SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Klasa: V
Liczba uczniów: 12
Temat: Nauka przewrotu w tył z przysiadu podpartego.
Cele:
1.Umiejętności:
- uczeń potrafi przyjąć pozycję wyjściową do wykonania ćwiczenia,
- uczeń potrafi wykonać przetoczenia w tył z przysiadu podpartego do leżenia przewrotnego,
-uczeń potrafi wykonać przewrót w przód do przysiadu
- uczeń podejmuje próbę wykonania przewrotu w tył
2.Motoryczność:
- kształtowanie gibkości i zwinności,
- zwiększenie orientacji przestrzennej
- kształtowanie koordynacji wzrokowo - ruchowej
3.Wiadomości:
- zapoznanie z zasadami asekuracji i samoochrony podczas wykonywania przewrotów,
- różnice w znaczeniu pojęć: asekuracja i samoasekuracja,
- znajomość zasad przenoszenia sprzętu np.: materacy
4.Postawy:
- samokontrola prawidłowego i bezpiecznego wykonywania zadań ruchowych,
- kształtowanie odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych podczas wykonywania ćwiczeń
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Przyrządy i przybory: szarfy, woreczki z grochem, materace, ławeczki
Prowadzący:
Tok lekcyjny |
Nazwa i opis ćwiczenia |
Dozowanie |
Środki dydaktyczne |
Uwagi organizacyjno-metodyczne |
Część I - wstępna |
||||
1.Zorganizowanie grupy. |
Zbiórka, raport, powitanie, sprawdzenie obecności i gotowości uczniów do zajęć. Podanie tematu lekcji. |
1'
|
szarfy |
- uczniowie ustawieni uczniów dwuszeregu, - rozdanie szarf w dwóch kolorach |
2. Nastawienie uczniów do aktywnego uczestnictwa w lekcji. |
Motywacja uczniów do aktywnego udziału w zajęciach. |
1'
|
|
. |
3. Rozgrzewka
Ćwiczenia szyi.
Ćwiczenia RR
Ćwiczenia tułowia (płaszczyzna strzałkowa)
Ćwiczenia tułowia (płaszczyzna czołowa)
Ćwiczenia tułowia (płaszczyzna poprzeczna)
Ćwiczenia tułowia (płaszczyzna złożona)
Ćwiczenia mięśni brzucha
Ćwiczenia NN
Ćwiczenia w podskokach.
Ćwiczenia równoważne. |
1. Zabawa ożywiająca „Berek z przysiadem” Uczniowie są ustawieni w rozsypce. Jeden z uczniów jest „berkiem” i chwyta pozostałych. Zagrożony schwytaniem ustawia się w przysiadzie podpartym i tym samym unika schwytania. Berek nie może czekać na powstanie zagrożonego. Jeśli uda mu się dotknąć uciekającego przed przyjęciem pozycji przysiadu wówczas uciekający staje się berkiem. 2. Ćwiczenia kształtujące z przyborem - woreczek Pw- siad skrzyżny - RR na kolana, woreczek na głowie. Skłon głowy w przód, chwyt woreczka oburącz, wyprost - RR na kolana, woreczek na głowie, skłon głowy w tył, chwyt woreczka oburącz, wyprost. - RR na kolana, woreczek na głowie, skłony głowy w bok. Wyprost i to samo w drugą stronę. Pk- postawa rozkroczna
Pw- postawa rozkroczna - RR w przód z chwytem oburącz woreczka. Wyrzut PR w górę z woreczkiem, chwyt oburącz. - RR w przód z chwytem oburącz woreczka. Wyrzut LR w górę z woreczkiem, chwyt oburącz. Pk- siad skrzyżny
Pw- siad skrzyżny -RR w łuk nad głową z jednoczesnym chwytem woreczka oburącz, skłon tułowia w przód i sięganie RR jak najdalej w przód. Pk- Pw
Pw- postawa rozkroczna - RR w łuk nad głową z woreczkiem, skłon tułowia w bok w lewo z pogłębieniem, wyprost. - RR w łuk nad głową z woreczkiem, skłon tułowia w bok w prawo z pogłębieniem, wyprost. Pk-Pw
Pw- siad skrzyżny - woreczek w PR, skręt tułowia w prawo z zostawieniem woreczka na podłodze za sobą. Skręt tułowia w lewo i zabranie woreczka LR - woreczek w LR, skręt tułowia w lewo z zostawieniem woreczka na podłodze za sobą. Skręt tułowia w prawo i zabranie woreczka PR Pk-Pw
Pw- postawa rozkroczna - RR w bok z chwytem woreczka w PR, opad tułowia, skrętoskłony. - RR w bok z chwytem woreczka w LR, opad tułowia, skrętoskłony
