KONSPEKT
DO ZAJĘĆ REWALIDACYJNO-WYCHOWAWCZYCH
Temat zajęć: Rozpoznawanie poszczególnych liter własnego imienia i nazwiska;
ćwiczenia grafomotoryczne.
Usprawnianie manualne poprzez wykonywanie pracy plastycznej
„Nietypowy witraż”.
Cele:
Doskonalenie umiejętności identyfikowania liter i dostrzegania ich cech
(duża, mała litera).
Kształcenie umiejętności pisania własnych inicjałów po śladzie i samodzielnie.
Rozwijanie sprawności manualnej.
Kształcenie umiejętności naklejania.
Usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej.
Rozwijanie spostrzegawczości i kontroli wzrokowej .
Wspieranie rozwoju poczucia własnej wartości.
Forma zajęć: indywidualna
Forma organizacyjna: 2 godz. lekcyjne
Metody: słowne, pokazu, praktycznego działania, metoda Affolter
Środki dydaktyczne: układanka dydaktyczna „Litery”, wizytówka ucznia,
wzory do pisania po śladzie, zeszyt z wąską liniaturą, kasza manna, taca, ołówek lub długopis, wycięte z papieru elementy dekoracyjne, gaza, ramka obrazu-drewniana lub wykonana
z tektury, klej, pędzel.
Przebieg zajęć:
1.Powitanie ucznia.
2.Zapoznanie z tematyką zajęć.
3.ĆWICZENIE I
Uczeń rozpoznaje kolejno litery swego imienia i nazwiska, które widnieją na wizytówce położonej przed nim. Zwrócenie uwagi na cechy liter.
4.ĆWICZENIE II
Spośród rozsypanki literowej uczeń z niewielką pomocą nauczyciela wybiera kolejno
te litery, które tworzą jego imię i nazwisko.
5.ĆWICZENIE III
To ćwiczenie ruchowo-graficzne, które rozwija pamięć ruchową i wzrokową.
Uczeń w powietrzu rysuje swoje inicjały.
6.ĆWICZENIE IV
Kolejnym zadaniem ucznia jest pisanie swych inicjałów palcem po rozsypanej na tacy kaszy mannie lub piasku.
7.ĆWICZENIE V
Uczeń podejmuje próby pisania:
- poprzez połączenie poszczególnych punktów,
- pisanie po śladzie,
- samodzielnie.
8.WYKONYWANIE PRACY PLASTYCZNEJ
Uczeń otrzymuje wycięte z papieru elementy dekoracyjne, ramkę z umocowaną gazą oraz klej. Zadaniem jego jest samodzielne komponowanie „witrażu” poprzez naklejanie poszczególnych części do powierzchni wykonanej z gazy.
9.Porządkowanie miejsca pracy.
10.Czynności higieniczne.
11.Zakończenie zajęć - pożegnanie się z uczniem.
Opracowała: mgr Beata Ciosek