SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Osoby prowadzące:Ismena Rejnat, Małgorzata Świerc, Patrycja Stochaj, Andrzej Supron,
Temat zajęć: Jak radzić sobie ze stresem ?
Klasa: IIISP
ilość godzin:1
Cel ogólny zajęć: kształtowanie umiejętności radzenia sobie ze stresem pojawiającym się w trudnych sytuacjach
Cele szczegółowe
uczeń definiuje pojęcie stres,
uczeń identyfikuje sytuacje stresogenne,
uczeń wymienia przykłady reakcji człowieka na stres,
uczeń wyjaśnia, jak stres wpływa na życie,
uczeń opisuje, jak radzić sobie ze stresem,
uczeń wymienia sposoby unikania stresu
W czasie lekcji będą kształtowane następujące umiejętności
Umiejętność skutecznego komunikowania się w różnych sytuacjach
Umiejętność efektywnego współdziałania w grupie
Umiejętność rozwiązywania problemów w sposób twórczy
Umiejętność słuchania innych
Metody i techniki pracy:
Burza mózgów, praca w grupach, dywanik pomysłów, ćwiczenia relaksacyjne
Do zajęć będą potrzebne następujące środki dydaktyczne:
szary papier;
flamastry;
kolorowe samoprzylepne karteczki lub paski papieru
taśma klejąca
Przebieg zajęć:
Na początku wykonamy proste ćwiczenie aby pokazać Wam jak nasz orgnizm reaguje na długotrwałe obciążenie bodźcem. Prowadzący prosi o wykonanie ćwiczenia przez grupę. Każdy uczestnik unosi w górę jedną rękę i przez 5 minut maksymalnie zaciska pięść i napina mięśnie, ćwiczenie przerywamy jeśli zaczyna drżeć ręka.
Faza wstępna
Czynności organizacyjno-porządkowe.
Prowadzący proponuje, aby uczniowie zastanowili się nad sytuacjami, w których czuli się zestresowani. Uczniowie metodą burzy mózgów opowiadają sytuacje, a prowadzący zapisuje je na tablicy.
2.ROZPOZNANIE PROBLEMU
Prowadzący przy pomocy uczniów grupuje najczęściej powtarzające się odpowiedzi na cztery czynniki odpowiedzialne za występowanie sytuacji stresowych.( np. utrata poczucia bezpieczeństwa, uzyskanie oceny niedostatecznej, strach przed odpowiedzią ustną, domowe problemy)
Wybrane czynniki są czynnikami głównymi i wpisane zostają na „duże ości schematu”
Prowadzący dzieli klasę na 4 grupy.
Każdej grupie przydziela jeden czynnik główny.
Uczniowie, pracując w grupach, wspólnie próbują określić przyczyny, które mają wpływ na wybrany czynnik.( utrata poczucia bezpieczeństwa - agresja otoczenia, niska samoocena, brak oddanych kolegów, narastające sytuacje przemocy; uzyskanie oceny niedostatecznej - brak dostatecznej wiedzy, nieumiejętność efektywnego uczenia się, brak systematyczności, złe samopoczucie; strach przed odpowiedzią ustną - wada wymowy, nieśmiałość, trudności w koncentracji; domowe problemy- przemoc słowna i fizyczna, alkoholizm rodziców, trudności finansowe)
Pomysły zespołów zapisywane są na małych ościach rybiego szkieletu.
Faza właściwa
PROPOZYCJA ROZWIĄZAŃ PROBLEMU
Jak radzić sobie ze stresem?
Grupy w drodze dyskusji wypracowują rozwiązanie problemu, wypisując propozycje działań na kartkach
Sposoby radzenia sobie ze stresem:
Śmiej się! Śmiech burzy napięcie, rozjaśnia Twoją twarz, rozluźnia mięśnie, przywraca obiektywizm i ożywia nadzieję.
Nie bierz za dużo spraw na swoje barki.
Zaobserwuj i ocen swój stres. Dopóki nie nauczysz się identyfikować czynników wywołujących stres, dopóty nie będziesz potrafił/a sobie z nimi radzić. Dlatego notuj objawy stresów i sytuacje, podczas których się one pojawiają.
Pozwól sobie na odpoczynek. Nie mieszaj tego czasu z innymi zajęciami.
Naucz się mówić ”nie”.
Zaakceptuj siebie ze wszystkimi zaletami i wadami. Pamiętaj, że nikt nie jest doskonały! (Choć doskonalenie jest wskazane)..
DEKLARACJA INTENCJI
Jak ja sobie będę radził ze stresem ?
Każdy uczeń, na zasadzie „pierwsza myśl najlepsza” odpowiada na to pytanie i przedstawia swoje pomysły.
