Konspekt zajęć mających na celu przekazanie uczniom z niełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znaczym, zjawisk dynamiki zachądzących w muzyce.
KONSPEKT ZAJĘĆ Z MUZYKOTERAPII W ZESPOLE EDUKACYJNO-TERAPEUTYCZYM
Termin - 02.12.2008 r.
Czas trwania zajęć - 1 godzina
Prowadząca - Katarzyna Hałas
Zjawisko dynamiki muzycznej - Forte i piano
TEMAT:
Cele:
1. Kształtowanie umiejętności dostrzegania zmian dynamicznych w muzyce.
2. Kształtowanie słuchu i wrażliwości muzycznej.
Cele operacyjne:
1. Dzieci reagują na zmiany dynamiczne w muzyce ruchem, słowem, mimiką.
2. Potrafią zagrać na instrumentach perkusyjnych z użyciem wyrazu artystycznego jakim jest dynamika.
3. Potrafią zagrać odpowiednio: forte i piano do słyszanego akompaniamentu.
4. Potrafią za pomoc uścisku balona przekazać słyszną dynamikę.
Metody:
Słowna, oglądowa, działania praktycznego.
Formy pracy:
Zbiorowa, jednostkowa.
Środki dydaktyczne:
Keyboard, instrumenty perkusyjne, dzwonki melodyczne, odtwarzacz płyt CD.
PRZEBIEG LEKCJI:
I Zajęcia wstępne:
1. Przywitanie:
a) grupowe: piosenka „Witaj”
b) indywidualne: powtarzanie przez dzieci melodii „na dzień dobry” zaprezentowanej przez nauczyciela.
2. Zabawy w schemacie ciała i przestrzeni:
a) piosenka głowa, ramiona,
b) zabawa „prawą mi daj”
c) zabawa „pingwin”
d) uderzanie pałeczkami w metrum 2/4 przed sobą, za sobą, nad głową, z prawej i lewej strony.
3. Przypomnienie piosenek jesiennych:
a) „Ola liście”
b) „ Zła pogoda”
c) „Jeżyk”
II Zajęcia właściwe:
1. Przypomnienie piosenki „królewna śmieszka”.
2. Omówienie z przykładami co jest głośne, a co ciche.
3. Prezentacja wykonania piosenki forte i piano (zwrotka piano, refren forte)
4. Wykonanie przez dzieci piosenki wg. podanego wzoru.
5. Zabawa inhibicyjno-incytacyjna: (piosenka „Dwa malutkie misie”)
Dzieci reagują na grę forte biegając (misie obudziły się), na piano kładąc się na dywanie (misie śpią).
6. Zabawa z balonami: dzieci uciskają balony odpowiednio - na forte mocno podskakując z balonami, na piano lekko falując z nimi.
III Zajęcia kończące:
1. Zaśpiewanie piosenek „ Królewna Śmieszka” i „ Jadą misie” - głośno oraz „Wojtuś” piano.
2. Dzieci prezentują na instrumentach perkusyjnych poznaną dynamikę wg. wskazań nauczyciela.
3. Relaksacja.
4. Pożegnanie zbiorowe i indywidualne.
IV Ewaluacja:
1. Dzieci potrafią rozróżnić dźwięki głośne od cichych i reagują na te zmiany ruchem, słowem i mimiką.
2. Potrafią zaprezentować określoną dynamikę na instrumencie.
Katarzyna Hałas