Barbara Rzeźnik
Scenariusz z plastykoterapii
Temat zajęć: Wyprawa w krainę fantazji.
Cele: - pobudzanie wyobraźni,
- przełamywanie zahamowań i nieśmiałości,
- wdrażanie do kontrolowania agresji,
- rozbudzanie wrażliwości na zachowania i potrzeby innych,
- doskonalenie umiejętności konstruowania wypowiedzi z uzasadnieniem.
Metody i techniki: swobodne improwizacje ruchowe, rozmowa, malowanie farbami, klejenie.
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Środki dydaktyczne i materiały: płyta z muzyką do marszu, wiersz J. Brzechwy „Na wyspach Bergamutach”, kartki z bloku, duże arkusze papieru, farby plakatowe, klej, pędzle, szarfy.
Przebieg zajęć;
Do melodii marszowej dzieci maszerują po sali i witają się ze sobą w dowolnymi sposobami.
Słuchanie nagrania piosenki „Fantazja”.
Wyjaśnianie, co rozumieją pod pojęciem „fantazja”
Swobodna improwizacja do piosenki.
Wysłuchanie i omówienie wiersza J. Brzechwy „Na wyspach Bergamutach” - co to za wyspy, jacy mieszkańcy na nich żyją, co jest prawdą, a co fantazją.
Przedstawianie za pomocą barwnych plam wymarzonych wysp - ich kształtu, klimatu, roślinności, mieszkańców.
Prezentacja prac wraz z opisem swojej wyspy i wyjaśnianiem, co ze sobą zabraliby i co na niej chcieliby robić.
Zabawa w parach: „Rekin i ryby” - jedno dziecko jest rekinem, drugie rybą. Rekin próbuje złapać rybę, a ryba ucieka. Po określonym czasie następuje zamiana ról.
Wypowiedzi dzieci na temat odczuć w roli ofiary i agresora (konkluzja, że bezpieczniej jest w grupie).
Łączenie wysp przez naklejanie na duże arkusze papieru. Dzieci decydują, czy chcą się połączyć i w co - czy w kontynent, czy archipelag.
na zakończenie odśpiewanie piosenki „Na wyspach Bergamutach”.