Poznań, dnia 12.01.2015 r.
ZATWIERDZAM
dowódca 3 kompani szkolnej OSP
kpt. Krzysztof CYDZIK
PLAN - KONSPEKT
do przeprowadzenia zajęć z powszechnej obrony przeciwlotniczej
z 31,32 grupą 3 kompanii szkolnej OSP w dniu 15.01.2015 r.
TEMAT 1/2: Organizacja POPL w MSD, MCzP oraz w działaniach bojowych.
CELE ZAJĘĆ:
Zapoznać:
z ogólnymi zasadami POPL, przedsięwzięciami wchodzącymi w skład aktywnej i pasywnej POPL;
obowiązkami w zakresie powszechnej obrony przeciwlotniczej;
z sygnałami alarmowania ( ostrzegania ) o zagrożeniu uderzeniami z powietrza i sposobami ich przekazywania (odwoływania);
z czynnościami żołnierza po ogłoszeniu alarmu powietrznego w MSD, MCzP oraz w działaniach bojowych.
FORMA: zajęcia teoretyczne.
CZAS: 45 min.
MIEJSCE: rejon pododdziału.
ZAGADNIENIA:
Ogólne zasady POPL, przedsięwzięcia wchodzące w skład aktywnej i pasywnej POPL.
Przygotowanie stanów osobowych i rejonów zakwaterowania(rozmieszczenia) do wymogów powszechnej obrony przeciwlotniczej ( skład i wyposażenie PO, stanowiska ogniowe i szczeliny przeciwlotnicze, schrony/ ukrycia OPL ).
Sygnały alarmowania ( ostrzegania ) o zagrożeniu uderzeniami z powietrza i sposoby ich przekazywania (odwoływania).
Czynności żołnierza po ogłoszeniu alarmu powietrznego w MSD, MCzP oraz w działaniach bojowych.
WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO-METODYCZNE
3 dni przed zajęciami zatwierdzić plan - konspekt;
zapoznać się z tematem, celami i uwarunkowaniami organizacyjnymi zajęć;
dopilnować zachowania porządku i dyscypliny szkoleniowej w czasie zajęć;
po przeprowadzeniu każdego zagadnienia sprawdzić stopień jego opanowania za pomocą pytań śródlekcyjnych.
LITERATURA:
„Powszechna obrona przeciwlotnicza”. Podręcznik dowódcy - DWLąd 12/2002;
„Powszechna obrona przeciwlotnicza (drużyna , pluton, kompania)” - Wojska OPL 195/87;
„Podręcznik żołnierza wojsk zmechanizowanych”- Szkol. 591/78;
„Program szkolenia podstawowego Sił Zbrojnych RP” -Szkol. 866/2013;
„Instrukcja o działalności szkoleniowo - metodycznej” -Szkol. 816/2009.
ZABEZPIECZENIE MATERIAŁOWO - TECHNICZNE:
Kreda 1 szt.
Tablica 1 szt.
ORGANIZACJA ZAJĘĆ:
wykład informacyjny.
WARUNKI BEZPIECZEŃSTWA
Zabraniam:
oddalać się z miejsca prowadzonego szkolenia bez mojej wiedzy i zgody.
XIV. PRZEBIEG ZAJĘĆ:
CZĘŚĆ WSTĘPNA (5 min.)
Rozpoczęcie zajęć:
przyjęcie meldunku;
sprawdzenie obecności;
zadanie pytań kontrolnych;
podanie tematu, celu zajęć oraz zagadnień.
CZĘŚĆ GŁÓWNA (35 min.)
ZAGADNIENIE 1 (10 min.)
Ogólne zasady POPL, przedsięwzięcia wchodzące w skład aktywnej i pasywnej POPL.
