Konspekt lekcji z gimnastyki
1. Data lekcji:10.V.2005 Klasa: IV Chłopcy
2. Temat lekcji: Nauka przewrotu w tył.
3. Cele główne lekcji w zakresie:
- Motoryczności kształtowanie: gibkości, koordynacji ruchowej, siły mięśni ramion
- Umiejętności: przewrót w tył z przysiadu do przysiadu podpartego, przewrót w przód z przysiadu do przysiadu, leżenie przewrotne, leżenie przerzutne, waga przodem, stanie równoważne.
- Wiadomości: podstawowe wiadomości z zakresu ćwiczeń gimnastycznych.
- Działania wychowawcze: kształtowanie właściwej dyscypliny, porządku na zajęciach, współpracy, współdziałania przy wykonywaniu określonych ćwiczeń.
- Zdrowia: zapobieganie szpotawości kolan.
4. Miejsce lekcji: sala gimnastyczna.
5. Przybory / przyrządy: materace, ławeczki, woreczki, piłki, szarfa.
6. Czas lekcji: 45 minut.
7. Liczba ćwiczących: 20 osób.
8. Metody realizacji zadań ruchowych: metoda zabawowo-klasyczna.
9. Formy prowadzenia zajęć: forma frontalna, forma indywidualna.
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe lekcji |
Czas dozowania |
Uwagi organizacyjno metodyczne |
1. Ćwiczenia organizacyjno porządkowe. |
Zbiórka, przywitanie klasy, sprawdzenie obecności oraz gotowości do zajęć; podanie tematu lekcji, celów i zadań; motywacja uczniów do uczestniczenia w zajęciach- najlepiej ćwiczące osoby będą nagrodzone dobrymi ocenami. |
3-5 minut |
Ustawienie w dwuszeregu. |
2. Zabawa ożywiająca. |
„Berek” wyznaczamy jedną osobę aby łapała resztę uczestników, złapana osoba zostaje berkiem i ona kontynuuje. |
3-5 minut |
Złapana osoba (berek) ubiera szarfę. |
3. Ćwiczenia kształtujące. |
W biegu po obwodzie sali: krążenia naprzemianstronne do przodu, krążenia ramion do tyłu, skłony tułowia z dotknięciem podłoża, skoki dosiężne na przemian stronne. Bieg krokiem odstawno-dostawnym: twarzą do środka i na zewnątrz sali. W marszu wyrzut nogi do ręki wysuniętej w przód, Po obwodzie sali poruszamy się krokiem skrzyżnym. Stajemy w rozkroku na 1,2,3 kolejno skłony do nogi prawej lewej i do środka na 4 wyprost. Przysiad podparty, noga prawa wyprostowana wyrzucona w tył noga lewa zgięta w stawie kolanowym, zmiana nóg. Siad klęczny na raz podpór leżąc przodem na dwa siad klęczny. Siad prosty, skłony tułowia w przód z wytrzymaniem 2-3 sekund, po czym wracamy do pozycji wyjściowej. Leżenie tyłem ręce wzdłuż tułowia: na raz leżenie przewrotne, na dwa leżenie przerzutne, na trzy powrót do leżenia tyłem. Leżenie przodem na raz podpór przodem z biodrami przy podłożu, na dwa powrót do leżenia przodem. W pozycji wysokiej podskoki obunóż i jednonóż. |
8-10 minut
Co 4 kroki Co 4 kroki
Co 4 kroki
10 powtórzeń
10 powtórzeń
5 powtórzeń
8 powtórzeń
|
Ustawienie w rozsypce na całej powierzchni sali, twarzą do prowadzącego.
|
4. Ćwiczenia stosowane |
I stacja; nauka przewrotu w tył: 1.) układamy górkę z materacy ze szczytu której wykonujemy przewrót w tył z siadu prostego do rozkroku podpartego; 2.) Jak wyżej do przysiadu podpartego 3.) Z przysiadu podpartego do przysiadu podpartego. |
4-5 minut |
Asekuracja nauczyciela (jedna dłoń na szyi, druga na udzie). Dzieciom wkładamy woreczek pod brodę i każemy go tak trzymać podczas przewrotu. |
|
II stacja; doskonalimy przewrót w przód. Pozycja wyjściowa: 1.)postawa ramiona w bok, przejście do przysiadu podpartego, wykonanie przewrotu w przód z chwilowym wyprostem nóg w trakcie przetaczania, do przysiadu podpartego, przejście do postawy zasadniczej, ramiona bokiem w górę na zewnątrz. 2.) Jak wyżej tylko przejście do rozkroku. 3.) Jak wyżej tylko przejście do stania o nogach prostych. |
4-5 minut |
Przyjmowanie pozycji wyjściowej i końcowej. Zwrócenie uwagi na cechę gimnastyczną. |
|
III stacja; z postawy przejście do leżenia tyłem, wykonujemy leżenie przerzutne, ramiona oparte o materace, wykonanie leżenia przewrotnego, powrót do pozycji wyjściowej. |
4-5 minut |
Prawidłowe ustawienie dłoni. Wyprost nóg. |
|
IV stacja; układ równoważny na ławce: Ustawienie przodem do ławeczki, wejście na ławeczkę z ramionami na zewnątrz, wykonanie wagi przodem, 3 kroki z pogłębieniem, stanie równoważne, we wspięciu na palcach obrót o 180º, trzy kroki do tyłu we wspięciu na palcach, przysiad równoważny, obrót w przysiadzie o 180º, z zamachem rąk, wyprostem nóg zeskok z przyrządu, ustawienie bokiem do ławeczki. |
4-5 minut |
Wszystkie elementy równoważne należy wytrzymać 2-3 sekundy. |
5. Ćwiczenia korekcyjne. |
„Wyścig sprężynek” pierwszy zawodnik wkłada sobie piłkę między kolana i pokonuje wyznaczony dystans, po powrocie do rzędu z którego startował przekazuje piłkę następnemu zawodnikowi. Wygrywa rząd w którym szybciej i dokładniej wszyscy zawodnicy pokonają daną trasę. |
3-4 minuty |
Podział klasy na zespoły. Zwrócenie uwagi na dokładność wykonywanego ćwiczenia czyli aby piłka nie wylatywała z między nóg. |
6. Czynności organizacyjno-porządkowe. |
Uporządkowanie sali, zbiórka, podsumowanie zajęć, wyróżnienie i nagrodzenie najlepiej ćwiczących, zadanie pracy domowej (wykonanie trzech serii skłonów w siadzie płotkarskim), pogadanka na temat ćwiczeń gimnastycznych. |
4 minuty |
Ustawienie w szeregu w siadzie skrzyżnym. |
Wykonał: Smoleń Sebastian
1
1