Nauka przewrotu w przód z przysiadu podpartego do przysiadu podpartego, awf


SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Klasa: VI

Liczba uczniów:12

Temat: Nauka przewrotu w przód z przysiadu podpartego do przysiadu podpartego.

Cele:

1.Umiejętności:

- uczeń potrafi przyjąć pozycję wyjściową do wykonania ćwiczenia,

- uczeń potrafi wykonać przetoczenia w tył z przysiadu podpartego do leżenia przewrotnego,

- uczeń podejmuje próbę wykonania przewrotu w przód

2.Motoryczność:

- kształtowanie gibkości i zwinności,

- zwiększenie orientacji przestrzennej

- kształtowanie koordynacji wzrokowo - ruchowej

3. Wiadomości:

- zapoznanie z zasadami asekuracji i samoochrony podczas wykonywania przewrotów,

- różnice w znaczeniu pojęć: asekuracja i samoasekuracja,

- znajomość zasad przenoszenia sprzętu np.: materacy

4. Postawy:

- samokontrola prawidłowego i bezpiecznego wykonywania zadań ruchowych,

- kształtowanie odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych podczas wykonywania ćwiczeń

Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna

Przybory i przyrządy: szarfy, górna cześć skrzyni, materace.

Prowadzący: Świgoń Magdalena

Tok lekcyjny

Nazwa i opis ćwiczenia

Dozowanie

Środki dydaktyczne

Uwagi organizacyjno - metodyczne

Część I - wstępna

1.Zorganizowanie grupy

Zbiórka, raport, powitanie, sprawdzenie obecności i gotowości uczniów do zajęć. Podanie tematu lekcji.

2'

szarfy

- uczniowie ustawieni w dwuszeregu,

- rozdanie szarf w dwóch kolorach

2.Nastawienie uczniów do aktywnego uczestnictwa w lekcji.

Motywacja uczniów do aktywnego udziału w zajęciach.

1'

3. Rozgrzewka

Ćwiczenia RR

Ćwiczenia NN

Ćwiczenia tułowia w płaszczyźnie strzałkowej.

Ćwiczenia tułowia w płaszczyźnie czołowej.

Ćwiczenia tułowia w płaszczyźnie poprzecznej.

Ćwiczenia tułowia w płaszczyźnie złożonej.

Podskoki.

Ćwiczenia równoważne bez przyrządów.

1. Zabawa ożywiająca

„Berek z przysiadem”

Uczniowie są ustawieni w rozsypce. Jeden z uczniów jest „berkiem” i chwyta pozostałych. Zagrożony schwytaniem ustawia się w przysiadzie podpartym i tym samym unika schwytania. Berek nie może czekać na powstanie zagrożonego. Jeśli uda mu się dotknąć uciekającego przed przyjęciem pozycji przysiadu wówczas uciekający staje się berkiem.

2. Ćwiczenia kształtujące z przyborem (szarfy)

Pw- postawa zasadnicza

- rozciągniętą szarfę trzymaną w obu dłoniach unosimy przed sobą w górę a następnie w dół

Pk-Pw

Pw- postawa zasadnicza

- rozciągniętą szarfę trzymamy w obu dłoniach, wspięcie na palce, RR w górę przodem w łuk nad głową, patrzymy na szarfę. Przysiad, RR w przód, powrót do Pw, RR w górę, RR w dół.

Pk-Pw

Pw- postawa zasadnicza

- wchodzimy do szarfy leżącej na podłożu i przekładamy ją w górę przez głowę.

Pk-Pw

Pw- postawa rozkroczna

- RR w górze z rozciągniętą szarfą. Wykonujemy skłony na boki.

Pk-Pw

Pw- siad skrzyżny

- szarfę trzymamy w dłoniach przed sobą, skręt tułowia w prawo, pozostawienie szarfy za sobą, skręt tułowia w lewo i zabranie szarfy, skręt tułowia w lewo, zostawienie szarfy za sobą, skręt tułowia w prawo i zabranie szarfy.

Pk-Pw

Pw.- postawa rozkroczna

- skrętoskłony tułowia z dotknięciem prawej i lewej części stopy, rozciągniętą szarfę trzymamy w dłoniach przed sobą

Pk-Pw

Pw- postawa zasadnicza

- przeskoki obunóż przez szarfę leżącą na podłożu w przód i w tył

Pk-Pw

Pw.- Postawa zasadnicza

- waga przodem na prawej nodze.

