SZKOŁA PODSTAWOWA
W JAWORZNI
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I
Prowadząca:
mgr Zofia Porzuczek
Jaworznia 1 czerwca 2001r.
BLOK TEMATYCZNY: W PRZYJAŹNI Z PRZYRODĄ.
Temat zajęć: MIESZKAŃCY ŁĄKI.
Cel zajęć: rozpoznawanie i nazywanie roślin oraz zwierząt żyjących na łące
z uwzględnieniem ich cech charakterystycznych.
Cele operacyjne:
Uczeń:
przedstawia informacje zebrane podczas wycieczki na łąkę,
wskazuje organizmy roślinne i zwierzęce typowe dla łąki (motyl, biedronka, zając, kret, bocian, czajka, koniczyna),
wyróżnia cechy charakterystyczne wyodrębnionych ssaków, owadów i ptaków,
wypowiada się zdaniem na temat stworzonej ilustracji przedstawiającej mieszkańców łąki,
rozwiązuje problemy dotyczące życia na łące zawarte w karcie pracy, uzupełnia tekst brakującymi wyrażeniami,
wykonuje obliczenia matematyczne poprzez symulację (liczmany, karta pracy),
potrafi stworzyć plastyczny obraz łąki z zastosowaniem techniki collage,
aktywnie słucha wypowiedzi innych,
czuje się odpowiedzialny za efekt pracy w grupie i umie współdziałać z jej członkami,
dostrzega wpływ czynności swoich i innych na stan środowiska oraz wyjaśni potrzebę jego ochrony.
Metody wspierania edukacyjnego:
podająca (wyjaśnienie, praca z tekstem, rozmowa kierowana),
problemowa ( mapa mentalna),
praktycznego działania,
ekspresja twórcza: plastyczna i ruchowa,
eksponująca,
Formy aktywności ucznia:
zbiorowa,
grupowa,
indywidualna jednolita i zróżnicowana,
Środki dydaktyczne:
kaseta magnetofonowa z utworem muzycznym „Lot trzmiela”- M. Rimski- Korsakow ,
kaseta magnetowidowa z filmem pt. „Na łące”,
ilustracja łąki do demonstracji,
tekst wiersza pt. „Motyle znad łąki” - podręcznik „Wesoła szkoła”,
rysunki roślin i zwierząt łąkowych,
słownictwo do nazwania grup roślin i zwierząt,
albumy, czasopisma przyrodnicze, ilustracje roślin i zwierząt łąkowych, teksty zagadek,
karty pracy w dwóch wersjach ze zróżnicowanym poziomem pracy,
liczmany, matematyczna karta pracy,
różnorodne materiały potrzebne do wykonania plastycznego obrazu łąki (ścinki tkanin, papier kolorowy, bibuła, kredki świecowe),
tekst opowiadania pt. „Na łące”,
plansza ewaluacyjna- „ Barometr nastroju”, kolorowe karteczki dla każdego dziecka.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I. WYTWORZENIE SYTUACJI INSPIRUJĄCEJ OKREŚLONY
RODZAJ AKTYWNOŚCI UCZNIÓW
Wysłuchanie utworu muzycznego „Lot trzmiela” (dzieci zamykają oczy i próbują wyobrazić sobie to, co sugeruje im muzyka).
II. OKREŚLENIE PRZEDMIOTU AKTYWNOŚCI UCZNIÓW
Wypowiedzi na temat wysłuchanego utworu (uczniowie wyobrazili sobie łąkę i fruwające owady).
Uświadomienie dzieciom celu dzisiejszych zajęć - Jakie rośliny i zwierzęta są mieszkańcami łąki?
III. WIELOKIERUNKOWA DZIAŁALNOŚĆ EDUKACYJNA
Projekcja filmu pt. „Na łące”, oglądanie ilustracji przedstawiającej łąkę. Porównanie spostrzeżeń z tym, co widziały na wycieczce, a czego nie udało się im zauważyć.
