Scenariusz lekcji matematyki w klasie V
TEMAT: Wiem czego nie wiem o ułamkach dziesiętnych.
CELE:
OGÓLNY: powtórzenie i ocenienie podstawowych umiejętności i wiadomości o ułamkach dziesiętnych
OPERACYJNE:
Uczeń zna - sposoby zapisywania ułamka dziesiętnego:
Przy użyciu kreski ułamkowej
W postaci dziesiętnej ( bez użycia kreski ułamkowej ).
Uczeń rozumie - pojęcie ułamka dziesiętnego jako szczególny przypadek
ułamka zwykłego
Uczeń wie -jakie ma praktyczne zastosowanie ułamek dziesiętny
( zapisywanie wyrażenia dwumianowego za pomocą ułamka
dziesiętnego)
Uczeń umie - zapisać ułamek dziesiętny w postaci dziesiętnej i na odwrót,
odczytywać ułamek dziesiętny, porównywać ułamki dziesiętne,
zapisać wyrażenie dwumianowe w postaci ułamka dziesiętnego.
WYCHOWAWCZY: kształcenie wiary we własne siły, wdrażanie do samodzielności i samokontroli oraz kształcenie pracy w grupach.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Plansze z podstawowymi wiadomościami o ułamkach dziesiętnych (załącznik: 1,2,3,4,5)
Kartka z zadaniami do samodzielnego rozwiązania (załącznik nr 6)
Kartoniki z wypisanymi na nich ułamkami dziesiętnymi (załącznik nr 7)
Kartka z kartkówką (załącznik nr 8)
Kartka z zadaniem domowym (załącznik nr 9).
METODA PRACY:
Powtórzeniowa
Aktywizująca - dramy
Diagnozująca.
FORMA PRACY :
Praca z całym zespołem klasowym
Elementy pracy w grupach
Elementy pracy samodzielnej.
PRZEBIEG LEKCJI:
Podaję temat lekcji oraz umieszczam na tablicy pięć planszy (załączniki nr 1,2,3,4,5), a następnie uczniowie zdolni (wyznaczeni do tej roli na poprzedniej lekcji) przypominają i omawiają znajdujące się na nich wiadomości i umiejętności: pojęcie ułamka dziesiętnego (załącznik nr 1), jego sposoby zapisu (załącznik nr 2), praktyczne zastosowanie ułamków dziesiętnych - zapisywanie za ich pomocą wyrażeń dwumianowanych (załącznik nr 3), rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych (załącznik nr 4), porównywanie ułamków dziesiętnych (załącznik nr 5).
Po tym krótkim przypomnieniu rozdaje kartki z dwoma zadaniami (załącznik nr 6) do samodzielnego rozwiązania, które później sprawdzamy.
Następnie przystępujemy do krótkiej zabawy- dramy, która polega na odczytywaniu i porównywaniu ułamków dziesiętnych (załącznik nr 7) :
1 drama - proszę uczniów z rzędu pod oknem o wystąpienie na środek i wręczam każdemu jedną z kartek z wypisanym na niej ułamkiem ( od tej chwili są to dzieci-liczby). Proszę teraz niektórych z nich, aby nam się przedstawili, jaką są liczbą. Pozostałe dzieci-liczby odczytują uczniowie siedzący w ławkach.
2 drama - proszę uczniów z rzędu środkowego o wystąpienie na środek i wręczam każdemu jedną kartkę z ułamkiem dziesiętnym i proszę ich o ustawienie się w porządku rosnącym. Po zgłoszeniu wykonania polecenia reszta klasy ocenia poprawność wykonania zadania.
3 drama - tym razem proszę uczniów z rzędu pod ścianą o wystąpienie na środek klasy, wręczam każdemu jedną kartkę z wypisanym na niej ułamkiem dziesiętnym i polecam, aby dzieci-liczby ustawiły się w porządku malejącym. Pozostała część klasy ocenia wykonanie polecenia.
Ostatnim etapem lekcji - jako podsumowanie - jest kartkówka, którą uczniowie otrzymują na kartkach (załącznik nr 8). Uczniowie pracują indywidualnie. O efektach swojej pracy zostaną poinformowani na najbliższej lekcji matematyki.
Zadanie domowe: zadanie na kartce (załącznik nr 9).
Opracowała
mgr Elżbieta Maciejasz
Załącznik nr 1.
Plansza
Spośród wszystkich ułamków wyróżniamy takie, których mianownikami są liczby : 10,100,1000,..... itd.
Załącznik nr 2.
Plansza
1/10; 7/10; 13/10; 21/100; 2/1000; 58/10000
Ułamki takie nazywamy ułamkami dziesiętnymi. Można zapisać je również bez użycia kreski ułamkowej w tzw. postaci dziesiętnej. Wówczas przecinek oddziela całości od części całości.
1/10= 0,1; 7/10=0,7; 13/10=1,3; 21/100=0,21; 2/1000=0,002;
58/10000=0,0058.
Załącznik nr 3.
Plansza
Ułamki dziesiętne zapisane w postaci dziesiętnej mają duże znaczenie praktyczne. Za ich pomocą przedstawia się powszechnie wyrażenia dwumianowane:
np.
3 zł 25 gr = 3,25 zł
1 kg 80 dag = 1,80 kg
2 cm 5mm = 2,5 cm
Załącznik nr 4.
