KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO.
(lekcja otwarta)
Temat lekcji: Łączone przewroty w przód i w tył.
Cele lekcji:
Umiejętności: wykonanie łączonych przewrotów,
Wiadomości: zasady bezpiecznego wykonywania przewrotów
Sprawność fizyczna: kształtowanie zwinności, koordynacji,
Postawy i motywacje: samokontrola, dokładność w wykonywaniu ćwiczeń,
Pomoce: materace,piłka lekarska, ławeczka,
Klasa: VIa/VIb - dziewczęta.
Miejsce ćwiczeń: zastępcza sala gimnastyczna,
Prowadząca: Marzena Burnagiel
Tok lekcji |
Nazwa i opis ćwiczeń,gier, zabaw |
Czas |
|
Część wstępna - 15 minut |
|||
Czynności organizacyjno - porządkowe |
Zbiórka, raport, przywitanie,sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć. Przedstawienie celów lekcji i uzasadnienie potrzeby ich realizacji. Kontrola miejsca ćwiczeń, stanu przyborów i sprzętu. |
2 min. |
|
Zabawa ożywiająca |
Berek zaczarowany - osoba, która została dotknięta przez berka musi się zatrzymać i przyjąć wcześniej ustaloną przez wszystkich pozycję, np. stanie w rozkroku, ramiona w gok. Aby ją odczarować, należy przejść między nogami. |
3 min. |
|
Ćwiczenia rozgrzewające |
- w staniu - krążenia głową, skręty szyi w prawo i w lewo, - krążenia ramion w przód i w tył, - krążenia bioder, ręce oparte na biodrach, - krążenia tułowia, ramiona wyprostowane w górę, - podskoki w miejscu - luźne wymachy,prawą, lewą nogą w przód, w tył, w bok. - klęk podparty - wyrzuty nóg w tył do podporu przodem i powrót do pozycji wyjściowej, - poruszanie się po sali zajęczymi krokami, - leżenie tyłem - ramiona wyprostowane w górę, na sygnał - skulenie tułowia z jednoczesnym chwytem rękoma za podudzia i powrót do pozycji wyjściowej, - leżenie przodem, ramiona w bok - dotknięcie prawą stopą do lewej ręki i odwrotnie. |
|
|
Część główna - 25 minut |
|||
Łączone przewroty w przód i w tył. |
Podział klasy na trzy zastępy. I. Doskonalenie łączonych przewrotów w przód i w tył (z przysiadu podpartego). II. Przejście równoważne po odwróconej ławeczce: - przejście przodem,bokiem, - tyłem - z pogłębianiem , III. Rzuty piłką lekarską: - sprzed klatki piersiowej oburącz i zza głowy (pw. siad rozkroczny).
|
|
|
Część końcowa - 5 min. |
|||
Zabawa uspokajająca. |
Dzień dobry - siad skrzyżny na obwodzie koła,jeden uczeń wymawia słowa”dzień dobry” inny, stojący poza kołem wybrany przez prowadzącego stara się odgadnąć kto to mówił . |
3 min. |
|
Podsumowanie lekcji. |
Zbiórka, przypomnienie celów lekcji i ocena ich realizacji.Ocena aktywności i osiągnięć uczniów. Pożegnanie sportowe. |
2 min |
|
|
|
|
|