SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z EDUKACJI EKOLOGICZNEJ (treści z programu dydaktyczno-wychowawczego z zakresu edukacji prozdrowotnej z elementami edukacji ekologicznej)
Temat: POMAGAMY PTAKOM PRZETRWAĆ ZIMĘ
Obszar edukacyjny: VIII - Ja i przyroda
Treści programowe: Poszerzanie wiadomości dotyczących zwierząt
Cel ogólny: Kształtowanie przyjaznego stosunku do zwierząt. Uświadamianie konieczności niesienia pomocy ptakom w okresie zimy.
Cele szczegółowe:
Dziecko powinno:
Mieć świadomość trudnej sytuacji ptaków w okresie zimy;
Znać sposoby pomagania ptakom;
Wiedzieć jak wygląda karmnik;
Próbować wypowiadać się na dany temat;
Odtwarzać treści piosenki za pomocą ruchu;
Prawidłowo stosować określenia dotyczące położenia w przestrzeni względem przedmiotów (na, obok);
Prawidłowo reagować na polecenia słowne i dźwiękowe;
Umiejętnie stosować klej, dbać o estetykę pracy;
Współpracować z Rodzicem;
Metoda:
słowna - wiersz, rozmowa;
czynna - zadań stawianych dziecku;
percepcyjna - pokaz, oparta na bezpośrednim spostrzeganiu;
Forma:
zespołowa i indywidualna;
Pomoce:
Wiersz W. Domeradzkiego „Ptaki i dzieci”, ilustracja dopasowana do treści wiersza, piosenka na CD „Wróbelki zimą”, krążki, ziarna: pszenicy, kukurydzy, kaszy, słonecznika, okruchy chleba, gotowe szablony karmników, ptaków, klej, kolorowe kartki.
PRZEBIEG ZAJĘCIA
Powitanie gości.
Słuchanie wiersza W. Domeradzkiego „Ptaki i dzieci”:
Śnieg zasypał pola, lasy.
Dokąd lecą głodne ptaki?
Kto je karmi po zamieci?
Kto?
Wiadomo, małe dzieci.
O, już biegną dwie dziewczynki.
Rozsypały okruszynki.
Zjadły ptaszki chlebek biały.
Ćwir, ćwir - pięknie dziękowały.
W trakcie słuchania wiersza, dzieci obserwują ilustrację tematycznie związaną z treścią tegoż tekstu. Zachęcanie dzieci do wypowiadania się ,odpowiadania na pytania nauczycielki:
- dlaczego ptaki są głodne?
- kto nakarmi głodne ptaki?
- co zjadły ptaki?
- jak nazywa się domek, w którym mogą jeść ptaki?
(karmnik)
Zabawa inscenizowana przy piosence „Wróbelki zimą” - interpretacja ruchem i gestem treści piosenki:
Ćwir, ćwir, ćwir, zima biała, (dz. kładą dłonie na ramionach, tworząc skrzydełka,
powtarzają za n-lką „ćwir, ćwir, ćwir”)
podwóreczko zasypała. (dz. unoszą ręce nad głowę i wolno opuszczają w dół)
W białym puchu cała ziemia, (przebierają szybko palcami i naśladują sypanie
płatków śniegu)
nic nie widać do jedzenia, (kiwają palcem na „nie”)
ćwir, ćwir, ćwir, do jedzenia. (dz. tworzą skrzydełka, jak wyżej)
Ćwir, ćwir, ćwir, na podwórko, (jak powyżej)
wyglądamy z gniazdka dziurką. (dz. tworzą z rąk „lornetkę”)
Czy na ziemię dla wróbelków,
nie wysypią kartofelków,
ćwir, ćwir, ćwir, kartofelków. (jak na początku)
Nauczycielka tłumaczy dzieciom, dlaczego należy karmić ptaki zimą. Pokazuje na spodeczkach różne ziarna (pszenicy, słonecznika, kukurydzy, kaszy, okruchy chleba), którymi można dokarmiać ptaki w karmniku.
Dzieci siedzą w półkolu przed nauczycielką, która pokazuje sylwetę karmnika i ptaków. Nauczycielka tak manipuluje sylwetami ptaków, aby dzieci mogły wykazać się umiejętnością prawidłowego zastosowania określeń położenia ptaków w przestrzeni względem karmnika (na, obok).
Nauczycielka zapoznaje dzieci ze sposobem wykonania pracy plastycznej (wspólnie z Rodzicem), rozdaje każdemu dziecku gotowe sylwety karmników i ptaków (na każdym stoliku stoją spodki z ziarnami).
Dziecko wspólnie z Rodzicem wykonuje pracę plastyczną (zwrócenie uwagi na estetykę pracy). Dzieci próbują określać położenie ptaków (na karmniku, obok karmnika). Przyklejanie ziaren dla ptaków. Omówienie prac (pochwała).
Mycie rąk w łazience (wdrażanie do wycierania rąk we własny ręcznik).
Zabawa ruchowa „Głodne ptaszki” - nauczycielka rozkłada na podłodze krążki (karmniki). Dzieci poruszają się swobodnie po sali w rytm tamburyna. Podczas przerwy, przykucają przy karmnikach i czubkami palców, naśladują „dziobanie ziaren”. Zabawa powtarzana jest kilka razy.
10. Zachęcanie dzieci, aby wraz z Rodzicami pamiętali o ptakach zimą.
11. Pożegnanie gości.