: 15
Klasa/ Płeć: IIB /M
Czas trwania zajęć: 45 min.
Przybory: piłki do siatkówki
CELE GŁÓWNE LEKCJI :
1.Umiejętności: uczeń potrafi wykonać odbicie sposobem górnym i dolnym
2.Wiadomości. : uczeń zna przepisy gry w siatkówkę
3.Sprawność motoryczna. : koordynacja, siła mm. RR
4.Akcent wychowawczy: zdyscyplinowanie, współpraca w parach
Imię i nazwisko prowadzącego: Łukasz Biliński
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe |
Dozow. |
Uwagi organizacyjno-metodyczne |
1.Część organizacyjna |
1.Zbiórka 2.Powitanie 3.Sprawdzenie liczby ćwiczących. |
2 min. |
- w dwuszeregu wzdłuż linii bocznej - nie ćwiczący siadają na ławce - kontrola obuwia i ubioru |
2.Nastawienie do aktywnego udziału w lekcji |
1.Podanie tematu. 2.Motywacja do aktywnego udziału w lekcji. |
1 min. |
|
3.Rozgrzewka, psychomotoryka i profilaktyka |
Zabawa ożywiająca „Berek liniowy”- jeden ćwiczący jest berkiem .Zabawa odbywa się po wszystkich liniach boiska .Ćwiczący uciekają przed berkiem po liniach , gdy ktoś zostanie złapany zmienia się z berkiem. 1.Ćwiczenia kształtujące z piłką, ćwiczący ustawieni szeregu na linii bocznej boiska i wykonują: - kozłowanie piłki PR na drugą stronę - j.w. powrót kozłując piłkę LR - toczenie piłki PR na drugą stronę - j.w. tylko powrót tocząc piłkę LR - podrzut piłki oburącz w górę i krążenia oburącz RR w przód, następnie chwyt piłki - j.w. z tym, że powrót krążenia RR w tył - podrzut piłki oburącz w górę i chwyt piłki w przysiadzie nad głową na drugą stronę - j.w. powrót, podrzut piłki oburącz w górę wykonujemy klaśnięcia rękami i chwyt piłki - j.w. podrzut piłki oburącz w górę, następnie obrót o 360 °i chwyt piłki 2. Ćwiczący ustawieni w rozsypce, każdy z piłką i wykonują następujące ćwiczenia: - krążenia piłką wokół kolan, bioder - w pozycji stojącej skłony T w przód z piłką trzymaną w rękach - w leżeniu tyłem piłka znajduje się między NN( kostkami ) wykonujemy leżenie przewrotne przekazując piłkę z NN do RR - w leżeniu przodem piłka trzymana w RR na sygnał nauczyciela wykonujemy jednoczesny wznos RR i NN w górę - 10 podskoków przez piłkę, która znajduje się na podłożu. Podskoki wykonujemy z boku piłki z jednej strony na drugą |
15 min.
|
Ćwiczący poruszają się po liniach. Można wybrać kilku berków.
-jedna piłka na osobę
Ćwiczenie to wykonujemy w truchcie
|
4.Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności |
Pokaz i objaśnienie techniki wykonania odbicia piłki sposobem dolnym 1.Nauka odbicia piłki sposobem dolnym: a) ćwiczący ustawieni w rozsypce, wykonują bieg w różnym kierunku, na sygnał prowadzącego wykonują zatrzymanie w prawidłowej postawie do odbicia sp.dolnym. b) ćwiczący zabierają piłkę. Każdy z ćwiczących układa piłkę na przedramionach tak jak do odbicia sposobem dolnym, wykonuje poruszanie się z piłką na przedramionach, stara się utrzymać piłkę jak najdłużej c) Z własnego podrzutu ( na wysokość 1m) staramy się z amortyzować piłkę na przedramionach w prawidłowej postawie jak do odbicia sposobem dolnym. 2. Ustawienie w parach: a) twarzą do siebie w odległości 4m. Jeden z partnerów w klęku na jednym kolanie amortyzuje na przedramionach piłkę rzuconą przez współćwiczącego i oddaje z powrotem piłkę do osoby od której otrzymał podanie. b) j.w. z tym, że ćwiczący ustawieni są tyłem do siebie. Jeden z ćwiczących trzyma piłkę i wykonuje podrzut piłki w przód (w górę ), dopiero gdy piłka odbije się po koźle drugi partner wybiega do piłki i amortyzuje ją na przedramionach. 3.Doskonalenie odbić sposobem górnym: a) ustawienie ćwiczących w parach ( w odległości około 6m od siebie) i wykonują następujące ćwiczenia: - odbicie raz piłki nad sobą i odegranie sposobem górnym oburącz do partnera, poczym partner wykonuje to samo - podanie piłki sposobem górnym oburącz do partnera, następnie przysiad, poczym partner wykonuje to samo -podanie piłki sposobem górnym oburącz do partnera, następnie obrót o 360 ° - ustawienie w parach( w odległości około 2m od siebie) jedna z osób wykonuje odbicia sposobem górnym oburącz, a druga pokazuje ilość palców w ręce, ta osoba, która odbija piłkę ma mówić ile widzi palców u osoby pokazującej - bezpośrednie podania sposobem górnym oburącz do partnera - j.w. z tym, że wykonujmy bezpośrednie podania w wyskoku do partnera |
30 min. |
Ćwiczący wykonują te ćwiczenie bez piłek
Każdy posiada piłkę
-w miarę upływu czasu zwiększamy własny podrzut.
Po pewnym czasie następuje zmiana ról w parze.
Te ćwiczenia można również wykonywać przez siatkę.
Po pewnym czasie następuje zmiana ról w parze. |
5.Uspokojenie organizmu |
1. „Minutka”- uczniowie leżą na parkiecie i odliczają czas 60 sekund po czym wstają. |
1 min. |
Ustawienie w rozsypce, rozpoczęcie zabawy na sygnał nauczyciela |
6.Część organizacyjno-porządkowa |
1.Zbiórka i sprawdzenie stanu liczebnego. 2.Omówienie lekcji, zwrócenie uwagi na błędy. 3.Pochwała uczniów najlepiej wykonujących ćwiczenie. |
2 min. |
- w szeregu na linii bocznej boiska |
7.Nast. do samodzielnej pracy |
1. Zachęcenie uczniów do samodzielnych ćwiczeń w czasie wolnym. |
1 min. |
|