3456, SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZO - DYDAKTYCZNYCH


SCENARIUSZ WIOSENNEGO KONKURSU

GRUPA: dzieci 3,4,5,6- letnich

TEMAT: „Powitanie wiosny”.

METODA: słowna ,problemowa, oglądowa.

POMOCE: słomiana kukła Marzanna, zestaw pytań dla dzieci do wiosennego konkursu, koperty z puzzlami, duży arkusz z krzyżówką do rozwiązania przez dzieci, klocki, kolorowe kubeczki.

CELE GŁÓWNE: - zapoznanie z tradycją ludową żegnania zimy i

witania wiosny,

CELE OPERACYJNE:

DZIECKO:- potrafi nazwać zmiany jakie zachodzą wiosną w przyrodzie,
- umie udzielić odpowiedzi na pytania,
- potrafi odgadnąć zagadki,
- wie jakie ptaki przylatują z ciepłych krajów,
- umie nazwać pierwsze wiosenne kw
iaty,

- zna treść piosenki i potrafi ją zaśpiewać,

- potrafi współdziałać w grupie.

Przebieg zajęcia:

!.Zajęcia rozpoczynają się rozmową, w toku, której dzieci określają, jaki

jest dzień, kiedy zaczyna się kalendarzowa wiosna, opowiadają o

pogodzie wiosennej porównując ją z tą na dworze.

2. Powitanie przez dzieci słomianej kukły - Marzanny.

Następnie nauczycielka zadaje pytanie dzieciom, czy wiedzą kto to jest Marzanna i skąd się wziął zwyczaj topienia słomianej kukły.

Marzanna, słomiana kukła albo chochoł w polskim zwyczaju ludowym imituje srogą zimę. Ludzie zmęczeni zimnem, śniegiem, nierzadko zawieruchami i śnieżycami z utęsknieniem czekali na ciepłą wiosnę.

Rytuał topienia Marzanny miał spowodować szybkie nadejście wiosny. ¸łączył się z nim obrzęd Nowego Lata, Gaika Zielonego czyli wiecznie zielonej gałęzi, którą po zniszczeniu symbolu zimy, tryumfalnie wprowadzano do wsi. Jest to bardzo stary zwyczaj, który przetrwał do dzisiejszych czasów. Tradycja obchodzona jest 21 marca. W tym dniu dzieci szły z Marzanną taka jak nasza nad staw i topiły ją. My z powodu brzydkiej pogody pożegnamy Marzannę w sali. Marzannę wynosi z sali jedna z nauczycielek.

Dzieci powtarzają kilka razy krótkie strofy:

„Marzanno, Marzanno ty zimowa panno,
My Ciebie żegnamy i Wiosnę witamy”.

3.Powitanie wiosny.

N: A teraz, gdy zima,

poszła już daleko-

zatańcz z nami wiosno,

śmiej się i nie zwlekaj.

Zabawa ilustracyjna przy piosence pt.: „Maszeruje wiosna”- K. Bożek -

Gowik .

Maszeruje wiosna”

1. Tam daleko, gdzie wysoka sosna,

maszeruje drogą mała Wiosna.

Ma spódniczkę mini, sznurowane butki

i jeden warkoczyk krótki.

Refr. Maszeruje Wiosna, a ptaki wokoło

lecą i świergocą głośno i wesoło.

Maszeruje Wiosna w ręku trzyma kwiat,

Gdy go w górę wznosi, zieleniej świat.

  1. Wiosno, Wiosno, nie zapomnij o nas,

każda trawka chce być już zielona.

Gdybyś zapomniała, inną drogą poszła,

zima by została mroźna.

Refr. Maszeruje Wiosna, a ptaki wokoło

lecą i świergocą głośno i wesoło.

Maszeruje Wiosna w ręku trzyma kwiat,

Gdy go w górę wznosi, zieleniej świat.

Dzieci śpiewają piosenkę maszerując po kole, tak jak sugeruje treść pierwszej zwrotki , przedstawiają ruchy.(wskazując na spódniczkę, butki, warkoczyk - dłonią kręcą kółeczka).Podczas refrenu dzieci tworzą małe kółeczka. Przy drugiej zwrotce, dzieci śpiewają stojąc w kole, po czym na słowa „każda trawka chce być już zielona”, falującymi ruchami rąk imitują trawę, „inną drogą poszła” wskazują ręką drogę, „zima by została mroźna”, obejmują siebie rękami na znak, iż jest im bardzo zimno. Podczas refrenu po drugiej zwrotce dzieci śpiewają trzymając się za ręce w kole, na słowa „w ręku trzyma kwiat, gdy go w górę wznosi, zieleniej świat”, dzieci podnoszą do góry ręce i machają.