Powszechna obrona przeciwlotnicza stanowi zespół przedsięwzięć mających na celu zmniejszenie skutków uderzeń z powietrza i obejmuje:
rozpoznanie wzrokowe przeciwnika powietrznego zapewniające zaalarmowanie w odpowiednim czasie pododdziałów o zagrożeniu z powietrza oraz otwarcie ognia do celów powietrznych środkami pododdziału;
alarmowanie pododdziałów o zagrożeniu z powietrza, które prowadzi się dla uniknięcia lub ograniczenia strat od uderzeń środków napadu powietrznego przeciwnika poprzez terminowe wykorzystanie przygotowanych ukryć oraz wprowadzenie stanu do natychmiastowego otwarcia ognia dla pododdziałów dyżurnych;
prowadzenie zorganizowanego ognia do celów powietrznych środkami pododdziału organizowane na zasadzie aktywnej obrony przed uderzeniami z powietrza do czego wyznacza się siły w składzie co najmniej plutonu;
realizowanie przedsięwzięć pasywnej obrony powietrznej.
W skład przedsięwzięć pasywnej obrony powietrznej wchodzi:
maskowanie przed rozpoznaniem z powietrza mające na celu ukrycie sił i środków przed przeciwnikiem, wprowadzenie go w błąd co do położenia pododdziałów i prowadzonych przez nie działań oraz utrudnienie mu skutecznego oddziaływania;
likwidację skutków napadu powietrznego w celu odtworzenia zdolności bojowej pododdziału poprzez udzielenie pomocy medycznej, ewakuacja sił i środków z rejonu porażenia, ponadto odtwarzanie rozbudowy inżynieryjnej, w tym maskowania.
Z powyższego wynika, że powszechna obrona przeciwlotnicza obejmuje zarówno przedsięwzięcia aktywnej walki z przeciwnikiem powietrznym jak również czynności zmniejszające skutki jego oddziaływania.
Czynności te są wykonywane w ramach innych elementów zabezpieczenia bojowego takich jak: maskowanie, zabezpieczenie inżynieryjne oraz obrona przeciwchemiczna.
Powszechną obronę przeciwlotniczą organizują wszyscy dowódcy w każdym rodzaju walki, a przestrzeganie elementarnych postanowień wchodzących w skład powszechnej obrony przeciwlotniczej powinno być nawykiem każdego żołnierza zarówno w czasie szkolenia, jak i na przyszłym polu walki.
ZAGADNIENIE 2 (10 min.)
Przygotowanie stanów osobowych i rejonów zakwaterowania (rozmieszczenia) do wymogów powszechnej obrony przeciwlotniczej (skład i wyposażenie PO, stanowiska ogniowe i szczeliny przeciwlotnicze, schrony/ukrycia OPL).
rozśrodkowanie pododdziałów mające na celu uniknięcie większych strat w sile żywej, sprzęcie bojowym a powstałych w wyniku uderzenia środków napadu powietrznego przeciwnika;
przygotowanie schronów i ukryć (szczelin) przeciwlotniczych w celu ochrony ludzi i sprzętu przed środkami rażenia przeciwnika, zwiększenie żywotności i efektywności własnych środków rażenia oraz obniżenie skuteczności środków rażenia przeciwnika;
- PO - obsadę posterunku obserwacyjnego stanowi 2-3 żołnierzy pełniących służbę na zmianę. Każdy dyżurny obserwator pełni służbę na posterunku 1-2 godziny, a w niekorzystnych warunkach obserwacyjnych - czas ten może być skrócony.
Posterunek powinien być wyposażony w;
- lornetkę polową
- kompas lub busolę
- tabliczki orientacyjne ze stronami świata
- środki sygnalizacyjne
- okulary przeciwsłoneczne
- dziennik obserwacji powietrznej i aktualny szkic obserwacji
Przygotowanie schronów i ukryć ( szczelin przeciwlotniczych ) chroni ludzi i sprzęt przed ogniowym oddziaływaniem przeciwnika.
Ponieważ, wykonanie prac inżynieryjnych ( szczelin i ukryć ) w trakcie walki będzie prawie niemożliwe, dlatego pododdziały w miarę możliwości powinien wykorzystać właściwości ochronne terenu oraz przystosować ukrycia już istniejące do ochrony ludzi i sprzętu. Będą to ukrycia w jarach, wąwozach, fałdach terenowych oraz za naturalnymi i sztucznymi ( nasypy, wykopy ) wzniesieniami.
