KONSPEKT
Temat zajęć: Być asertywnym
Osoby prowadzące: Karolina
Data: 11.01.2010
Cele zajęć
ogólny: Kształtowanie postaw asertywnych.
szczegółowe:
- odróżnianie zachowań asertywnych od agresywnych i uległych
- rozpoznawanie zachowań asertywnych
- ćwiczenie umiejętności bycia asertywnym.
- wskazuje rozwiązania określonej sytuacji problemowej,
- słucha uważnie innych i potrafi ocenić wypowiedź innych
- współpracuje w grupie
Miejsce i czas:
Miejsce w którym odbędą się zajęcia do sala w Ośrodku
Czas 90 minut
Formy pracy: grupowa jednolita
Metody pracy:
oparte na słowie - praca z tekstem
oparte na działaniu - psychodrama
oparte na obserwacji
Środki dydaktyczne:
- Teksty - opisy sytuacji
- Scenariusze scenek
- Karta rozpoznawania zachowań asertywnych, uległych i agresywnych.
- Prezentacja PowerPoint,
- Kartki, flamastry
- materiały
Charakterystyka grupy:
Grupa liczy 5 osób w wieku 18-24 lat.
Katarzyna lat 18, niepełnosprawna intelektualnie w stopniu umiarkowanym, słaba motywacja, potrzebuje ciągłej uwagi-pozytywnych wzmocnień.
Kazimierz lat 20, niepełnosprawny w stopniu znacznym, słaba komunikacja lubi pracować w grupie, chętnie pomaga innym.
Bernadeta lat 20, niepełnosprawna w stopniu lekkim, niedowład lewej ręki, porusza się na wózku.
Marian, lat 24, słaba komunikacja- posługuje się książką komunikacyjną, mówi niewyraźnie pojedyncze słowa, niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym, niska sprawność dłoni, słaba koordynacja wzrokowo-ruchowa.
Andrzej lat 22, niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym, pozytywnie nastawiony do pracy, niedowład prawej dłoni.
Przebieg zajęć:
1. Zajęcia wstępne:
a. powitanie - pogadanka. Co Cię dzisiaj miłego spotkało?
Uczestnicy określają swoje samopoczucie w skali od 1 do 10.
b. zajęcia porządkowe- wietrzenie sali, zajęcie swoich miejsc
c. wzbudzenie zainteresowania: Pytamy warsztatowiczów czy wiedzą co to znaczy asertywność, uległość, agresywność.
Ćwiczenie - agresja, asertywność, uległość.
Prowadzący pisze na tablicy trzy pojęcia: agresja, asertywność, uległość. Następnie daje warsztatowiczom do odczytania opisy trzech sytuacji
1). Trenerki proszą skomentowanie tych sytuacji oraz pomaga nazwać zaprezentowane w nich postawy (Karta nr 1):
SYTUACJA 1 - zachowanie uległe; można było grzecznie przeprosić siostrę i powiedzieć, że
pomoże się jej później.
SYTUACJA 2 - zachowanie agresywne; osoba proszona o pomoc zachowała się niegrzecznie i zlekceważyła prośbę kolegi.
SYTUACJA 3 - zachowanie asertywne; osoba, od której pożyczono kasetę z filmem wyjaśniła, co czuje oraz stanowczo poprosiła o jej zwrot. Przy tym nie była niegrzeczna.
Karta pracy nr 1.
SYTUACJA 1
Młodsza siostra prosi cię, abyś pomógł jej odrobić zadanie domowe z matematyki. Ty akurat wychodzisz na spotkanie z kolegą. Odpowiadasz jej:
- No dobrze, wychodzę z domu, ale………….
SYTUACJA 2
Kolega z warsztatów ma pewien problem i prosi cię o radę. Odpowiadasz:
- Skąd mam wiedzieć, jak ci pomóc? To jest twoja sprawa, daj mi spokój!