Wysłuchanie czytanego przez nauczyciela tekstu pt. „Motyle znad łąki” (załącznik nr 1) - analiza wiersza.
Wybieranie przez dzieci spośród ilustracji przedstawiających rośliny i zwierzęta tych, które występują na łące.
Przyporządkowanie nazwie: ssaki, ptaki, owady, rośliny odpowiednich ilustracji.
Uświadomienie sobie przez dzieci cech charakterystycznych owadów, ptaków i ssaków.
Zbieranie dodatkowych informacji o wybranych zwierzętach i roślinach. Tworzenie mapy mentalnej z ilustracji i napisanych informacji - praca w grupach.
Prezentacja zadań przez poszczególne grupy (po zawieszeniu mapy na tablicy, grupowy omawia ją, po wcześniejszym odczytaniu zagadki o wybranej roślinie, zwierzęciu; inni członkowie grupy w razie potrzeby uzupełniają wypowiedź grupowego) - załącznik nr 2.
Wykorzystanie zgromadzonych informacji przy uzupełnianiu tekstu z lukami ( praca zróżnicowana):
I poziom - uzupełnia luki w zdaniach, samodzielnie wpisując brakujące wyrazy,
II poziom - uzupełnia luki w zdaniach, wykorzystując wyrazy pomocnicze, umieszczone pod tekstem - karta pracy (załącznik nr 3).
Przerwa rekreacyjna.
Zabawa dydaktyczna - dzieci wcielają się w motyle. „Fruwając” po łące siadają na kwiatkach według określonych warunków (np. na 2 kwiatkach po równo, na 3, na 6). Układanie działań matematycznych do zaistniałych sytuacji.
Ćwiczenia z wykorzystaniem matematycznej karty pracy (symulacja na konkretach, zapisanie pod odpowiednim rysunkiem formuły matematycznej) - karta pracy (załącznik nr 4).
Tworzenie plastycznego obrazu łąki (uczniowie techniką collage wykonują różne elementy łąki i przypinają je na kartonie).
Omówienie wykonanej pracy.
Odczytanie przez nauczyciela tekstu pt. „Na łące”, oraz apelu Sobieradzika do dzieci (załącznik nr 5 i 6).
IV. PODSUMOWANIE, EWALUACJA ZAJĘĆ
Podjęcie decyzji przez dziecko, która część zajęć była najciekawsza - (umieszczenie w odpowiedniej rubryce tabeli „barometru nastroju” kolorowego kartonika). Ocena własnej aktywności na zajęciach. Wyłonienie najciekawszej części zajęć, wyciągnięcie wniosków na przyszłość - załącznik nr 7.
V. OCENIANIE EFEKTÓW PRACY UCZNIÓW
Wyróżnienie aktywnych uczniów, pochwała słowna.
VI. KOMENTARZ METODYCZNY
Po opracowaniu bloku tematycznego „W przyjaźni z przyrodą”, uczniowie powinni zdobyć szereg umiejętności i wiadomości. Przede wszystkim chodzi tu o zrozumienie takich pojęć jak: przyroda , łąka i jej mieszkańcy. Dostrzeganie charakterystycznych cech owadów, ptaków i ssaków. Kształtowanie prawidłowej postawy wobec przyrody. Przedstawiania w sposób słowny, plastyczny i ruchowy swoich spostrzeżeń i odczuć. Rozwijanie umiejętności rozwiązywania zadań tekstowych metodą symulacji oraz mnożenia i dzielenia w zakresie 25. Cele te osiągnięte zostaną poprzez metody i formy pracy z wykorzystaniem ciekawych i urozmaiconych środków dydaktycznych.
Załącznik nr 1.
Karolina Kusek
„Motyle znad łąki”
Ach, co to,
ach, co to za balet?
Ach kto to
tak tańczy wspaniale?
To tańczą
motyle znad łąki,
a każdy
ma skrzydła z koronki.
