SCENARIUSZ LEKCJI DLA KL. „I”
TEMAT BLOKU: WODA ŹRÓDŁEM ŻYCIA.
TEMAT DNIA: SĄ RÓŻNE ZBIORNIKI WODNE.
CELE GŁÓWNE:
Rozpoznawanie i nazywanie naturalnych zbiorników wodnych,
Przyporządkowywanie zwierząt do odpowiednich zbiorników,
Wprowadzenie i nauka pisania litery „w”, „W”,
CELE OPERACYJNE (uczeń):
Uważnie słucha tekstów czytanych przez nauczyciela,
Wypowiada się na temat wysłuchanego tekstu,
Rozpoznaje i nazywa naturalne zbiorniki wodne,
Pisze litery „w”, „W”,
Dzieli wyrazy na głoski sylaby,
METODY:
Słowne: rozmowa,
Aktywizujące: zabawa ruchowa.
Oglądowe: pokaz ilustracji
FORMY:
Grupowa,
Indywidualna.
POMOCE DYDAKTYCZNE: opowiadanie Stanisława Karaszewskiego „Nad wielka wodą”, duża ilustracja do opowiadania, chusta animacyjna, karta pracy „Wesoła szkoła i przyjaciele”.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Słuchanie tekstu czytanego przez nauczyciela „Nad wielką wodą” Stanisława Karaszewskiego, ukierunkowane pytaniami:
O jakich zbiornikach wodnych rozmawiali chłopcy?
Jakie zwierzęta żyją w tych zbiornikach?
Wypowiedzi dzieci na podstawie wysłuchanego tekstu i wcześniej podanych pytań.
Obserwacja ilustracji na tablicy. Rozpoznawanie i nazywanie naturalnych zbiorników wodnych. Przyporządkowywanie zwierząt wodnych do akwenów.
Zabawa ruchowa z chustą animacyjną „Rybak i rybka” wg Klanza:
Uczniowie stoją w kręgu trzymając brzeg chusty. Wybieramy dwie osoby, które przyjmują rolę ,,rybaka” i ,,rybki”. Rybak wchodzi na chustę i stara się złapać pływającą w wodzie rybkę. Bawiący się falują chustą, utrudniając w ten sposób zadanie rybakowi. Gdy ten złapie rybkę, następuje zmiana par.
Analiza i synteza słuchowa wyrazów podstawowych: woda i Witek.
Podziel na sylaby wyrazy: woda, Witek.
Dz. wo-da Wi-tek
Podziel na głoski te wyrazy:
Dz. w-o-d-a W-i-t-e-k
Jaką głoskę słychać na początku wyrazu woda?
Podaj inne wyrazy rozpoczynające się głoską w.
Podaj wyrazy kończące się głoską w i mające w środku głoskę w.
Wprowadzenie małej i wielkiej, drukowanej i pisanej litery w, W.
Czym różnią się litery w, W pisane od drukowanych?
Co przypomina litera w, W?
Nauka pisania litery w, W po śladzie, pisanie małej i wielkiej litery „w” w liniaturze (karta pracy).
Oznaczanie miejsca głoski „w” w wyrazach (karta pracy).
Głośne, zbiorowe czytanie sylab i wyrazów z sylab (karta pracy).
Stanisław Karaszewski
„Nad wielką wodą”
Michał i Piotrek siedzieli nad kałużą i puszczali łódki z kory.
- Przydałoby się trochę więcej wody. Nasze łódki utknęły na mieliźnie - powiedział Michał.
- Masz rację - powiedział Piotrek. - Najlepsze byłoby jezioro. W lecie byłem nad wielkimi jeziorami mazurskimi. Mówię ci, ale fajnie! Wody tyle, że nie widać dna, drugi brzeg bardzo daleko, ledwie widać. Wszędzie łódki z wiosłami iż napędem, kajaki, rowery wodne, żaglówki… Skutery wodne i motorówki pędziły jak szalone! Pełno ryb, tylko zarzucić wędkę i już ciągniesz szczupaki, węgorze - same wielkie ryby! O - takie!
- Akurat! Motorówki i skutery wypłoszyły wszystkie ryby i na pewno nikt niczego nie złowił!
- Ależ tak, złowili, sam widziałem wiadra pełne ryb!
- Chyba że kupili w sklepie!
- W sklepie ryb nie było. Każdy łowił sam!
- No a ty?
- Jadłem pyszne ryby w smażalni!
- Eeee, w smażalni to ja też jadłem, ale nad morzem. Nad Bałtykiem. Bałtyk jest dziesięć, a może i sto razy większy od największego jeziora. I ryby są inne. Śledzie, dorsze, łososie, flądry. Woda tak głęboka, że skryłby się w niej największy wieżowiec. Drugiego brzegu nawet luneta nie wypatrzysz. A fale wyższe od ciebie. Wszędzie pływają rybackie kutry, jachty, żaglowce, statki handlowe i okręty wojenne. Można popłynąć na wycieczkę statkiem turystycznym albo promem. Mówię ci, morze jest największe i najwięcej wody jest w morzu.
- Coś ty! Najwięcej wody jest w oceanie! Widziałem na filmie - ocean to jak dziesięć, nawet sto mórz! Jest tak głęboki, że zmieściłyby się w nim najwyższe góry świata! Tylko największe statki i okręty dalekomorskie, i transatlantyki wypływają na ocean. Mogą tak płynąć tydzień albo miesiąc i nie dopłynąć do drugiego brzegu! A fale są ogromne jak domy! W oceanie obok ryb żyją duże i ogromne ssaki morskie: delfiny, foki, słonie morskie i lwy morskie, orki i wieloryby.
- Im więcej wody, tym większe zwierzęta w niej żyją i większe statki po niej pływają.
- Masz racje Piotrku! Ale te nasze łódeczki na kałuże są za duże!
- Ale jak do zabawy dla nas są w sam raz!