Konspekt lekcji z gimnastyki podstawowej dla klasy IV
Cele główne: Nauka przewrotu w tył.
Zadanie szczegółowe:
w zakresie sprawności motorycznej uczeń:
kształtuje moc
kształtuje równowagę
kształtuje koordynacje
kształtuje gibkość
w zakresie umiejętności uczeń umie:
wykonać przewrót w tył,
wykonać leżenie przewrotne,
wykonać skoki zawrotne o nogach skurczonych,
wykonać „Kołyskę” na materacu,
przejście równoważne po ławeczce.
w zakresie wiadomości uczeń:
zaznajamia się z ochroną i samoochroną przy wykonywaniu ćwiczeń,
wdraża się do zespołowego działania podczas przygotowania przyrządów do ćwiczeń.
w zakresie usamodzielniania ucznia:
właściwe współdziałanie w grupie w celu wykonania ćwiczenia,
samokontrola poprawności wykonywania zadań ruchowych.
Formy realizacji zadań:
ścisła,
zabawowa.
Metody nauczania:
naśladowcza,
strumieniowa.
Zdobywanie i przekazywanie wiedzy:
pogadanka,
pokaz,
dyskusja,
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Klasa: IV
Przybory i przyrządy:
piłki lekarskie,
materace,
ławeczki.
Część lekcji |
Lp. |
Czynności ucznia |
Czynności nauczyciela |
Metody i formy |
Uwagi |
||
|
|
Docelowe |
Zadaniowe |
|
|
|
|
Część wstępna |
1
2
3 |
Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć
Znają zadania lekcji, znają ćw. i ich przebieg
Motywacja do zajęć, zachęcenie |
Zbiórka, raport, powitanie z nauczycielem
Odpowiadają na pytania nauczyciela
Zabawa ożywiająca „Powódź” - na hasło „powódź” dzieci starają się zająć jakieś miejsce będące ponad powierzchnią sali (np. ławka, drabinki itp.) na hasło „powódź minęła” dzień zaskakują i biegają swobodnie po boisku |
Przyjęcie raportu, powitanie klasy, sprawdzenie obecności i przygotowanie do zajęć, podanie celów lekcji
Czuwanie nad bezpieczeństwem i prawidłowym przebiegiem zabawy |
Pogadanka
Zabawowa |
Uczniowie ustawieni w dwuszeregu
Ustawienie: luźna gromadka |
|
Część główna „A” |
1
|
Rozgrzewka przygotowawcza do wysiłku
Ćw. RR
Ćw. NN
Ćw. T
Ćw. mm grzbietu
Ćw. mm brzucha
|
Marsz rytmiczny dookoła sali w rytm muzyki, pobranie piłek
w leżeniu przodem RR w bok przetaczanie piłki pod uniesioną klatką piersiową z prawej do lewej ręki |
Nadzoruje organizację |
Metoda: Naśladowcza Forma: |
Ustawienie w rozsypce Przybory: piłki lekarskie
Wysokie unoszenie |
|
|
2 |
Ćw. równowagi
Ćw. skoczności |
|
ćwiczeń |
Ścisła |
kolan |
|
Część główna „B” |
1 |
Realizacja zadań głównych lekcji
|
Grupa I:
Grupa II:
Grupa III:
|
Podział uczniów na trzy grupy, nadzoruje organizacje ćw., czuwanie nad bezpieczeństwem uczniów |
Forma: Ścisła Strumieniowa
Przekazywanie wiedzy: pokaz objaśnienie
|
|
|
Część III Końcowa |
1
2 |
Ćw. oddechowe
Podsumowanie lekcji |
|
|
Przekazywanie wiedzy: Dyskusja |
Ustawienie w półkolu |
Tomasz Berkowicz 1