SYTUACJA 3
Trzy tygodnie temu pożyczyłeś koledze kasetę ze swoim ulubionym filmem i do tej pory ci jej nie oddał, chociaż obiecał zwrócić po tygodniu. Dzwonisz do niego i mówisz:
- Przykro mi, że do tej pory nie oddałeś mi kasety. Czy możesz mi ja zwrócić jutro, bo ja też chętnie ja obejrzę?
2. Przystąpienie do pracy
a. zajęcia organizacyjne
usadzenie grupy w kole na podłodze
b. zajęcia właściwe
miniwykład, pogadanka tłumaczenie pojęć
I ULEGŁOŚĆ - postawa charakteryzująca się uznawaniem praw innych osób i lekceważeniem praw własnych. Nie uwzględniamy więc swoich potrzeb, poglądów, odczuć.
Ulegamy, bo chcemy być grzeczni, uniknąć konfliktów, boimy się relacji innych
ludzi. Pozwalamy jednak, by nas lekceważono. Jesteśmy często nieuczciwi w
stosunku do samych siebie, a to obniża naszą samoocenę.
Przekaz brzmi: Liczą się swoje myśli, odczucia i potrzeby i nie ważne, czego chcę ja.
II AGRESJA - postawa charakteryzująca się uwzględnieniem praw własnych przy jednoczesnym lekceważeniu praw innych ludzi. Charakterystyczna jest tu postawa dominacji.
Jesteśmy agresywni, bo chcemy zwrócić na siebie uwagę, zademonstrować swoją
władze, wyładować złość. Nasza samoocena rośnie, ale otoczenie może nas
odrzucić.
Przekaz brzmi: Liczą się swoje myśli, odczucia i potrzeby i nie ważne, czego ty potrzebujesz.
III ASERTYWNOŚĆ - polega na bronieniu własnych praw, przy jednoczesnym uznawaniu praw innych osób. Ludzie asertywni potrafią powiedzieć „nie” bez wyrzutów
sumienia i złości. Asertywność to bardzo przydatna umiejętność, dzięki której możemy otwarcie wyrażać siebie, nie raniąc przy tym innych. Wzmacniamy poczucie własnej wartości, mamy szacunek dla siebie i innych. Otoczenie może nas jednak krytykować za to, że odważnie wyrażamy swe odczucia.
Przekaz brzmi: Ja to widzę w ten sposób, ale chciałbym wiedzieć, co ty o tym sadzisz.
Może uda nam się znaleźć wspólne rozwiązanie.
Podsumowanie I części zajęć Prezentacja Power Point o ASERTYWNOŚĆI.
Druga część zajęć właściwych to psychodrama
Psychodrama.
Terapeuta dzieli grupę na zespoły. Każdy zespól ma do odegrania zaproponowaną scenkę. Terapeuta sugeruje przy tym, iż każdą ze scenek ma charakteryzować asertywny sposób zachowania
(KARTA PRACY 3).
Po odegraniu scenek terapeuta podaje pytania typu:
- Czy to na pewno były zachowania asertywne (a nie agresywne, czy uległe)?
- Czy łatwo być asertywnym?, itd.
KARTA PRACY 3
Scenka 1
Jesteś u koleżanki. Jest późno i musisz szybko wrócić do domu. Brat koleżanki proponuje, że cię zawiezie. Ty jednak wyczuwasz od niego zapach alkoholu. Odmów w sposób asertywny.
Scenka 2
Twoja klasa idzie na wagary. Jesteś wśród osób, które chcą zostać w szkole. Spróbuj się zachować w sposób asertywny.
Scenka 3
Jesteś z grupą przyjaciół. Zbliża się do was dziewczyna z twojej grupy warsztatowej. Jeden z kolegów zaczyna ją niegrzecznie zaczepiać. Przekonaj go w sposób asertywny, by przestał.
Podsumowanie zajęć poprzez wspólne wykonanie plakatu z asertywnymi hasłami.
3. Zajęcia końcowe
sprzątniecie sali
wyrażenie zadowolenia za aktywny udział w zajęciach
-wieszamy plakat asertywnymi hasłami
pożegnanie = mówimy sobie coś miłego.