SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI
TEMAT: Arkusz kalkulacyjny - podstawy programu Microsoft Office Excel
MATODY: opis, pogadanka, metoda praktyczna, metoda poglądowa
FORMY: praca indywidualna, zbiorowa
KLASA: 6
Cel ogólny:
Uczeń:
Wykonuje podstawowe czynności w programie Microsoft Office Excel
Cele operacyjne:
Uczeń:
Uruchamia arkusz kalkulacyjny;
Posługuje się pojęciami komórka, adres komórki, formuła, wiersz, kolumna;
Tworzy nowy dokument/ arkusz;
Wpisuje dane do komórki;
Wymienia elementy budowy programu;
Stosuje formuły sumy i różnicy w arkuszu kalkulacyjnym;
Stosuje funkcje autosumowania w programie Excel.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: prezentacja multimedialna, notatka, ksero zadania do rekapitulacji
Plan lekcji:
Ogniwo lekcji |
Treść lekcji |
Metody kształcenia |
Formy kształcenia |
Media dydaktyczne |
Czas |
1. Czynności organizacyjne |
|
|
|
|
2 min. |
2. Ewaluacja wiedzy |
Przypomnienie wiedzy za pomocą pytań z krzyżówki |
Kontrola ustna |
Zbiorowa |
Rzutnik multimedialny, program Power Point |
5 min. |
3. Wprowadzenie nowego tematu |
Hasło z krzyżówki podaje temat lekcji. Prezentacja na temat arkusza kalkulacyjnego |
Opis, metoda praktyczna |
Zbiorowa |
Rzutnik multimedialny, program Power Point |
15 min. |
4. Realizacja nowego tematu, ćwiczenia |
Rozwiązywanie zadań praktycznych. |
Metoda praktyczna |
Grupowa ( grupy 2 osobowe) |
Stanowisko komputerowe z programem Microsoft Excel |
13 min |
5. Rekapitulacja wiedzy. |
Karta pracy (budowa programu, podstawowe pojęcia) |
Metoda praktyczna |
Indywidualna |
Karta ćwiczeń |
8 min. |
Przebieg lekcji:
2. Krzyżówka, bądź tak zwane koło fortuny. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Każda dobra odpowiedź odkrywa literkę hasła. Hasło to temat lekcji. Pytania wcześniej przygotowane. Pytania dotyczą poprzednich zajęć.
3. Hasło krzyżówki: Arkusz kalkulacyjny.
Prezentacja multimedialna: wytłumaczenie pojęcia arkusza kalkulacyjnego ( porównanie do arkusza papieru, najlepszy kalkulator świata).
4. Zadania praktyczne
5. Rekapitulacja - karty pracy