KONSPEKT

DO ZAJĘĆ REWALIDACYJNO-WYCHOWAWCZYCH

Temat zajęć: Rozpoznawanie poszczególnych liter własnego imienia i nazwiska;

ćwiczenia grafomotoryczne.

Usprawnianie manualne poprzez wykonywanie pracy plastycznej

„Nietypowy witraż”.

Cele:

(duża, mała litera).

Forma zajęć: indywidualna

Forma organizacyjna: 2 godz. lekcyjne

Metody: słowne, pokazu, praktycznego działania, metoda Affolter

Środki dydaktyczne: układanka dydaktyczna „Litery”, wizytówka ucznia,

wzory do pisania po śladzie, zeszyt z wąską liniaturą, kasza manna, taca, ołówek lub długopis, wycięte z papieru elementy dekoracyjne, gaza, ramka obrazu-drewniana lub wykonana

z tektury, klej, pędzel.

Przebieg zajęć:

1.Powitanie ucznia.

2.Zapoznanie z tematyką zajęć.

3.ĆWICZENIE I

Uczeń rozpoznaje kolejno litery swego imienia i nazwiska, które widnieją na wizytówce położonej przed nim. Zwrócenie uwagi na cechy liter.

4.ĆWICZENIE II

Spośród rozsypanki literowej uczeń z niewielką pomocą nauczyciela wybiera kolejno

te litery, które tworzą jego imię i nazwisko.

5.ĆWICZENIE III

To ćwiczenie ruchowo-graficzne, które rozwija pamięć ruchową i wzrokową.

Uczeń w powietrzu rysuje swoje inicjały.

6.ĆWICZENIE IV

Kolejnym zadaniem ucznia jest pisanie swych inicjałów palcem po rozsypanej na tacy kaszy mannie lub piasku.

7.ĆWICZENIE V

Uczeń podejmuje próby pisania:

- poprzez połączenie poszczególnych punktów,

- pisanie po śladzie,

- samodzielnie.

8.WYKONYWANIE PRACY PLASTYCZNEJ

Uczeń otrzymuje wycięte z papieru elementy dekoracyjne, ramkę z umocowaną gazą oraz klej. Zadaniem jego jest samodzielne komponowanie „witrażu” poprzez naklejanie poszczególnych części do powierzchni wykonanej z gazy.

9.Porządkowanie miejsca pracy.

10.Czynności higieniczne.

11.Zakończenie zajęć - pożegnanie się z uczniem.

Opracowała: mgr Beata Ciosek