Scenariusz zajęć świetlicowych
Temat zajęć: ŚWIĄTECZNA CHOINKA.
Czas trwania zajęć: 60 minut.
CELE:
Kultywowanie tradycji i zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia.
Rozwijanie zdolności manualnych i plastycznych dzieci.
Doskonalenie umiejętności wypowiadania się pełnym zdaniem.
Kształtowanie umiejętności pracy indywidualnej.
Kształtowanie umiejętności pracy zespołowej.
Dbanie o estetykę wykonywanej pracy.
Zwrócenie uwagi na konieczność porządkowania własnego miejsca pracy.
METODY PRACY:
rozmowa nauczająca
zajęcia plastyczne
zajęcia umuzykalniające
FORMY ORGANIZACYJNE:
zajęcia świetlicowe
praca indywidualna uczniów
praca zespołowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
różne rodzaje makaronu
kolorowe kartki z bloku technicznego
kartki do ksero w kolorze zielonym
klej Wikol lub Magik
klej szkolny
nożyczki
ołówki
wcześniej przygotowane ozdoby choinkowe (gwiazdki z makaronu, gwiazdki z masy solnej, pomalowane farbami odlewy z gipsu, łańcuchy, bombki itp.)
sztuczna choinka
płyta CD z kolędami i pastorałkami
odtwarzacz płyt CD
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Czynności wstępne (3 min.):
Powitanie dzieci.
Nauczyciel prosi, aby dzieci zajęły miejsca przy stolikach.
WPROWADZENIE:
1. Rozmowa nauczająca dotycząca zwyczaju ozdabiania choinki (10 min.).
Nauczyciel opowiada uczniom o tradycjach i zwyczajach związanych z dekorowaniem świątecznej choinki. Następnie prosi dzieci, aby powiedziały kiedy w ich domach ubiera się choinkę, kto się tym zajmuje, jakie ozdoby zawieszane są na drzewku, co znajduje się pod choinką.
ROZWINIĘCIE:
2. Praca plastyczna - „Świąteczna choinka” (30 min.).
Dzieci pracują indywidualnie. Każde z nich otrzymuje zieloną kartkę do ksero i kolorową kartkę z bloku technicznego. Na zielonej kartce dzieci szkicują kontury choinki, następnie ją wycinają i przyklejają do kartki z bloku technicznego. Tak powstałą choinkę ozdabiają przyklejając do niej różne rodzaje makaronu. W czasie pracy włączona jest płyta CD z kolędami i pastorałkami.
Po skończeniu pracy dzieci porządkują własne miejsce pracy oraz salę.
ZAKOŃCZENIE:
3. Wspólne ubieranie choinki (15 min.).
Dzieci, przygotowanymi wcześniej ozdobami, dekorują choinkę. Zwracamy uwagę na umiejętność pracy zespołowej oraz estetykę wykonania.
Czynności końcowe (2 min.):
Nauczyciel dziękuje dzieciom za wspólne zajęcia i życzy im, aby dostały dużo ciekawych prezentów pod choinkę.
BIBLIOGRAFIA:
Agnieszka Bojrakowska-Przeniosło „Ozdoby i dekoracje z makaronu”, Wydawnictwo RM, Warszawa 2006r.
„Encyklopedia tradycji polskich” Renata Hryń-Kuśmierek i Zuzanna Śliwa, Wydawnictwo Podsiedlik-Raniowski i Spółka, Poznań 2000r.
http://gwiazdka.wieszjak.pl/zwyczaje-bozonarodzeniowe/92303, Zapach-swiatecznej-choinki.html
http://www.mbkp.info/lit/bn/choinka.html
OPRACOWAŁA:
Anna Czoch
świetlica szkolna
Zespół Szkół w Korzkwi
5