Konspekty PowtVrzenie klasa V i Nieznany

Hospitujący: Pan Marcin Włodara

Hospitowany: Izabela Szymańska

Szkoła: Szkoła Podstawowa nr 2 w Lubiczu Górnym.

K O N S P E K T


Temat: Powtórzenie wiadomości.


I. Założenia metodyczne:

1. Cele kształcące:


POZIOM 1

Kategoria A - Zapamiętanie wiadomości

Uczeń zna, wie, pamięta:

Pojęcia: pismo alfabetyczne, obrazkowe, piktogramy, pismo klinowe, rylec, hieroglify,Arka Przymierza, dziesięć przykazań, Tora, Biblia, Macedończycy, Persowie, Sumerowie, Żydzi, Izrael, monoteizm, politeizm, wielobóstwo, Stary Testament, piramidy, kapłani, armia, rzemieślnicy, chlop, faraon, despotyzm, Egipt, Nil, pismo, cywilizacje, zikkurat, Mezopotamia.

Postaci: Re, Izyda, Ozyrys, Jahwe, Abraham, Mojżesz, Dawid, Goliat, Salomon.

Daty: 1030 p. n. e. , 3000 p. n. e.

Fakty: powstanie królestwa Izrael, pierwsze zachowane napisy.


Kategoria B – Rozumienie wiadomości

Uczeń rozumie:


POZIOM 2

Kategoria C – Zastosowanie wiadomości w sytuacjach typowych

Uczeń potrafi:



POZIOM 3

Kategoria E, F – postawy, system wartości.

Uczeń dostrzega, ma świadomość, rozumie:



2. Metody:


3. Środki dydaktyczne:

Błaut Michał, Moja historia. Podręcznik do historii i społeczeństwa dla klasy piątej szkoły podstawowej, Straszyn 2009, s. 12- 27.

Moja historia. Zeszyt ucznia do przedmiotu „historia i społeczeństwo” dla klasy piątej szkoły podstawowej, Straszyn 2009, s. 20- 21.

4. Formy:

indywidualna, zbiorowa.


5. Zasady nauczania:

świadome uczestnictwo w lekcji.


Ogniwa

Czas

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Uwagi

1.

Porządkowo-

organizacyjne



Przywitanie z uczniami, sprawdzenie obecności, wpisanie nieprzygotowań.

Uczniowie siadają na swoich miejscach i odpowiadają podczas sprawdzania listy obecności.


2.

Rekapitulacja wtórna



Proszę do odpowiedzi dwóch uczniów (po kolei) z ćwiczeniami.


Po co powstało pismo?








Jakie rodzaje pisma poznałeś na ostatniej lekcji?




Jak nazywamy znaki pisma obrazkowego?


Czego używali Egipcjanie do tworzenia hieroglifów?



Czy dziś również używamy piktogramów? Gdzie?





Do zapisywania różnych rzeczy, mogli przekazać tak swoje myśli, uczucia, nie wszystko mogli zapamiętać, do przekazania informacji.



Pismo obrazkowe, klinowe, hieroglify, alfabetyczne.



Piktogramami.




Papirusu, pędzelka, tuszu, kamienia.



Tak- na lotniskach, w sklepach, na znakach drogowych.




3.

Nawiązanie



Na poprzedniej lekcji omówiliśmy ostatni już temat z działu dotyczącego pierwszych cywilizacji. Niedługo czeka Was z tego sprawdzian, dlatego dziś powtórzymy sobie to, czego uczyliście się od początku roku.



4.

Wprowadzenie

nowego

materiału










Pytania:

Gdzie leżała Mezopotamia?



A Egipt?



Dlaczego te wielkie cywilizacje osiedlały się nad wielkimi rzekami? Co je do tego skłaniało?






Kto był najważniejszą osobą w państwie sumeryjskim?

A jak nazywały się charakterystyczne dla mieszkańców Mezopotamii wieże?


A pamiętacie do czego służyły zikkuraty?





Jakie ludy zamieszkiwały Mezopotamię?



Co zaliczamy do największych osiągnięć ludów Mezopotamii?





