Plansza
Ułamek dziesiętny rozszerzamy dopisując zera za ostatnią cyfrą ułamka. Zero dopisane po ostatniej cyfrze z prawej strony ułamka nie zmienia jego wartości.
zapisane w postaci dziesiętnej
0,3 = 0,30 = 0,300
zapisane w postaci dziesiętnej
0,300= 0,30= 0,3.
Załącznik nr 5.
Plansza
Aby porównać liczby dziesiętne wystarczy porównać całości obu liczb, a nastepnie kolejno poszczególne cyfry : części dziesiętnych, części setnych .... np. Np.:
12,809 12,811 12=12 -cyfry całości obu liczb
8=8 -cyfra części dziesiętnych
0<1 - cyfra części setnych
a więc 12,80 < 12,81
a zatem 12,809 < 12,811
Załącznik nr 6.
ZAD.1 Zapisz w postaci dziesiętnej :
a/
=....... b/
=......... c/ dwie całe trzy tysiączne =............
d/
=......... e/ trzy całe osiemnaście setnych =............. f/
=...... .
ZAD.2. Uzupełnij wpisując odpowiednie ułamki dziesiętne.
a) 4 dm 2 mm =............dm
b) 1 kg 5g =............kg
c) 2 zł 56 gr =.............zł
*d) 2 godz. 15 min =.............godz.
Załącznik nr 7.
Kartki - drama 1.
0,7; 0,375; 2,02; 2,65; 3,007; 4,6; 4,0029; 5,104; 100,035.
Kartki - drama 2
0,3; 0,375; 0,50; 0,75; 0,80; 0,935
Kartki - drama 3
2,65; 2,70; 2,72; 3,08; 3,12; 3,009
Załącznik nr 8.
GRUPA I imię i nazwisko
Na podstawie podanych w tabelce danych wykonaj następujące polecenia :
Największe miasta świata |
Ludność w mln. mieszkańców |
Meksyk |
16,754 |
Londyn |
7,132 |
Paryż |
|
Moskwa |
8,599 |
Nowy Jork |
osiem całych siedemset pięćdziesiąt jeden tysiącznych |
Berlin |
3,9 |
Madryt |
4,935 |
Waszyngton |
cztery całe pięćdziesiąt pięć setnych |
Warszawa |
1,619 |
Rzym |
3,891 |
Tokio |
11,73 |
Zapisz w postaci dziesiętnej liczbę ludności Paryża i Nowego Jorku
...............................................................................................................................................
Zapisz słownie liczbę ludności Warszawy,
................................................................................................................................................
Zapisz w postaci ułamka zwykłego liczbę ludności Berlina,
...............................................................................................................................................
Uszereguj w kolejności malejącej pod względem liczby mieszkańców następujące miasta : Berlin, Rzym, Warszawa, Meksyk, Nowy Jork, Paryż
.................................................................................................................................................
ZADANIE DODATKOWE :
Symbolami i oznaczono pewne cyfry różne od 0. Wiedząc, że
, i , , to pewne ułamki dziesiętne oraz, że
, * , wpisz między liczby i odpowiedni znak * , * albo *
GRUPA II imię i nazwisko
Na podstawie podanych w tabelce danych wykonaj następujące polecenia :
Największe miasta świata |
Ludność w mln. mieszkańców |
Meksyk |
16,754 |
Londyn |
siedem całych sto trzydzieści dwie tysiączne |
Paryż |
9,35 |
Moskwa |
8,599 |
Nowy Jork |
8,751 |
Berlin |
3,9 |
Madryt |
4,935 |
Waszyngton |
cztery całe pięćdziesiąt pięć setnych |
Warszawa |
|
Rzym |
3,891 |
Tokio |
11,73 |
Zapisz w postaci dziesiętnej liczbę ludności Warszawy i Waszyngtonu
...............................................................................................................................................
Zapisz słownie liczbę ludności Rzymu
................................................................................................................................................
Zapisz w postaci ułamka zwykłego liczbę ludności Nowego Jorku,
...............................................................................................................................................
Uszereguj w kolejności rosnącej pod względem liczby mieszkańców następujące miasta : Rzym, Moskwa, Londyn, Waszyngton, Tokio, Paryż.
.................................................................................................................................................
ZADANIE DODATKOWE :
Symbolami i oznaczono pewne cyfry różne od 0. Wiedząc, że
, i , to pewne ułamki dziesiętne oraz, że
, * , wpisz między liczby i odpowiedni znak * , * albo *
Załącznik nr 9.
ZADANIE DOMOWE
Na podstawie podanych w tabelce danych wykonaj następujące polecenia :
Lądy i oceany |
Powierzchnia |
|
w mln km2 |
Ziemia ogółem |
510,20 |
Lądy |
|
Europa |
10,51 |
Azja |
czterdzieści cztery całe cztery dziesiąte |
Afryka |
30,29 |
Ameryka Południowa |
24,2 |
Ameryka Północna |
17,842 |
Australia i Oceania |
|
Antarktyda |
13,358 |
Oceany |
|
Spokojny ( Wielki, Pacyfik ) |
179,75 |
Indyjski |
74,85 |
Atlantycki |
106,5 |
Zapisz w postaci dziesiętnej powierzchnię Azji oraz powierzchnię Australii i Oceanii.
Zapisz w postaci ułamka zwykłego powierzchnię Oceanu Atlantyckiego.
Zapisz słownie powierzchnię Ameryki Południowej.
Ustaw w kolejności rosnącej powierzchnię lądów, a w kolejności malejącej powierzchnię oceanów.
Opracowała
mgr Elżbieta Maciejasz
6