SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE II
Małgorzata Etmańska
Temat ośrodkowy: W naszej klasie
Temat dnia: Obowiązki dyżurnego
Zapis w dzienniku: Wypowiedzi oceniające pracę dyżurnego Ptysia i innych dyżurnych. Liczby w zakresie 20. Porównywanie liczb. Zabawy orientacyjno-porządkowe: zbiórka na sygnał. Cechy dobrego dyżurnego. Znaki przestankowe. Projektowanie kącika przyrodniczego.
Cel ogólny: wdrażanie do zachowania ładu i porządku w miejscu pracy i nauki
Cele szczegółowe:
Uczeń:
potrafi dbać o porządek w miejscu pracy i zabawy,
wie, jakie są obowiązki dyżurnego,
potrafi podporządkować się regułom ustalonym w zespole,
potrafi postępować zgodnie z przyjętymi normami,
umie czytać tekst ze zrozumieniem.
wypowiada się dłuższym zdaniem na konkretny temat;
zastosuje znaki przestankowe w zdaniu;
policzy w pamięci;
wykona ćwiczenia kształtujące liczbę dziesiątek i jedności;
prawidłowo wykona karty pracy.
Metody: podająca, praktyczna, problemowa
Formy: indywidualna, zbiorowa, grupowa
Środki dydaktyczne: podręczniki, karty pracy,
Tok zajęć:
Rozszyfrowanie pytania i ułożenie odpowiedzi - K. 16 ćw. 1.
Swobodne wypowiedzi uczniów na temat kto dba o porządek w domu i w szkole.
Słuchanie wzorowego czytania wiersza przez nauczyciela pt. „Dyżurny Ptyś”.
Wypowiedzi oceniające dyżurnego Ptysia:
Jakim dyżurnym był Alojzy Ptyś?
Co robił podczas przerw?
Jak wyglądała klasa podczas jego dyżurów?
Dlaczego od następnego tygodnia w klasie był porządek?
Burza mózgów. Podział dzieci na grupy. Uczniowie na kartkach zapisują, jakie są obowiązki dyżurnego.
Układanie i zapisywanie zdań o pracy dyżurnego. Zwrócenie uwagi na znaki przestankowe - - K. 16 ćw. 2, 3.
Ustalenie cech dobrego dyżurnego - K. 17. ćw. 1, 2.
Znaki przestankowe w zdaniu: wykrzyknik, kropka i znak zapytania.
Przepisanie do zeszytu z utworu po jednym zdaniu zakończonym na: „.”, „!” i „?”.
Wpisanie znaków przestankowych w zdanie - K. 17. ćw. 3.
Uzupełnienie kart pracy danych przez nauczyciela.
Projektowanie kącika przyrodniczego - K. 17, ćw. 4, 5.
Zadanie domowe - K. 17 ćw. 6.
MATEMATYKA
Rachunek pamięciowy. Nauczyciel podaje treść zadania, a zadaniem dzieci jest to w pamięci rozwiązać.
Porównywanie liczb. Uczniowie siedzą na dywanie. Nauczyciel układa kartoniki z liczbami, a zadaniem dzieci jest wstawić odpowiedni kartonik: =, < lub >.
Utrwalenie dziesiątek i jedności na patyczkach i pieniążkach.
Uzupełnienie K.M. 12, ćw. 1, 2, 3, 4, 5, 6 i 7.
Podsumowanie dnia i samoocena.