metoda składanki, Dydaktyka


Magdalena Weronika Kruk
Pe1, grupa 4

KONSPEKT LEKCJI Z DYDAKTYKI OGÓLNEJ

Typ szkoły: Uczelnia wyższa

Poziom kształcenia: I rok pedagogiki stacjonarnej

Temat: Rozwój procesów poznawczych i rozumowania moralnego

Czas trwania: 1 godz. Lekcyjne

Cele lekcji

Student potrafi:

Uwagi dotyczące realizacji lekcji

Studenci zazwyczaj pracowali samodzielnie, te zajęcia pomogą im nauczyć się współpracy w grupie. Studenci będą musieli wykazać się odpowiedzialnością, gdyż treści, których się nauczą będą musieli przekazać innym. Poprzez pracę samodzielną, jaką do tej pory studenci wykonywali, zdobywali własne doświadczenia, a teraz pomoże im to przy współpracy grupowej. Tym bardziej, że zajęcia kończą się krótkim testem podsumowującym ich pracę.

Nauczyciel wykorzystuje:

metodę składanki

Pomoce dydaktyczne

1. Tekst „ Rozwój procesów poznawczych”

  1. Tekst „ Rozwój rozumowania moralnego”

Przed lekcją: nauczyciel przed salą mówi studentom żeby wchodząc do klasy usiedli przy stolikach podzieleni na 6 osobowe grupy i przygotowali kartkę oraz coś do pisania. Zastrzega, że grupy nie mogą być większe, w wyjątkowym przypadku grupa może być mniejsza- 5 osobowa.

N: „ Dzień dobry. dzisiaj będziemy pracowali w grupach. Bardzo proszę o to, by przy wchodzeniu do klasy od razu usiąść przy stoliku i stworzyć 6 osobowe grupy, ewentualnie 5 osobowe, w każdym razie grupy NIE mogą być większe. Przygotujcie kartkę i coś do pisania.. nic więcej. Zadanie, które dzisiaj będziecie wykonywać zostanie podsumowane 5 minutowym testem sprawdzającym.

Przebieg zajęć

    1. Uczniowie sami dobrali się w grupy, zapewne pod względem sympatii do siebie. Dostosowali się do zaleceń nauczyciela.

    1. Zadania dla grup

Nauczyciel dzieli 6 osobowe grupy, na dwie 3 osobowe podgrupy. Materiał nauczania zostaje podany studentom na piśmie. Są to dwa teksty, po jednym na podgrupę.


Zadaniem każdej podgrupy jest przyswojenie jak najwięcej materiału. Określony czas na nauczenie się najważniejszych (według nich) treści wynosi 15 minut. Tu dochodzi do dyskusji pomiędzy podgrupami i wspólnego przestudiowania tematu. Uczniowie powinni dobrze rozumieć, na czym polega ich rola na lekcji i czego oczekuje od nich nauczyciel.

( czas pracy 15 min.)

Można zaproponować spisanie pomysłów na kartce.

N: „ Możecie wyciągnąć kartki i spisać na nich swoje notatki, gdyż po 15 minutach teksty zostaną Wam zabrane, a Waszym zadaniem będzie przekazanie wszystkiego czego się nauczyliście drugiej podgrupie.”

  1. Po zakończeniu swoich działań, podgrupy łączą się już ze sobą i przekazują sobie zapamiętany materiał.

Teksty zostały studentom zebrane, mogą bazować tylko na swoich notatkach i materiale, który zapamiętali.

N: „Teraz, proszę wrócić do swoich grup. Macie 20 minut na przekazanie pozostałym osobom treści, których się nauczyliście. Postarajcie się zrobić to jak najlepiej, gdyż test, do którego przejdziemy po tej części zajęć będziecie pisać już samodzielnie, jednak Wasze wyniki zostaną zsumowane i podane jako ostateczny wynik CAŁEJ grupy. Grupa, która wypadnie najlepiej zostanie odpowiednio nagrodzona!”

( czas pracy 20 minut)

Czas dobiegł końca. Uczniowie zostają rozsadzeni ( według uznania nauczyciela), zostaje im wręczony wcześniej zapowiedziany test.

N: „tak jak zapowiadałam, czas na test sprawdzający waszą wiedzę! Proszę się podpisać. [po podpisaniu kartek]. Czas start, macie 5 minut! Powodzenia!”

(czas pracy 5 minut)

N: „ Czas dobiegł końca. Proszę o odłożenie długopisów. Teraz wymieniamy się kartkami z osobą siedzącą obok.” [Następuje sprawdzanie odpowiedzi `sąsiadowi” z ławki.]

Uczniowie podliczają wyniki, zostaje wyłoniona zwycięska grupa. Nauczyciel przechodzi do ustalenia formy jej nagrodzenia. Do wyboru: ocena bdb, brak zadania domowego na następne zajęcia lub gwarancja nie zapytania na następnych zajęciach.

N: „ wszystkim gratuluję, teraz zwycięska grupa ma do wyboru nagrodę : ocena bdb, brak zadania domowego na następne zajęcia lub gwarancja nie zapytania na następnych zajęciach. Aby nie robić teraz zbędnego zamieszania ustalcie na przerwie na którą opcję się decydujecie, możecie napisać mi e-maila lub przyjść do mnie do pokoju nr 143

  1. Wyrażenie własnych uwag, odczuć i refleksji

N: „Jak Wam się podobała forma dzisiejszych zajęć? Co Wam się w niej podobało mniej lub bardziej. Czy praca w grupach przebiegała tak jakbyście to sobie wyobrażali i jak oceniacie Waszą współpracę?” [dyskusja, studenci podsumowują swoją pracę oraz formę zajęć]

(czas dyskusji ok. 10- 15 min)

Następuje koniec zajęć. Nauczyciel dziękuje za współpracę. Zadaje jeszcze zadanie domowe.

N: „ Proszę wszystkich, aby na następne zajęcia przeczytać rozdział 6 z naszego podręcznika oraz przygotowanie notatek z przeczytanych treści, gdyż będą one niezbędne do realizacji kolejnych zajęć. Możecie już opuścić salę. Bardzo wszystkim dziękuję za aktywny udział w zajęciach. Przypominam jeszcze zwycięskiej grupie o kontakcie ze mną.”