- waga przodem na lewej nodze.

Pk-Pw

2'

10'

8x

8x

6x

8x

8x

8x

1'

3”

3”

- obszarem zabawy jest boisko do siatkówki,

- uczniowie ustawieni w luźnej gromadce

- modyfikacja zabawy: wprowadzamy większą liczbę „berków”

- uczniowie ustawieni w rozsypce na połowie boiska do siatkówki, wykonywanie „wiatraczka” przez uczni ów celem znalezienia miejsca do ćwiczeń

- nauczyciel zwraca uwagę na prawidłowe wykonywanie ćwiczeń

- szarfy nadal znajdują się na podłożu, po zakończeniu ćwiczenia uczniowie zakładają je na siebie

Cześć II - główna

4. Kształtowanie umiejętności doskonalenie sprawności.

- w przysiadzie podpartym wykonanie przetoczenia w tył na plecy do leżenia przewrotnego i powrót do pozycji wyjściowej.

- w przysiadzie podpartym wykonanie skłonu głowy w przód z dotknięciem brodą mostka i czołem kolan.

- z przysiadu podpartego, wznoszenie bioder z jednoczesnym wychyleniem w przód i przeniesieniem ciężaru ciała na RR

- z klęku podpartego na pochylni wykonanie przetoczenia w przód do siadu prostego na pochylni

- z klęku na górnej części skrzyni wykonanie przewrotu w przód do przysiadu podpartego.

- z przysiadu podpartego przed materacem wykonanie przewrotu w przód do przysiadu podpartego z pomocą.

- jw. samodzielnie.

2'

30”

2'

5'

5'

5'

5'

Materace (2 ścieżki)

ławeczki, materace,

górna cześć skrzyni

- uczniowie ustawieni w dwuszeregu w odległości ok. 4 m

xxxxxxxxxxxxx

N

xxxxxxxxxxxxx

- nauczyciel zwraca uwagę na prawidłowe wykonywanie ćwiczeń, koryguje błędy

- pochylnia- dwie ławeczki zaczepione na szczebelkach drabinki przykryte materacami.

- skrzynia również przykryta materacem.

- uczniowie ustawieni w szeregu obok pochylni naprzeciwko nauczyciela

N.

0x08 graphic
0x01 graphic
xxxxxxxxxxxx

Cześć III - końcowa

5.Uspokojenie fizjologiczne i emocjonalne

*ćw. kompensacyjne i oddechowe

- w marszu dookoła sali na palcach unoszenie szarfy przodem w górę za plecy na wysokość łopatek i z powrotem,

- w leżeniu przodem naprężoną szarfę przenosimy spod klatki piersiowej za głowę nad łopatki

- w postawie zasadniczej o stopach zwartych wykonujemy przysiad na całych stopach, ręce z szarfą wyprostowane przed sobą.

*zabawa uspokajająca

„Kto zmienił miejsce?”

-uczniowie siedzą na obwodzie koła. Jeden z uczniów stoi i patrzy, kto jakie ma miejsce. Odwraca się a w tym czasie jeden z uczniów zmienia miejsce. Następnie uczeń odwraca się i zgaduje, kto zmienił miejsce

1'

30”

30”

1,30

- nauczyciel zwraca uwagę na poprawność wykonywanych ćwiczeń

- nauczyciel sam wybiera osoby, które mają zmieniać miejsce

6.Czynności organizacyjne i wychowawcze związane z zakończeniem lekcji.

Uporządkowanie miejsca zajęć, zebranie przyrządów, omówienie lekcji, wyróżnienie uczniów najlepiej wykonujących ćwiczenia.

30”

- nauczyciel zwraca uwagę na bezpieczeństwo uczniów podczas przenoszenia sprzętu

7. Nastawienie uczniów do samodzielnych działań na polu kultury fizycznej

Zachęcenie uczniów do zapisania się na dodatkowe zajęcia z gimnastyki (sks) celem polepszenia ich umiejętności i aktywnego ruchowo wykorzystywania czasu wolnego.

1'

- uczniowie ustawieni w szeregu