Faza kończąca
Propozycja wykonania prostych ćwiczeń oddechowych, oraz ćwiczeń relaksacyjnych, które można wykonywać w każdym miejscu, nawet na przerwie między lekcjami
Ocena przez uczniów efektywności zastosowanej metody.
Ewaluacja zajęć:
a) metoda: „Barometr nastroju”
Na tablicy wisi plakat z piktogramami. Uczniowie mają za zadanie postawić kropkę pod znaczkiem, który odzwierciedla ich nastrój na dzisiejszych zajęciach.
b) ćwiczenia relaksacyjne:
1) Oddech - najskuteczniejszy zawór bezpieczeństwa
To ćwiczenie pozwala w każdej sytuacji wyzwolić się z błędnego koła stresu. Gdy tylko czujesz, że coś zaczyna ci dokuczać: gwałtownie wypuść powietrze z płuc. Ten wydech musi być mocny i głośny, chodzi o to by usunąć powietrze z samego dna płuc. Zacznij powtarzać w myśli sowo: „spokój” i powoli nabierz głęboko powietrza i znów wypuść je długim powolnym wydechem - ze słyszalnym „uff” na końcu. Opuść ramiona. Powtórz kilka razy. Natychmiast poczujesz się spokojniej. Ciało powróci do równowagi.
2) Uczniowie siadają wygodnie, tak aby przez 5 minut usiedzieć cicho, spokojnie i wzajemnie sobie nie przeszkadzać. Kiedy wszyscy znajdą sobie wygodną pozycję nauczyciel zaczyna.
Oddychamy swobodnie, lekko, ręce spoczywają swobodnie na kolanach.
Teraz wszyscy zamykają oczy ale bez ich zaciskania. Każdy wyobraża sobie że idzie wolno przez łąkę, na której spostrzega bajecznie kolorowe kwiaty...żółte mlecze, białe złocienie czy czerwone maki...Świeci letnie słońce... są wakacje a ty idziesz poleżeć sobie na polance tuż obok stawu.
Jesteś sam i leżąc wygodnie na trawie czujesz się rozlużniony, swobodny, wyciszony
i całkowicie bezpieczny...Poczuj zapach łąki i rozejrzyj się-ale nie otwieraj oczu ...
Popatrz w górę na drzewa rosnące obok stawu...Zauważ ich piękne zielone liście...
Weż głęboki oddech i poczuj jak świeże powietrze dociera do twoich płuc i jeszcze jeden głęboki oddech a teraz już oddychaj wolno, swobodnie, i bez wysiłku...
Spójrz wyżej na błękitne niebo i wolno przesuwające się chmurki. Masz wrażenie,
że płyniesz razem z nimi. Czujesz na swojej twarzy ciepłe promienie słońca. Odczuwasz spokój i odprężenie...
Teraz, nie otwierając nadal oczu, spójrz na miejsce gdzie leżysz. Za drzewami rozciąga się okazała polana, nieco pagórkowata, pokryta trawą, gdzieniegdzie gęstymi krzewami.
Na okolicznych drzewach siedzą ptaszki i coś do siebie ćwierkają. Jest ci naprawdę dobrze, wszystkie zmartwienia, problemy gdzieś odpłynęły, stały się nieważne.
Chciałbyś, aby tak trwało wiecznie, ale chmurka zasłoniła słońce i należałoby wrócić już do domu.
Dopiero za chwilę otworzysz oczy. Staraj się aby ten spokój, radość życia pozostały
w tobie nadal po skończonym ćwiczeniu.
Jesteś osobą, która potrafi cieszyć się życiem, dostrzegać jego piękno w przyrodzie, drugim człowieku i w sobie...Jesteś jedyny i niepowtarzalny, tak jak my wszyscy. Jesteś wartościowym człowiekiem, który potrafi troszczyć się o siebie i o swoje zdrowie.
Teraz będę powoli liczyć do trzech, a przy trójce wszyscy, spokojnie otworzymy oczy.
Uwaga: raz...,dwa...i otwieramy oczy-trzy.
3) ćwiczenia te przynoszą rzeczywisty relaks. Rozładowują niebezpieczną i narastającą agresję wśród dzieci i młodzieży:
- stoimy parami tyłem do siebie, opieramy się mocno plecami. Na zmianę uginamy nogi do półprzysiadu, ocierając się mocno o partnera
- stoimy parami, wykonujemy prosty masaż szyi i mięśni karku. Stojąc za partnerem, kładziemy mu dłoni ena karku i kciukami dosyc mocno masujemy okolice karku
Podsumowanie
Na koniec „pożegnanie” w postaci: podaje swoje imie i przesyłam „iskierkę” (uścisk dłoni) do najbliższej osoby. Prowadzący dokonuje podsumowania, komentując wyniki pracy wszystkich grup, oceniając najaktywniejszych uczniów…
1