4.Podział dzieci na 6 drużyn, po troje dzieci w każdej. Reszta dzieci

stanowi widownię. Każda z drużyn otrzymuje swój znaczek i kolorowy

kubeczek na punkty - klocki(drużyny: Biedronki, Motylki, Pszczółki, Bociany, Żabki, Skowronki).

Za każdą prawidłową odpowiedź, drużyna nagradzana jest jednym

punktem - jednym klockiem.

ZADANIA DLA DRUŻYN

1.Rozwiąż zagadki.

Nogi ma czerwone, Gniazdko z błota lepi,

cienkie jak patyki, pod dachu okapem.

a po nasze żabki Przylatuje wiosną,

przybył aż Afryki. aby uciec z latem.

(bocian) (jaskółka)

Przyleciał szary ptaszek, Jeszcze prawie nic nie kwitnie

nad polem, zaśpiewał jak dzwonek. ani w polu, ni w ogrodzie,

Znają go dobrze dzieci- to a on przebił śnieg,

jest................................ i zakwitł białym rankiem.

(skowronek) (przebiśnieg)


Młody góral w górach, W krótkiej nazwie kwiatów,

chwycił się za głowę, mieszczą się „ sanki”,

gdy zobaczył w śniegu a te kwiatki kwitną,

kwiaty fioletowe. w marcu w mroźne ranki
(krokus) (sasanki)

Żółte puszyste , Kwitnie dzwonkami, ale nie dzwoni,

pazurków nie mają zdobi nam lasy, więc jej nie zrywamy.

pszczoły je brzęczącym, (konwalia)

tłumem otaczają.

(bazie- kotki)

W kropki ma spódnicę, Lecę, będę w czasie krótkim,

Chętnie zjada mszyce. Czy gotowe nasze budki?

(biedronka) Myślę, że tak wasz..................

(szpak)

Skaczę po łące , Nadchodzi po zimie,

pływam w wodzie, zielony dywan ściele wokół.

żyję z bocianem , Czy znasz imię tej pory roku?

w ciągłej  niezgodzie (wiosna)

(żaba)

2.Układanie puzzli obrazkowych.

Drużyny losują koperty z puzzlami. Wygrywa ta drużyna, która pierwsza

ułoży puzzle i rozpozna wiosenny symbol(ptaki, które przylatują z ciepłych

krajów, kwiaty wiosenne ). Za tę konkurencję drużyny

mogą otrzymać 2 punkty.

3.Zabawa ruchowa: „Zrywanie kwiatów” ,po jednym zawodniku z

poszczególnych drużyn musi w określonym czasie zebrać do koszyka jak

najwięcej kwiatów.(ile zebranych kwiatów tyle punktów)

4.Wspólne rozwiązanie przez drużyny wiosennej krzyżówki. Po jednym

pytaniu dla każdej drużyny, w przypadku udzielenia nieprawidłowej

odpowiedzi, zadanie przechodzi na następną drużynę.

1.

2.

3.

4.

5.

6.

1.Nosisz w nim kapcie na zmianę.(worek)

2.Najwierniejszy przyjaciel człowieka.(pies)

3.Milutkie zwierzątko lubi mleczko i poluje na myszki.(kot)

4.Wiosenne kwiatki , w których nazwie ukryły się „sanki”.(sasanki)

5.Służy do oddychania.(nos)

6.Gorąca pora roku.(lato)

HASŁO KRZYŻÓWKI:

WIOSNA

5.Zabawa: „Jakie to zwierzątko?

Dziecko, które nie jest w drużynie na środku naśladuje podane przez nauczycielkę zwierzę, zadaniem drużyny jest odgadnięcie nazwy zwierzęcia, jeśli nie będzie prawidłowej odpowiedzi zadanie może przejąć drużyna następna w kolejności.

6.Na zakończenie, jest sumowanie punktów, każda drużyna przelicza swoje

punkty. Wygrywa ta drużyna, która zebrała największą ilość punktów.

7.Nauczycielka rozdaje wszystkim dzieciom z drużyn WIOSENNE

DYPLOMY. Głośne oklaski za zajęcie poszczególnych miejsc.

8.Na zakończenie wszystkie dzieci śpiewają piosenkę o wiośnie- Maszeruje wiosna”- K. Bożek - Gowik.

Opracowała mgr Anna Nowak

nauczycielka z Przedszkola w Borownie