Do tego rodzaju ukryć można zaliczyć również budynki murowane, piwnice, schrony, leje po bombach, głębokie bruzdy na polach itp.
ZAGADNIENIE 3(5 min.)
Sygnały alarmowania (ostrzegania) o zagrożeniu uderzeniami z powietrza i sposoby ich przekazywania (odwoływania).
Sygnały alarmowania o zagrożeniu z powietrza i sposób ich przekazywania.
Sygnał alarmowania o zagrożeniu z powietrza inaczej:
alarm powietrzny ogłaszany przez:
akustyczny system alarmowania :
ciągły modulowany dźwięk syreny w okresie JEDNEJ minuty, bądź następujące po sobie sekwencje długich dźwięków, sygnałów dźwiękowych, gwizdków, trąbek lub innych przyrządów na sprężone powietrze w stosunku 3:1 w przybliżeniu 3 sekundy dźwięku/1 sekunda przerwy;
środki masowego przekazu:
powtarzana trzykrotnie zapowiedź słowna: UWAGA! UWAGA! UWAGA! OGŁASZAM ALARM POWIETRZNY DLA....
wizualny sygnał alarmowy:
znak czerwony, najlepiej w kształcie kwadratu
odwołanie alarmu następuje przez:
akustyczny system alarmowania :
dźwięk ciągły trwający 3 minuty;
środki masowego przekazu:
powtarzana trzykrotnie zapowiedź słowna: UWAGA! UWAGA! UWAGA! ODWOŁUJĘ ALARM POWIETRZNY DLA....
ZAGADNIENIE 4 (10 min.)
Czynności żołnierza po ogłoszeniu alarmu powietrznego w MSD, MCzP oraz w działaniach bojowych.
Po przyjęciu o odnotowaniu sygnału alarmowego przez służbę dyżurną pododdziału, podoficer ogłasza alarm powietrzny głosem - UWAGA! UWAGA! UWAGA! OGŁASZAM ALARM POWIETRZNY DLA
np. 2 kompanii szkolnej!!!!!
Dowódca pododdziału nakazuje przerwać szkolenie i przejmuje kierowanie alarmem w pododdziale.
Z pododdziału wydziela się 1/3 sił i środków jako pluton dyżurny do zwalczania środków napadu powietrznego, który pobiera broń oraz amunicję z magazynu. Następnie udaje się do szczeliny przeciwlotniczej, osiągając gotowość do strzelania, a w razie potrzeby zwalcza ŚNP. Pozostała część stanu osobowego udaje się do schronów.
- MCzP - Do zasadniczych przedsięwzięć z tego zakresu, na szczeblu pododdziału zalicza się;
- maskowanie przed rozpoznaniem z powietrza elementów ugrupowania bojowego;
- rozśrodkowanie wojsk;
- przygotowanie schronów i ukryć;
- likwidowanie skutków napadu przeciwnika powietrznego;
Na szczeblu pododdziału cele maskowania osiąga się poprzez;
- wykorzystanie maskujących właściwości terenu;
- wykorzystanie warunków meteorologicznych i pory roku;
- stosowanie etatowych środków maskujących;
- stosowanie materiałów podręcznych;
- maskowanie świateł;
- maskowanie ruchu ludzi i sprzętu;
- ograniczenie pracy radiostacji i stacji radiolokacyjnych;
W działaniach dynamicznych jak np. marsz, natarcie stosuje się przede wszystkim tzw. Bierną obronę przeciwlotniczą, gdyż z uwagi na charakter tych działań, jest niemożliwe wykonywanie prac inżynieryjnych.
CZĘŚĆ KOŃCOWA (5 min.)
Rozpoczęcie zajęć:
zadaję pytania kontrolne;
podaję temat następnych zajęć:
Temat 1/3: Zachowanie się żołnierza na sygnał alarmu powietrznego w MSD, MCzP oraz w działaniach bojowych;
omawiam przebieg zajęć i osiągnięcie ich celu.
OPRACOWAŁ
dowódca plutonu
ppor. Łukasz DOBROWOLSKI