Kto był władcą Egiptu?




Za kogo uważano faraona? Czyjego syna?




Jak nazywamy sposób rządzenia, który był stosowany w Egipcie? Co on oznacza?




Czym zajmowali się urzędnicy w państwie egipskim?







Pamiętacie któregoś z bogów, w którego wierzyli Egipcjanie? Wymieńcie ich.


Jak nazywamy religię w której wyznawcy czczą więcej niż jednego boga?


Egipcjanie wierzyli, że po śmierci ludzie przechodzą do innego świata. Jak nazywano oczyszczone, zabalsamowane i zawinięte w bandaże ciała umarłych?


Jak nazywano grobowce w których składano ciała między innymi faraonów?



A pamiętacie jak się nazywały „trumny” Egipcjan?


Gdzie leży Palestyna?



Kogo nazywamy ojcem wszystkich Żydów?


Co jest świętą księgą Żydów?


Kto wyprowadził Żydów z Egiptu?


W którym roku plemiona żydowskie się zjednoczyły? Jak nazwano państwo które wówczas powstało?


Jak nazywa się religia żydowska?


W jakiego Boga wierzą Żydzi?



Co oznacza pojęcie: monoteizm?


Co się stało z Żydami po objęciu na tamtych terenach władzy przez rzymian?


Jakie rodzaje pisma poznaliście na ostatniej lekcji? Jakimi rodzajami posługiwały się wielkie cywilizacje o których mówiliśmy?


Jak nazywamy znaki pisma obrazkowego?


Czego używali Egipcjanie do tworzenia hieroglifów?



Czy dziś również używamy piktogramów? Gdzie?



W Azji Mniejszej, nad Tygrysem i Eufratem.


W Afryce Północnej, nad rzeką Nil.



Miało to związek z żyznością gleb. Rzeki wylewały zostawiając na polach muł. Plony można było zbierać nawet do trzech razy do roku.



Kapłan.



Zikkuraty.



Prowadzono z nich obserwacje astronomiczne, na szczycie znajdowała się świątynia.



Sumerowie, Asyryjczycy, Babilończycy.




Wznoszenie budynków z cegły, opracowali wiele rozwiązań architektonicznych, żagiel, wozy poruszające się na kołach, potrafili wytapiać szkło, wynaleźli koło garncarskie, wprowadzili jednolite jednostki miar i wag, stworzyli sześćdziesiętny i dziesiętny system liczenia, pismo, rozwój matematyki, kalendarz opracowany na podstawie obserwacji astronomicznych, opracowanie kanałów nawadniających pola, opracowanie pierwszych kodeksów prawa.



Władcą Egiptu był faraon.



Faraona uważano za syna boga czyli za półboga i oddawano mu cześć.



Taki sposób rządzenia nazywamy despotyzmem, oznacza on, że słowo osoby rządzącej jest prawem.



Zbierali podatki, nadzorowali gromadzenie zapasów w królewskich magazynach, kontrolowali stan kanałów nawadniających.




Re, Ozyrys, Izyda.




Wielobóstwem lub politeizmem.






Mumiami.





Piramidami.



Sarkofagi.



Na Bliskim Wschodzie, nad Morzem Śródziemnym.


Abrahama.



Tora.


Mojżesz.


W 1030 p. n. e. - Izrael.



Judaizm.


W Jahwe.



Wiara w jednego boga.



Żyli w rozproszeniu czyli diasporze.




Obrazkowe, klinowe, alfabetyczne.



Piktogramami.



Papirusu, pędzelka, tuszu, kamienia.



Tak- na lotniskach, w sklepach, na znakach drogowych.


5.

Rekapitulacja pierwotna


Ćw. 1, 3, 4 s. 21.

Uczniowie robią je samodzielnie, następnie wspólnie je sprawdzamy.


6.

Zadanie

domowe

Czynności

organizacyjne kończące

lekcje


Ćw. 2, s. 20.

Zapowiedź sprawdzianu.


Dziękuję uczniom za lekcję.

Uczniowie zapisują zadanie pakują się i wychodzą.