Wirują nad nami
z bosymi nóżkami,
a łąka się śmieje
wszystkimi kwiatami!
Wirują nad nami
jak chmura tęczowa
i słońce
za chmurę motyli się chowa!
Załącznik nr 2
Zagadki:
W kropki mam spódnicę,
chętnie zjadam mszyce.
Mam długie uszy
i zwinnie skaczę,
zmykam przez pole,
gdy psa zobaczę.
Powrócił do nas z dalekiej strony.
Ma długie nogi i dziób czerwony.
Są żółte jak kaczuszki.
Myślicie, że mają nóżki?
Nie! One wczesną wiosną,
na mokrej łące rosną.
Załącznik nr 3
Karta pracy - poziom I.
Łąka to miejsce, w którym można zaobserwować życie roślin i zwierząt. Rosną na niej ................................, ................................... , ....................................... i ............................................. .
Jest również domem dla wielu zwierząt. Żyją tu ........................, ................................. , ............................................. .
Można również zobaczyć ptaki takie jak: ........................................., ...................................... lub ......................................... .
Nad kolorowymi kwiatami fruwają ......................................... , ....................................... i .................................................... .
Karta pracy - poziom II.
Łąka to miejsce, w którym można zaobserwować życie roślin i zwierząt. Rosną na niej kaczeńce, ....................................... , koniczyna i ............................................. .
Jest również domem dla wielu zwierząt. Żyją tu krety, ................................. , myszy.
Można również zobaczyć ptaki takie jak: bociany, ...................................... lub kuropatwy.
Nad kolorowymi kwiatami fruwają biedronki, ....................................... i .................................................... .
Wyrazy pomocnicze:
stokrotki, maki, zające, czajki, motyle, pszczoły.
Załącznik nr 4
Uzupełnij zapis pod rysunkami:
3 + 3 = .....
2 * ..... = .....
..... + ..... + ..... = 12
...... * 4 = 12
...... + ...... + ...... + ...... = .......
....... * ....... = ........
Załącznik nr 5
„Na łące”
Biały, zgrabny bocian stoi na smukłych nóżkach, rozgląda się wokół siebie i powiada.
- Jak tu pięknie na tej łące, zewsząd przebija się do góry młoda trawa, połyskują żółte główki kaczeńca.
Nagle spogląda przerażonymi ślepkami.
- Co tu się dzieje?! Patrzy, idą dzieci i śpiewają głośno, tak głośno, że aż żaba schowała się w głąb trawy, kret uciekł do swojej nory, a stokrotki zatrzepotały białymi kropkami. Znam ja was, znam krzykacze - rozmyśla smutno bocian. Nie dacie nam dzisiaj spokoju aż do wieczora. A dzieci zatrzymały się i rozejrzały się wokół siebie. Zobaczymy, co to dalej będzie - pomyślał motyl. Ja tam im nie wierzę. Teraz na pewno będą zrywać kwiaty i płoszyć zwierzęta - martwi się żaba. A dzieci przyglądają się i rozmawiają.
- Patrz, to jest stokrotka.
- A to koniczynka.
- Widzisz motylka? O tam, wysoko lata. Zobacz jaki śliczny.
A te kwiatki jak się nazywają. Nie wiesz, to przecież kaczeńce. Jest już późno musimy już wracać do domu - krzyczy Hania. Cicho, cicho wypłoszyłaś bociana.
Załącznik nr 6
Apel Sobieradzika do dzieci.
„Nie łap motyli, biedronek, koników polnych i innych zwierząt.
Nie zrywaj kwiatów rosnących na łące.
Daj im spokojnie żyć! Są takie piękne!”
Załącznik nr 7
Oglądanie filmu i ilustracji. |
Zbieranie informacji o zwierzętach i roślinach łąkowych. |
Zabawa matematyczna. |
Tworzenie plastycznego obrazu łąki. |
|
|
|
|