Pw- leżenie tyłem - RR w bok, woreczek w PR, zgięcie PN w stawie kolanowym z jednoczesnym przyciągnięciem do klatki piersiowej, przełożenie woreczka z PR do LR, w tym samym czasie następuje wyprost PN - RR w bok, woreczek w LR, zgięcie LN w stawie kolanowym z jednoczesnym przyciągnięciem do klatki piersiowej, przełożenie woreczka z LR do PR, w tym samym czasie następuje wyprost LN Pk-Pw
Pw- postawa rozkroczna - RR w bok, woreczek w PR, wymachy NN w przód z jednoczesnym przekładaniem woreczka z PR do LR i odwrotnie Pk-Pw
Pw- postawa zasadnicza - woreczek ułożony na podłożu przed sobą, przeskoki obunóż przez woreczek w przód i w tył. - woreczek ułożony na podłożu przed sobą, przeskoki jednonóż przez woreczek na boki ze zmianą nogi. Pk-Pw
Pw- postawa zasadnicza - stanie jednonóż, RR w bok, woreczek w PR, przeniesienie woreczka z PR do LR pod ugiętą nogą i odwrotnie Pk-Pw |
2'
5x
5x
5x w prawo 5x w lewo
5x
5x
4x
5x
5x
5x
5x
4x
4x
10x
10x
10x
30”
30”
10x |
woreczek |
- obszar zabawy - boisko do siatkówki - uczniowie ustawieni w luźnej gromadce - modyfikacja zabawy: wprowadzamy większą liczbę „berków”
- nauczyciel zwraca uwagę na prawidłowe wykonywanie ćwiczeń
- ćwiczenie wykonujemy naprzemiennie |
Cześć II - główna |
||||
4. Kształtowanie umiejętności doskonalenie sprawności.
|
- w leżeniu tyłem przy drabince, chwyt za pierwszy szczebel od dołu, skulenie z dotknięciem kolanami głowy - z leżenia tyłem, leżenie przerzutne o nogach skulonych - z siadu skulonego, szybkie przetoczenie w tył do leżenia przewrotnego - z przysiadu podpartego szybkie przetoczenie w tył do leżenia przewrotnego z oparciem RR obok głowy na podłożu i stóp za głową, powrót do przysiadu podpartego - z siadu prostego przodem do drabinka na równi pochyłej, przewrót w tył z góry w dół do przysiadu podpartego - z przysiadu podpartego, przewrót w tył do przysiadu podpartego za pomocą współćwiczącego - z przysiadu podpartego, przewrót w tył do przysiadu podpartego wykonany samodzielnie |
2,30'
2,30'
4'
4'
4'
4'
4'
|
Materace
Ławeczki |
- uczniowie ustawieni w szeregu przy drabinkach
- z materacy tworzymy „ścieżkę”
- pochylnia- dwie ławeczki zaczepione na szczebelkach drabinki przykryte materacami.
-nauczyciel zwraca uwagę na zachowanie zaokrąglonej linii pleców, ułożenia i pracy ramion.
|
Cześć III - końcowa |
||||
5.Uspokojenie fizjologiczne i emocjonalne
|
*ćw. kompensacyjne i oddechowe - w marszu dookoła sali na palcach unoszenie szarfy przodem w górę za plecy na wysokość łopatek i z powrotem, - w leżeniu przodem naprężoną szarfę przenosimy spod klatki piersiowej za głowę nad łopatki - w postawie zasadniczej o stopach zwartych wykonujemy przysiad na całych stopach, ręce z szarfą wyprostowane przed sobą. *zabawa uspokajająca „Minutka” Uczniowie w siadzie skrzyżnym znajdują się na obwodzie sali. Na sygnał nauczyciela każdy z nich odlicza w ciszy 60 sekund, po czym wstaje przyjmując postawę zasadniczą. Nauczyciel natomiast odlicza minutę na stoperze. Uczeń, który wstał w momencie najbliższym uzyskania minuty przez nauczyciela wygrywa. |
1'
30”
30”
1'
|
|
- uczniowie ustawieni na obwodzie koła |
6.Czynności organizacyjne i wychowawcze związane z zakończeniem lekcji. |
Uporządkowanie miejsca zajęć, zebranie przyrządów, omówienie lekcji, wyróżnienie uczniów najlepiej wykonujących ćwiczenia. |
1' |
|
- nauczyciel zwraca uwagę na bezpieczeństwo uczniów podczas przenoszenia sprzętu
|
7. Nastawienie uczniów do samodzielnych działań na polu kultury fizycznej |
Zachęcenie uczniów do zapisania się na dodatkowe zajęcia z gimnastyki (sks) celem polepszenia ich umiejętności i aktywnego |
1' |
|
- uczniowie ustawieni w szeregu |